Sólyom: igazuk van a balatoni reptér ellen tiltakozóknak

2009.05.10. 19:18
Igazuk van azoknak, akik tiltakoznak a szentkirályszabadjai polgári repülőtér megépítése ellen - mondta Sólyom László köztársasági elnök vasárnap újságíróknak, miután megtekintette a szentkirályszabadjai repülőtér építését.

Magyarország értékeit meg kell védeni, fogalmazott az államfő, aki vasárnap látogatta meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkot. Az államfő szerint a repülőtér beruházója egy off-shore cég, amelyik a Seychelles-szigeteken van bejegyezve. "A Balaton Magyarország nemzeti értéke, ide akarnak telepíteni egy nemzetközi teherrepülőteret, ahol naponta átlagosan 51 leszállás történne, azaz 20-30 percenként dübörögnének el gépek a balatoni települések felett" - mondta Sólyom László. Mint az államfő megjegyezte, a szakhatóságoknak ezt kellene vizsgálniuk.

A köztársasági elnök szerint az ügyben mindenki elteszi a "harminc ezüstpénzt". Emlékeztetett arra, hogy a repülőtér értéke 5,5 milliárd forint, és ennek ellenére egymilliárd forintért vették meg, a veszprémi polgármester pedig "mossa a kezét".

Nem lehet egy egészen szűk profitérdeket egy nemzeti érték elé állítani - jelentette ki az államfő, hozzátéve, igazuk van azoknak, akik tiltakoznak a szentkirályszabadjai polgári repülőtér megépítése ellen. Az ügy előzménye, hogy a volt katonai repülőteret Veszprém és Szentkirályszabadja önkormányzatai a kormánytól ingyenesen megkapták azzal a feltétellel, hogy azt polgári repülőtér kialakítására, ipari-, logisztikai-, tudományos park létesítésére használják.

2006 júniusában Balatonalmádi képviselő-testülete határozatot hozott, hogy nem tudja elfogadni a leendő repülőtér olyan működését, amely azzal járna, hogy Balatonalmádi közigazgatási területe felett szállnának le és fel a repülőgépek. 2006 decemberében lépett hatályba az a törvény, amely a korábbi katonai hasznosítású repülőteret kereskedelmi (nemzetközi) repülőtérré fejleszthető repülőtérként sorolta be. A két önkormányzat pedig a volt repteret nettó egymilliárd forintért értékesítette a Budawest Airport Zrt-nek.

A szentkirályszabadjai volt katonai repülőtéren nagygépek fogadására alkalmas nemzetközi kereskedelmi repülőteret kívánnak létesíteni úgy, hogy annak összes alacsony fel-, illetve leszálló légifolyosói a Balaton keleti medencéje, illetőleg Balatonalmádi belterülete felett húzódnának.

A tervezett le- és felszállások száma az első évben 11.256 (az év minden napjára jut 30), és ez a későbbiek folyamán évi 18.760-ra emelkedne. A tervezett repülőtér 100 kilométeres körzeten belüli hetedik (Ferihegy, Tököl, Győr, Sármellék, Székesfehérvár, Siófok után), a szűkebb térséget tekintve pedig negyedik (Sármellék, Székesfehérvár, Siófok) repülőtér lenne.

A szentkirályszabadjai nemzetközi polgári repülőtér megnyitását 2010. szeptember 25-re tervezik. Az államfő vasárnap elsőként Bakonybélre látogatott, majd az öskü-hajmáskéri katonai gyakorlóteret tekintette meg, ahol Közép-Európa legnagyobb dolomitfennsíkja található, s amely jó példája a honvédség és a természetvédelem eredményes együttműködésének. Jelenleg Magyarországon a NATURA 2000 területeinek 16 százaléka tartozik a Honvédelmi Minisztérium felügyelete alá, ezért a tárca felelőssége különösen nagy e területek kezelésében és a környezetvédelmi előírások szerinti üzemeltetésében.

Sólyom László este Balatonfüreden a térség országgyűlési képviselőivel vacsorázik. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park az ország nyolcadik nemzeti parkja. A csaknem 57 ezer hektár területű nemzeti park magában foglalja a Balaton-felvidéki régió mellett a Kis-Balaton területét.

Természeti értékei sajátosak, némelyik egyedül csak e térségre jellemző, mint például a Tapolcai-medence tanúhegyei, a Balaton vagy a Kis-Balaton. A nagy tájképi egységek, mint a nagykiterjedésű tófelszín, mocsárvilág, síkságok, medencék, tanúhegyek és hegységek elősegítették a gazdag élővilág kialakulását és fennmaradását.

A nemzeti park a Balaton északi partján húzódik 1-15 kilométer szélességű sávban, a Tihanyi-félszigettől a Kis-Balatonig. Öt nagyobb tájegységet érint, illetve foglal magába a terület: a Balaton-felvidéket, a Déli-Bakony egy részét, a Tapolcai-medencét, a Keszthelyi-hegységet és a Kis-Balaton medencéjét.