Kórházleépítések miatt tiltakozik a Fidesz
További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid az utolsó metró után bezáratná a budapesti aluljárókat
- Varju László szerint a Fidesz börtönben látná, újra tárgyalták az ügyét
- Összecsapott Kövér László és Gyurcsány Ferenc, több mint tízmillió forintos büntetés lett a vége
- Csaknem 40 milliárd forintot ad a kormány a kórházak adósságrendezésére
- Átláthatóságot emleget Magyar Péter, de nincs nyoma a 103 millió forintnak
A Péterfy Sándor utcai kórház tervezett ágyszám-leépítése ellen tiltakozva demonstrációt tartott a fővárosi Fidesz képviselőcsoportja szombaton Budapesten, a kórház épülete előtt. Az intézmény nem került fel a súlyponti kórházak listájára.
Deutsch-Für: az egészség nem üzlet
Deutsch-Für Tamás, a Fidesz parlamenti frakciójának helyettes vezetője emlékeztetett arra, hogy az egészségügyi kormányzat számos kórházat azért zárat be, mert nem kifizetődő azok fenntartása. Hangsúlyozta: "az egészségügy nem üzlet".
"A gyógyítást és az üzleti versenyt összeegyeztetni azért felettébb ízléstelen kísérlet, mert megmutatja a hazánkban eluralkodott vadkapitalizmus igazi arcát (...), a gyengeség, a kiszolgáltatottság kihasználását" - mondta a fideszes politikus.
Pesti Imre, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának tagja elmondta, míg az országban átlagosan 20-25 százalékkal csökkenti az egészségügyi tárca az aktív kórházi ágyak számát, addig a fővárosban 30 százalékkal, mondván hogy itt a legmagasabb az ezer lakosra jutó ágyszám.
Nem számoltak Pest megyével?
Pesti Imre szerint "ez nagyon cinikus megközelítés", mivel a budapesti kórházak nemcsak a fővárosi, hanem a Pest megyei lakosságot is ellátják.
Felhívta a figyelmet arra, hogy számos országos intézet, így például az Országos Traumatológiai Intézet, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet sem kapott kiemelt státuszt.
A fideszes politikus szerint olyan szinten lehetetlenítik el az egészségügyi intézményeket, hogy azok működésképtelenné, "előbb-utóbb az ingatlanbizniszben járatos spekulánsok martalékává válnak".
Mint mondta, ezt megelőzendő összefogásra van szükség, minden demokratikus eszközt felhasználva nyomást kell kifejteni az egészségügyi kormányzatra.
Szabolcsnak mind az öt kórházára szükség van
A Fidesz szombaton Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is tiltakozott. A megyei közgyűlés ellenzéki elnöke szerint a megyének mind az öt kórházára szüksége van, a mintegy 580 ezer itt élő lakos riasztó egészségügyi állapota és a régió elmaradott közlekedési infrastruktúrája miatt.
A gyógyulási esélyegyenlőségnek érvényesülnie kell, s nem lehet megengedni, hogy például a felső-szabolcsi és a nyugat-szatmári településeken élők a kisvárdai, illetve a mátészalkai kórház visszaminősítésével (a két intézmény nem került a súlyponti gyógyintézetek közé) sürgősségi, aktív ellátás nélkül maradjanak, mondta Fülöp István.
A sajtótájékoztató előtt több, mint száz nyíregyházi orvos, kórházi szakdolgozó és beteg tüntetett a megyeháza előtt, tiltakozva az egészségügyi intézmények ellehetetlenülése ellen.
A sajtótájékoztatón Szilassy Géza, a helyi Jósa András Kórház főorvosa az MTI kérdésére elmondta, a tervezett műtétek elmaradnak decemberben, csak a sürgősségit és a daganatos beavatkozást végezhetik el, ráadásul kivizsgálásokat, terápiás kezeléseket is el kellett odázniuk az OEP-finanszírozás hiányában.
30 ezer aláírás gyűlt össze Mátészalkán
Még egy súlyos máj-rendellenességgel bajlódó betegnek is várnia kell a kivizsgálásra, sőt a fájdalmas görcsökkel küzdő veseköves pácienst is egy hónappal későbbre kénytelenek előjegyezni a kő zúzására.
Szabó István, Mátészalka polgármestere elmondta: közel 30 ezer aláírás gyűlt össze a városban és környékén a helyi, eddig területi feladatokat ellátott kórház megmentésére, péntek este pedig ezren tüntettek az egészségügyi intézményért.