Bezárnák a Gyorskocsi utcát
További Belföld cikkek
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
- Hónapokra magára hagyta beteg, idős édesanyját egy férfi, a nő végül kihűlés miatt életét vesztette
Bár az IRM szerint a börtönbezárásokra a hatékonyabb működés és a takarékosság miatt van szükség, mind a Magyar Nemzet, mind pedig az Index forrásai kitértek rá, hogy nemrégiben Tiszalökön és Szombathelyen is tízmilliárd forint körüli összegért épült a most bezárni tervezett Gyorskocsi utcaihoz hasonló, 6-800 férőhelyes börtön. Míg ezeket a PPP konstrukcióban épült intézményeket az állam az építtető magánvállalkozóktól 15 évig évi 1,9 milliárd forintért bérli, a Gyorskocsi utcai fegyház beázása 50-100 millió forintból kijavítható lenne.
Az Index információi szerint azonban az egyébként mindössze egyetlen cellában érezhető beázás kijavítására nincs meg a szándék, sőt arra hivatkozva egy egész emeletet lezártak – így gyakorlatilag már meg is történt a bezárás első lépése az eredetileg 600 fős Gyorskocsi utcában, ahol ma már csak 250 foglyot őriznek.
Takarékos
A Magyar Nemzet szerint a börtönbezárások mellett a BVOP tanulmánya más takarékossági intézkedéseket is javasol: fejenként tíz százalékkal csökkentenék a rabok kenyéradgját, lejjebb tekernék a cellák éjszakai fűtését, az áramspórolás érdekében pedig megszüntetnék a börtönökben a vízforralást, és a meleg italokhoz automatákat szerelnének be.
Forrásaink arra is figyelmeztetnek: a bezárás miatt a már amúgy is helyhiánnyal küzdő börtönökben még tovább növekedne a zsúfoltság, és a Gyorskocsi utca bezárásával a Fővárosi Büntetés-Végrehajtási Intézet Maglódi utcai épületében Magyarország legnagyobb férfi előzetes börtöne jönne létre, 1300 fővel. Ilyen létszámnál szerintük már komoly problémát jelentene a bűntársi csoportok elkülönítése, és az emberi jogok biztosítása. Ráadásul a kihasználtság további növelésével gyakorlatilag lehetetlenné válna az olyan helyzetek kezelése, amikor hirtelen nagy számú embert kell előzetes letartóztatásba helyezni – emlékeztetőül: 2006. október 23-án egyetlen éjszaka alatt 110 embert vittek be.
Lapunknak adott válaszában az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium sajtóosztálya a takarékosság fontosságát hangsúlyozta, és ők is megemlítették a tavaly átadott két új fogházat – a költséghatékonyságot firtató felvetéseinkra azonban nem válaszoltak. Elárulták azonban: a börtönbezárások elbocsátásokkal semmiképp nem járhatnak, tehát a bezárt börtönök dolgozói más helyen, más feladatot kapnak majd.