Bajnai jobb, mint az előrehozott
További Belföld cikkek
- Ügyészi fellebbezés után hét évet kapott a férfi, aki egy többlakásos ingatlant gyújtott fel
- Letartóztatásból is kapja a fizetését Óbuda polgármestere, üzent a III. kerületnek a főispán
- Elhagyhatta az országot a Sallai Nóra autójával ütköző BMW tulajdonosa
- Új szerepkörben tér vissza a hűtlen kezeléssel vádolt V. Naszályi Márta volt budavári polgármester
- Az anyja megrázó vallomásával folytatódott a zuglói gyilkossággal vádolt férfi tárgyalása
A krízismenedzseléshez, ismerte fel Bajnai, szükség van a parlamenti többség bizalmára, hogy a válságkezelő kormány, a politikától három lépés távolságot tartva védhesse a magyar munkahelyeket, a forintot, az ország egyensúlyát. Ami nem megy, ha az embereknek nem bíznak az újsütetű kabinetben, így Bajnai azt ígérte, hogy felnőttként kezeli majd a népet, hogy visszaszerezze az emberek bizalmát. Majd Bajnai mindenkit megnyugtatott, ezzel a módszerrel nem bázisdemokrataként épít politikai hátteret és bázist, ugyanis úgy kalkulál: most sem vetélytársa senkinek, és egy év múlva sem lesz az, hiszen nincsenek klasszikus politikai, csupán válságkezelői ambíciói. Hogy ezt mindenki értse, el is magyarázta, hogy ő nem Lendvai Ildikót, Dávid Ibolyát, Fodor Gábort vagy Orbán Viktort akarja legyőzni, hanem a válságot.
A szomorú Bajnait csak Dávid Ibolya értette meg
Ami a konkrétumokat illeti, Bajnai elvileg még a héten prezentálja válságkezelő programját, amihez adott a többség. (Emlékeztetőül: 187 igenlő szocialista, és 15 támogató szabad demokrata szignó virít a megszorításokat listázó papírlapokon). És bizony, osztott-szorzott Bajnai, jobbak lennének a magyar válságkezelés esélyei, ha nem így lenne. Ha az ellenzéki pártok is támogatnák a válságkezelő kormány munkáját, de egyelőre nem teszik, s emiatt, dorgálta a Fideszt és a KDNP-t Bajnai amiért a magyar választópolgár bizalmatlanul, rosszkedvűen is tekint a honatyákra, mert a politikusi perlekedések árát ők fizetik meg. Épp ezért, ahogy ezt Bajnai szomorúan konstatálta, ő tűzszünetet ajánlott, de sorozatlövés volt a felelet, csak Dávid Ibolya, az MDF elnöke értette meg. Holott a közgazdasági szakemberek zöme szerint egyértelműen szükség van a tervezett lépésekre.
A magyarban a külföldi és a magyar sem bízik
Konkrétumokból Bajnai még annyit ígért, hogy felpörgeti a törvényes tempót, és villámgyorsan kinevezi a kormányát, s már a héten megtartja a válságkezelő-kormány első ülését, ahol a kormány cselekvési tervét tartalmazó programot ízlelgetik. Azt most is leszögezte Bajnai, hogy válságkezelő program az azonnali válságkezelő lépések; a gazdasági növekedés beindítása és a bizalom visszaszerzésének a hármas céljaira épül. A magyar gazdaság ugyanis évek óta három problémával küzd: többet költünk, mint amennyit megtermelünk, alacsony a gazdaságunk növekedési potenciálja és nincs bizalom (a külföld nem bízik a magyarban, és a magyarok sem egymásban). Ahhoz, hogy újra beinduljon a gazdaság, Bajnai szerint csökkenteni kell a foglalkoztatást terhelő adókat, növelni kell az aktivitást és támogatnunk kell a munka-intenzív és nagy hozzáadott értékkel rendelkező ágazatokat.
S mindezt politikai áthallások nélkül kell tenni, hiszen a gyenge forint egyaránt sújtja a Fidesz-szavazót, vagy az MSZP-szimpatizánst, amikor az otthona törlesztő részleteit kell fizetnie, márpedig 750 ezer család otthonát finanszírozzák ma devizahitelek, és több mint egymillió család autóját. Azt a csapatot (értsd: kormány), amelyik ezt megpróbálja lemenedzselni, egyszerre jellemzi változás és folytonosság. (Hat tárca élére új, Bajnai szerint szakértő miniszter jön, két régi miniszter új feladatot kap, hatan pedig simán folytatják.) Mindenestre az újak, nyugtatott meg megint mindenkit Bajnai, a kormány szakértő tagjai és én egy év múlva egyetlen párt színében sem indulunk majd a választáson (és ezt írásba is adják).
Bajnai nem akar keresni
Hiszen Bajnai szlogenje az „egy év, egy kormány és egy forint", ugyanis Bajnai nem csak politizálni nem vágyik, de keresni sem a miniszterelnökségen, így havi egy forintért húzza a válságkezelési igát. És mindenkitől takarékosságot vár, beszédéből egyébként azok a spórolási elemek is visszaköszöntek, amiket az MSZP vezetése egyfajta baloldali, pluszbevételeket hozó baloldali kiegészítésként javasolt a Bajnai-programhoz. Ilyen például hogy a miniszterek 5 százalékkal kevesebbet keresnek majd, mint elődeik, és ennél jóval nagyobb arányban csökken az állami tulajdonú vállalatok igazgatósági és felügyelőbizottsági tagságáért járó díjazást.
És, ígérte Bajnai, nem lesz pardon még egyszer a nagy ügyekben sem, ugyanis Magyarországon már nem járható út a hiány elengedése, vagyis az, hogy hitelből finanszírozzák a fogyasztást és a szociális juttatásokat. Magyarország ugyanis egyre nehezebben és egyre drágábban kap kölcsönt a befektetőktől. Ráadásul jelentette ki Bajnai, ő nem vállal szerepet abban, hogy Magyarország előbb-utóbb uzsorakamatra kényszerüljön kölcsönt felvenni, és aztán több nemzedék munkája csak a kamat kamatának a törlesztésére megy el, gyarapodásra pedig semmi se jut. A válságkezelés azonban most fájni fog, de ezt a fájdalmat Bajnai szerint legitimálja a szakma és a józan ész.