Toroczkai nem tudja kiszabadítani hétfőn Budaházyt, mivel őt is elvitték, vagy inkább elkísérték a rendőrök. Nem ellenkezett. A tömeg össze van zavarodva.
Fél tízkor a zászlófelvonással megkezdődött az ünnep. A Kossuth téren csak kisebb rendbontás volt. Demszky ellen ezren tüntetnek. Betiltottak két esti tüntetést. Délutánig 19 embert állítottak elő, köztük Budaházy Györgyöt. Orbán Viktor sorsfordító változást hirdetett a Várban.
Saját 12 pontot olvasott fel a lelkész március 15. alkalmából, és püspöke intése ellenére is Petőfivel káromkodott.
Eddig két esti Torockai-féle demonstrációt tiltottak be, és 16 embert vettek őrizetbe a rendőrök, köztük Budaházy Györgyöt. Jelentős rendbontásra nem került sor, a fővárosban óriási a rendőri készültség. Összefoglaló a nap eddigi eseményeiből.
A Jobbik rendezvénye egyben a párt európai parlamenti kampányának nyitánya is. A koncerteket követően most a beszédeken van a sor. A helyszínre közben bemasírozott a Magyar Gárda pár tucatnyi egyenruhása. A tömegben már ott álltak a nemzeti őrsereghez tartózó barna egyenruhások is. Kollegánk szerint a kordonon belül 2-3 ezer ember lehet, de sokan állnak odakint is, és egyre többen érkeznek.
Petőfi: Bánatomra nem volt alkalom elővenni a viaszhengereket. Maradt ez élőszó. Ezután én jövök.
Jókai: Legalább százezer ember a Múzeum körül! Elton Johnt látom a színpadon?
A márciusi ifjak egész nap élőben közvetítik az eseményeket az Indaneten!
Nagyon változatos és gazdag volt az idén is Szlovákia magyarok lakta vidékein a megemlékezés az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének immár 161. évfordulójáról.
Szinte nem volt jelentősebb magyarok lakta település, ahol ne lett volna valamilyen rendezvény. "Lélekben minden magyart itt láttunk köreinkben, s mindenkivel együtt ünnepeltünk" - mondta az ünnepségsorozat végén, vasárnap Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke.
(MTI)
A Deák Ferenc téren zajlik a Jobbik Magyarországért Mozgalom rendezvénye, felszólalt Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke, aki szerint a húszéves köztársaság kiüresedett, és ez a március 15-e veri bele az utolsó szöget a koporsójába. A rendezvényen felolvastak 7 pontot, ezek egyike a trianoni békediktátum felülvizsgálatára szólított fel, mire a tömeg a „vesszen Trianon" jelmondatot kezdte skandálni.
Többeket rabul ejtett a Fidesz rendezvényének zenei felhozatala, parádés ráérzéssel válogatták össze a fellépőket, illetve az előadott zeneszámokat. A rendezvény hangulatát középkori kesergőkkel alapozták, Pokorni Zoltán Illés számmal próbálta politikailag megfogni 2009 tavaszának üzenetét.
A Csík együttes nótacsokrával fokozták a hangulatot, és a végére tartogatták Pataki Attilát, aki a csúcsponton, Orbán Viktor után adta elő külön erre az alkalomra szerzett robusztus rock számát. Pataki a véreit szólította tudatva velük, hogy mi lesz, ha üt az óra. A közönség hálásan reagált, az ötvenesek se bírták ki, hogy ne mozgassák a fejüket ütemre.
A Szabadság 12 pontja címmel a gyerekeket és a családokat invitálta interaktív játékra a Lánchídon tartott ünnepi rendezvény vasárnap; a Forradalom hídján 1848 márciusának eseményei elevenedtek meg.
(MTI)
Petőfi: Mégsem volt idő a Nemzeti dalra a Múzumnál, valami bizottságba kell menni. Irinyi látva, hogy búsulok, azt javasolta, mindnyájan állítsuk, hogy a lépcsőkön állva szavaltam. Nekem tetszik az ötlet.
Széchenyi István: No azért ennek a Petrovics gyereknek ez a verse az szép. Meg kell hagyni. Mindenképpen jobb mint az a bugyuta János vitéz (Franciaország és India határos, mi?!)
A márciusi ifjak egész nap élőben közvetítik az eseményeket az Indaneten!
Balczó Zoltán a Jobbik Deák téri rendezvényén meghirdette a párt programját, aminek a két fő pontja, hogy lehet-e erősebb a nemzeti képviselet Brüsszelben, és hogy van-e alternatívája az Európai Uniónak. Azt mondta, ki kell vívnunk a függetlenségünket a brüsszeli helytartóktól, és legfőbb feladatnak egy földvédelmi törvény megalkotását nevezte, mert le fog járni a földvásárlási moratórium, és akkor veszélybe kerül a haza.
Tudósítónk szerint a Deák Ferenc téren a Jobbik rendezvényén összegyűlt tömeg fütyülni kezdett, amikor Győzike nevét meghallották. A celeb azért került képbe, mert Patrubány egy történetet mesélt el, e szerint korábban megfenyegettek egy Győzikéhez hasonlóan Nógrádmegyeren, élő nőt, akit ma avattak a gárdistává, így próbálták meggyőzni döntése helytelenségéről.
Az összegyűlt tömeg egyre népesebb, tudósítónk szerint körülbelül négyezer fő lehet a Deák téren. A Bajcsy-Zsilinszky út-Andrássy út sarkán és az Erzsébet téren egyaránt 30-30 rendőr várakozik, a Madách téren nagy a készültség és több rendőrségi busz is parkol a környéken. A rendezvény békés, bár a Lugas Étteremnél tudósítónk szerint a rendőrök „kapatos" bőrfejűeket igazoltatnak.
Tűvé tettük a várost az utcai harcosok kedvelt fegyveréért.
A rendőrökkel körülvett Bazilika előtti téren ezekben a percekben kezdődik meg a Budaházy György-féle demonstráció – a délután a Március 15-e téren őrizetbe vett Budaházy György nélkül.
A rendőrség két demonstrációt tiltott be, mindkettőt Toroczkai László jelentette be: az egyik a Liszt Ferenc téren, a másik a Corvin közben lett volna.
A szólás szabadságának együtt kell járnia a szólás felelősségével és a szólás méltóságának megőrzésével, jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Szabad Sajtó-díjak átadásán. A Vasárnap tartott budapesti rendezvényen öt díjat osztottak ki.
"Elborzaszt, amikor azt hallom, hogy a szólás szabadságának része, hogy bárkit kisebbségi, nemzeti hovatartozása, politikai, kulturális meggyőződése miatt meg lehet sérteni" - fogalmazott a kormányfő. Hozzátette, elborzasztja az is, hogy afelett lehet nyilvánosan lamentálni, milyenek az egyes kisebbséghez tartozók bűnelkövetési szokásai, "összekacsintani a legundorítóbb rasszizmussal, összekacsintva a legmocskosabb szélsőségességgel".
A Szabad Sajtó Alapítvány idei díjait Zalai István, a Népszabadság
újságírója, Andrassew Iván, a Népszava újságírója, Fleck Zoltán
jogszociológus, Ágoston Hugó publicista, közíró és a Magyar Televízió
Az este című hírmagazinjának szerkesztősége vehette át. (MTI)
Tudósítónk nem tudott bejutni a Szent István térre, jelentése szerint a teret minden irányból körbevette a rendőrség. Itt kellett volna 5 órakor kezdődnie az időközben őrizetbe vett Budaházy György által bejelentett tüntetésnek.
Petőfi Sándor: Irányi felugrott a polgármester asztalára. Ellopta a tegnapi pilvaxos produkciónkat Irinyivel! Micsoda manír! De működik, a Tanács aláírta a pontokat.
Jókai: Irányi az ablakban áll mint egy belügyminiszter, lobogtatja a lapot és azt kiabálja, hogy aláírattatott. Többen is szónokolnak az ablakból. Nem merek kiállni oda, még lezuhanék.
A márciusi ifjak egész nap élőben közvetítik az eseményeket az Indaneten!
A rendőrség megbízásából most az Alkotmány utcánál kordonoznak. A cég tíz kamionnal ötven tonnányi kordonkerítést mozgat egész nap, rendezvényről rendezvényre.
IrányiDániel: az hagyján, hogy nem Közcsendi Választmány, hanem bizottvány lettünk, de hogy nem én lettem az elnök, felháborít! Hasogat a fejem.
IrinyiJóska: megyünk a helytartótanácshoz, követeléseink: cenzúra eltörlése, Miska szabadon bocsátása és a katonai beavatkozás megakadályozása!
A márciusi ifjak egész nap élőben közvetítik az eseményeket az Indaneten!
A Szent István térre igyekvőknek még a zsebeit is kipakoltatják a rendőrök. A szinte hermetikusan lezárt téren ott van a Kossuth térről ismert mobilpódiumos kisbusz.
A térről minden könnyen mozdítható tárgyat, így a szemeteseket, leszereltek. Tucatnyi tüntető van a téren, a hangszórókból zene szól, ismert figurába még nem botlottak bele tudósítóink.
Aki bejutott, nagyon meghatódott az állami ünnepségtől. A többség a kordonon kívül rekedt.
Az utcai hadvezér még távolról végighallgathatta a központi ünnepséget a Nemzeti Múzeumnál.
Irinyi: Zichy már szövegezi a határozatokat! Biztos nem a 20,000-es tömeg miatt ilyen segítőkész!
Petőfi: Stáncsics szabadonbocsátása határozatba foglaltatott! Miska, megyünk!
A márciusi ifjak egész nap élőben közvetítik az eseményeket az Indaneten!
Nyomorgás, zűrzavar és gettóhangulat Demszky Gábor főpolgármester ünnepi beszédén.
A Bazilikánál a Szent István térre nagyon nehéz bejutni, és ez indulatokat szül a tüntetőkben. Ezekben a percekben egy elég hangos, százfős csoport érkezett, tudósítónk szerint érdekes lesz, ahogy egyenként, minden egyes zsebre kiterjedő motozásnak vetik őket alá.
Vannak olyanok is, akik meg sem kísérelnek bejutni a térre. Egy ilyen fiatalember egy rendőrautó elé ugrott a Bazilika mögött, a Bajcsy Zsilinszky úton, és verni kezdte a motorháztetőt. A kordon mögül erre három szakasz rendőr szaladt ki, előállították az illetőt, amit a közönség kiabálással és hangos megjegyzésekkel fogadott.
A Bajcsy-Zsilinszky úton elhúzott két busz, tele gárdistával. A Szent István téri demonstrálóknak integettek, ők visszaintegettek, majd mindenki tette a dolgát, demonstrálók demonstráltak, buszosok buszoztak.
A rendőrség elkezdte felmorzsolni a tüntetőket a Bazilika mögött a Bajcsy-Zsilinszky útnál, egyre több ember érkezik, a rendőrség igazoltatja őket, és néhányat kiemel közülük. A legtöbben az ismert jelszavakat skandálják, mászkálnak az úttesten, így a Bajcsyt a bazilika magasságában teljes szélességben lezárták.
Tudósítónk rengeteg embert lát, akik kamerával rögzítik az eseményeket, illetve hallott egy rendőrt, amint az egy újabb szakasznyi erősítést kér.
A Jobbik véget ért demonstrációjáról érkező tömeg két részre bomlik, jelentette tudósítónk. Az idősebbek az Alkotmány utcában, a fiatalabbak a Bazilikánál folytatják a tüntetést.
A Bazilika előtti Szent István téren veszélyes helyzet kezd kialakulni. A kordonon belül áll egy 50-100 fős tüntető mag, körülöttük pedig tudósítónk szerint mintegy 300 rendőr. A kordonon kívül mintegy 7-800 tüntető demonstrál, őket egy újabb, szellős rendőrgyűrű veszi körül. A rendőrök igyekeznek befelé terelni a tüntetőket, hogy felszabadítsák a Bajcsy Zsilinszky utat.