Sok különböző színész kis helyen is elfér.
Számos híresség zsúfolódott össze a karzat egyik fülkéjében. Szinte egymás ölében ül Eperjes Károly, Lányi Zsolt, Balázs Péter és Revicky Gábor. A Himnusz alatt Eperjes művész úr lebegtette meg legfrappánsabban színészi képességeit, bátran dörmögte végig a költeményt.
Kövér László nem vágatta le a haját, hogy el ne felejtsük.
Bármilyen sok vita és elégedetlenség övezi a rendszerváltás eredményeit, abban soha nem volt nézeteltérés e két évtizedben, hogy a demokratikus, szabadon választott hatalom jobb bármelyik másiknál.
Csatlakozom Köztársasági elnök úr gondolatához. Legyünk büszkék erre, ettől ünnep minden szabadon választott országgyűlés alakuló ülése. A demokrácia ünnepe.
Gratulálok, és sok sikert, felelősségteljes munkát kívánok az új parlament minden képviselőjének, az új kormány vezetőjének és tagjainak.
A Gárda-egyenruhás provokáció mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Jó volna, ha e méltatlan tett kiötlői nem érnék el céljukat, és provokációjuk nem lenne több mint apró betűs lábjegyzete a mai napnak.
De egy dologra emlékeztetni szükséges: a köztársaság független bírósága nem önmagában egy egyesületet tiltott be. Hanem azt, amit üzen maga a szervezet és annak egyenruhája is: a megfélemlítést, a gyűlöletkeltést, a nemzetrontó indulatokat.
Cinizmus kell ahhoz, hogy valaki úgy tegyen, mintha nem értené, hogy a közösség csöndes többsége miért borzad el, vagy éppen retten meg e jelképek láttán.
A villamos is aluszik, s míg szendereg a robogás, álmában csönget egy picit.
Vona Gábor szerint a Fidesz az MSZP alaptalan vádjaira alapuló zsarolásának enged, ha az MSZP-re bízza az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának vezetését. Orbán Viktor a választások után azt mondta, új országra ébredtünk, egy ilyen döntés azonban azt mutatná, hogy "ez az ébredés mégsem történt meg", mondta. A Jobbik vezetője szerint pártja a parlament számvevőszéki és költségvetési bizottságának vezetését is hajlandó elvállalni. (MTI)
A független magyar bíróság kimondta, hogy ezt az uniformist olyan szervezet tagjai hordják, amely kívül helyezi magát az alkotmányos kereteken. A bíróság mondta ki: ezek a jelképek félelmet keltenek, ezért a szervezet működése, a gárdista egyenruha viselése jogszabályellenes.
Ilyen mellényt tilos viselni, Magyarországon ez a törvény.
Hogyan akarnak Önök törvényt hozni és azt várni, hogy az ország polgárai ezt betartsák, ha a törvényhozásban éppen Önök szegnek törvényt?!
Kérésemre az igazságügyi és rendészeti miniszter a Kormány nevében még a mai napon feljelentést tesz az ügyben.
Tudósítónk Schmitt Pál beszéde alatt megszámolta, ennyi szőrös képviselő ül az új parlamentben.
Alig egy éve három ígéretet tettünk Magyarország polgárainak: visszafordítjuk az országot a gazdasági összeomlással fenyegető útról, megteremtjük a gazdaság tartós növekedésének alapjait, és egyben tartjuk a társadalom stabilitását biztosító nagy rendszereket.
Ma a magyar polgárok megértése, türelme és kitartása előtt ismét fejet hajtva mondhatom: amire vállalkoztunk, elvégeztük. Sőt, többet is. Stabil költségvetést, növekedési pályán lévő gazdaságot adunk át utódainknak.
Bizakodásra adhat okot, hogy példátlan visszaesés után újra növekszik a gazdaság, az első negyedéves gyarapodás üteme meghaladja a térség országainak és az Európai Uniót átlagának szintjét, hogy gyötrelmes hónapok után először csökkent a regisztrált álláskeresők száma és az év elején vártnál kisebb az államháztartás hiánya.
Az ipari termelés, az export vagy a turizmus gyarapodásáról szóló számok a gazdaság motorjának beindulásáról tanúskodnak, ami aztán a foglalkoztatás beindulását is rövidesen maga után vonhatja.
Mit mondott Morvai Krisztina?????
Amikor Bajnai beszédében elítélte Vona Gábor mellényes produkcióját,
Morvai Krisztina, aki csak vendégként van jelen, bekiabált valamit,
ami sajnos a második emeleti karzaton már érthetetlen volt. Amikor
Bajnai arról beszélt, hogy a Jobbik félelmet kelt, a vendég újra
kiabálni kezdett, hogy a szemkilövés is.
Viharként tombol már a messzi távol. Felgyúlt a régi tűz, s a szívem lángol. Eszembe jutnak mind a meghitt órák. Egy ablak és a te kis szobád.
Pedig odakinn még tombol a válság vihara. Most épp görögül, románul, portugálul, spanyolul és angolul mondja azt egy miniszterelnök, hogy fájni fog.
Amit Görögországnak – és várhatóan több európai országnak – mostantól egészen egyszerűen muszáj lesz elvégeznie, azt Magyarország már javarészt maga mögött tudhatja.
A görögországi tüzek fényénél különösen felértékelődik a magyar polgárok türelme és áldozatvállalása. Köszönet és elismerés érte minden honfitársamnak.
Amikor a válságkezelés eredményességéről beszélünk, érdemes pontosan fogalmazni. Nemcsak az egymási iránti méltányosságból. Hanem azért is, mert soha ilyen rövid nem volt még a távolság egy rossz, egy felelőtlen politikai mondat és az emberek zsebe között. Talán elég, ha csak az 1 millió 700 ezer devizahiteles család terhei és a forint árfolyama közti összefüggésre utalok.
Egy éve vészhelyzet fenyegetett. Ma már nem. Hazánk túl van a közvetlen életveszélyen, az életmentő műtét után állapota stabil, a rehabilitáció első eredményei látszanak, de a teljes gyógyuláshoz még sok és kitartó munkára van szükség. A válság tanulsága, hogy a tartós egészséghez az országnak is életmódváltásra van szüksége.
A válságkezelés megkívánta fájdalmas döntések mellett a kormány minden eszközzel azon volt, hogy enyhítse a válság hatásait és védje a kiszolgáltatottakat.
Ezt érzékelhette 130 ezer család, akiknek a krízisalap támogatása segített túljutni a nehézségeken.
Érzékelhette több mint 60 ezer kisnyugdíjas, akiknek a méltányossági nyugdíjkeret nyújtott segítséget.
Érzékelhette az a 100 ezer munkavállaló, akiknek a munkahelymegőrző program mentette meg munkahelyét.
És érzékelhette az a 100 ezer, a segélyezésből a munka világába visszailleszkedő honfitársunk, akiknek az Út a Munkába program biztosított munkát, és ezzel nagyobb önbecsülést.
Elmondtam, hogy akkor és csak akkor, ha a józan ész gazdaságpolitikáját folytatjuk, ha tartjuk a szigorú, takarékos költségvetést, ha tudomásul vesszük, hogy ezen az úton összeszorított foggal kell végigmennünk, akkor 2011-2014 között elérhető a 4 százalékos átlagos éves növekedés, ami négy év alatt mintegy 2000 milliárd forintos többletet jelent a költségvetés számára.
Kétezer milliárd négy év alatt. Ennyi lehet a mozgástér. Ezt kell elérnünk, s ha elértük, jól megbecsülnünk.
Meg kell becsülnünk, mert a következő évtized világgazdasága sokkal mostohább körülményeket teremt nekünk, mint amilyen a válság előtti évtized volt.
Olyan korszakra kell felkészülnie Magyarországnak, melyben lassabb lesz a fejlett világ növekedése és nagyobb lesz a politikai instabilitás.
Az elmúlt 20 évben nem készült még olyan részletes, átlátható, olyan előkészített átadás-átvételi leltár a magyar választások történetében, mint idén.
A nyilvánosságban hiszek. Mindennek érdekében a tegnapi naptól az interneten mindenki számára elérhető a tárcák által összeállított több, mint 10 ezer oldalnyi átadás-átvételi dokumentáció.
Bajnai Gordon miniszterelnök beszédét egy mondat kivételével csak a
szocialista képviselők tapsolták meg. Amikor Vona Gábort vonta
felelősségre, azt az LMP frakciója is megtapsolta. Morvai Krisztina
rendbontásait leszámítva a képviselők nyugodtan, rendben hallgatták a
beszédet.
Számunkra a reformkor jelesei mutatnak példát. Arra törekedtünk, hogy haza és haladás végre ne egymás rovására, hanem együtt, egymást erősítve legyenek érvényesíthetők.
Mi mindannyian, a magyarok közösségének tagjai abban vagyunk érdekeltek, annak szurkolunk, hogy önök ebben sikeresek legyenek.
Sólyom László levelének felolvasása után Schmitt Pál "Orbán Viktor
miniszterelnöknek" adta meg a szót, bár Orbán még nem kormányfő, csak felkért jelölt. Miniszterelnök csak akkor lehet, ha a parlament -
várhatóan június elején - megválasztja.
A köztársasági elnök a házelnöknek címzett levélben kérte fel
miniszterelnöknek Orbán Viktort, a Fidesz elnökét.
Nem először állok itt, nem először vállalkozom Magyarország kormányának megalapítására. Tudom, mit vár az ország, véghez is fogom vinni.
Az akadályok és gáncsok nem rémisztenek meg. Véghez viszem azt, amivel a magyar emberek megbíztak. Márpedig a magyar emberek gyökeres változást akarnak. De erre mindannyian megbízást kaptunk. Nagy horderejű és mélyreható változások lesznek Magyarországon. Biztonságosan, átgondoltan és szervezetten hajtjuk végre.
Le fogjuk győzni a munkanélküliséget, a fiatalok kilátástalanságát, az idős emberek kiszolgáltatottságát, az oszd meg és uralkodj politikáját, az arroganciát, az ingatlanpanamát, a felelősség alóli kibúvási kísérletet, az offshore-lovagok praktikáit, a korrupciót, a pazarlást, a múltat.
Bár az ország felkért miniszterelnök-jelöltje saját bevallása szerint
tudja, mi fán terem az ország, ez csak pártja, a Fidesz és a
szövetséges KDNP képviselőit villanyozta fel. Az ellenzéki frakciók
nem tapsoltak, rontva ezzel az emelkedett hangulaton, ami a
demokrácia ünnepére amúgy jellemző.
Amikor Orbán azt mondta, "le fogjuk győzni a múltat", a karzaton
mögöttünk helyt foglaló egyik kormányzati tisztviselő zavartan
kérdezett vissza: "A multikat?" A sajtó képviselői megnyugtatták.
A változást ma kezdjük el. Az emberek azt várják, hogy ismerje el a magyar választók történelmi tettét az Országgyűlés, hogy ismerje el: egy új rendszer megalapításáról döntöttek, szabadon vittek véghez forradalmat. Húsz éve mi, rendszerváltó képviselők elégedetlenek voltunk a változás mértékével. Antall József azt mondta: Tetszettek volna forradalmat csinálni. Most tetszettünk, békésen, a szavazófülkében. Ehhez megfelelő forma egy politikai nyilatkozat.
A Schmitt Pál házelnök által előterjesztett, a bizottsági helyek elosztásáról szóló javaslat alapján a Jobbik Nyikos Lászlót jelöli a számvevőszéki és a költségvetési bizottság elnökének. A szocialisták csak később nevezik meg bizottsági elnökeiket.
Ilyen nemzeti egység évtizedek óta nem volt. A politikai nyilatkozat egy szimbolikus dokumentum, amit felszólalásom után be is nyújtok. A szövegben ez áll: Legyen béke, szabadság, egyetértés. 46 év diktatúra és 20 zavaros év után a magyar nemzet visszaszerezte önrendelkezési jogát. A magyar nemzet a szavazófülkékben forradalmat vitt véghez, és e történelmi tettével arra kötelezte az új kormányt, hogy megvalósuljon a nemzeti együttműködés rendszere. A rendszer minden magyarnak nyitott, határon innen és túl. Képesek leszünk megváltoztatni Magyarország jövőjét.
A parlament alakuló ülésének vége, a küldetést teljesítettük, bizottsági helyeket nem kaptunk. Mindegy, majd csak megleszünk valahogy anélkül is. Most még eléneklünk valamit, oszt jóccakát.
A szocialisták frakcióvezetője ügyrendi javaslatként terjesztette elő,
hogy a házbizottság vitassa meg Vona Gábor mellényes mutatványát, hogy
"döntsünk róla, hogy ami a házon kívül törvényellenes, azzal mit
kezdjünk a házon belül". Schmitt Pál házelnök megfedte Mesterházyt,
mert javaslata nem kapcsolódott a bizottsági posztokról szóló témához,
a képviselőknek meg amúgy is "meg kell szokniuk egymást". Ennek
ellenére fél nyolcra összehívta a házbizottság ülését. A közjáték után
a ház 93 tartózkodás és 5 tartózkodás mellett elfogadta a bizottsági
előterjesztést.
Schmitt Pál a bizottsági helyekről történt szavazás után berekesztette az ülést, amit a Szózat eléneklésével zártak. A Szózat után a Jobbik frakciója rázendített a székely himnuszra, amit a fideszesek többsége és néhány szocialista is velük énekelt. Az MSZP frakció nagyobbik része közben elhagyta az üléstermet, az LMP türelmesen kivárt.
A demokrácia ünnepe így emelkedettség helyett megosztottan ért véget. Búcsúzik önöktől a parlamenti tudósító, tartsanak velünk az egész ciklusban.