Megmentették Nagykanizsa tanácselnökét

2009.02.10. 18:32

A blogról

Ez a blog egy napi válogatás arról, hogy mi történt 1989-ben. Beszámolunk a legérdekesebb hírekről, interjúkról, bemutatjuk a szereplőket, és megtudhatja azt is, mit hallgattunk, olvastunk, néztünk a moziban húsz éve, és milyen telefonok érkeztek a frissen induló TV2-höz és a Szabad Európa Rádióhoz. Ráadásul elolvashatja azokat a napi információs jelentéseket, amiket az MSZMP korabeli vezetői is megkaptak.

Partnereink

Videók

Mózes Pál, Nagykanizsa tanácselnöke hivatali beosztásával visszaélve jogtalan előnyökre tett szert. Hogy ez mit jelentett a gyakorlatban? Nos, lakásfelújításának, garázsépítésének, illetve -vásárlásának, lakáscseréjének, és a lakás elidegenítésének körülményei voltak gyanúsak. A Zala Megyei Tanács végrehajtó bizottsága elbocsátotta Mózest, Nagykanizsa városi tanácsa viszont meghagyta tisztségében. Az MTI jelentette 1989. február 10-én:

Nagykanizsa Város Tanácsa pénteken ülést tartott. A napirenden - egyebek mellett - Mózes Pál tanácselnök fegyelmi ügye is szerepelt. A testületet - az MSZMP KB ülésén résztvevő megyei tanácselnök, Varga László helyett - Szalay Dénes, a Zala Megyei Tanács elnökhelyettese tájékoztatta a Megyei Tanács végrehajtó bizottságának kedden hozott határozatáról, amely szerint a hivatali beosztásával súlyosan visszaélt, s ezzel jogtalan előnyökre szert tett tanácselnököt - a munka törvénykönyv 55. paragrafusának f/ pontja alapján - fegyelmivel elbocsátották. Előzőleg ismertették a tanácstörvény végrehajtási rendeletének idevonatkozó előirását /52. paragrafus 3. bekezdés/ is. Ez kimondja, hogy ha a fegyelmi eljárás során a megyei tanács végrehajtó bizottsága a tanácselnökkel szemben elbocsátást, fegyelmi büntetést állapít meg, a tisztségviselőt a megválasztó tanács visszahívja.

A nagykanizsai tanács azonban nem hívta vissza elnökét. A többórás, időnként szenvedélyes vitában a testület tagjainak csaknem egyharmada kért szót, s felháborodásának adott hangot, hogy a fegyelmi döntés előtt nem kérték ki véleményüket. A felszólalók egybehangzóan túl szigorunak itélték a büntetést, amely - mint mondották - lehet, hogy törvényes, de semmiképpen sem becsületes és emberséges. Jónéhányan viszont még a határozat indoklásában szereplő vádak cáfolhatatlan bizonyitottságát is kétségbe vonták. Velük szemben mások azt kérdezték, hogy a mostani védők miért nem mondták el ugyanezeket a városi pártbizottságnak azon az ülésén is, amelyen szigoru megrovás és végső figyelmeztetés pártbüntetésben részesítették Mózes Pált, s párttisztségeiből is visszahívták.

A tanácselnök egyébként betegsége miatt nem volt jelen a tanácskozáson, de levelet Irt a testületnek. Ebben megköszönve a tevékenységéhez nyújtott támogatást, s vállalva a felelősséget is, annak a meggyőződésének adott hangot, hogy ügyében túl szigoru, s elsősorban politikai döntés született.

Nagykanizsa tanácsa végülis - egy tartózkodással - úgy foglalt állást, hogy Mózes Pál visszahívásáról addig nem dönt, amig a fegyelmi határozat jogerőssé nem válik. A tanácselnök ugyanis 15 napon belül fellebbezhet a megyei tanácsnál. (MTI)

Az 1989. február 10-i MTI-híreket itt olvashatja>>>