Wekler pert nyert volt felesége ellen
A személyes bosszú motívuma
A Wekler Ferenc országgyűlési alelnök kezdeményezésére indult büntetőügyben a bíróság felmentette Tarr Péter harmadrendű vádlottat, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettesét, mert nem követett el bűncselekményt. Torkos Matild esetében a pénzbüntetés végrehajtását egy év próbaidőre felfüggesztették.
A felperes Wekler Ferenc és Tarr Péter tudomásul vette az ítéletet, így az a főszerkesztő-helyettes vonatkozásában jogerős. Reisz Terézia és Torkos Matild azonban fellebbezett, így esetükben másodfokon döntenek.
Aljas indokból, nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazást követett el Wekler Ferenc volt felesége és a cikk szerzője a Magyar Nemzet 2003. március elsején megjelentetett cikkel a bírói indoklás szerint. (Az MN cikke >>)
A bíróság rámutatott, hogy az aljas indok nem azért állapítható meg, mert a cselekmény Wekler Ferenc politikai lejáratását célozta, hanem sokkal inkább a személyes bosszú motívuma miatt. Ugyanis a volt feleség az egykori házastársi vagyonért indított polgári perek eredménytelensége nyomán rágalmazta meg Wekler Ferencet például azzal, hogy több évvel ezelőtt bántalmazta.
Nem bizonyították az erőszakot
A cikknek Wekler által vitatott csaknem húsz állítása közül mintegy féltucatnyi bizonyult rágalmazásnak.
Az elsőfokú büntetőperben tartott két érdemi tárgyaláson egyébként nem került sor a valóság bizonyítására. A törvény szerint ezt csak közérdek vagy jogos magánérdek indokolhatja. Egy olyan esetleges bántalmazásnál azonban, ahol feljelentésre nem került sor, sok évvel később a valóság bizonyítása már nem a jogos magánérdeket, sokkal inkább a joggal való visszaélést szolgálná.
A rágalmazás minősített esete a törvény szerint két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.