Megszűnt az útzár, féltizenegy után ismét helyreállt a forgalom az M7-es autópályán Balatonboglár térségében, ahol a Nagykanizsa felé vezető oldalon a rendkívül erős szél két kamiont is megforgatott, az egyik pótkocsija pedig fel is borult hétfőn. (MTI)
Borsodban csütörtökön Ónodon a legkritikusabb helyzet, a település közelében ugyanis összeért a Sajó és a Hernád árvize. Az ár- és belvizek miatt sok településen megnőtt a fertőzésveszély.
A Tiszán újabb árhullámot indítot el a vízgyűjtőkön lehullott eső, tájékoztatott Csibrán Zoldán, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság illetékes osztályvezetője. A folyó északi, északkeleti vízgyűjtőin helyenként 20 millimétert meghaladó mennyiségű eső hullott. Az újabb csapadék a Felső-Tiszán ismét elindított egy kisebb árhullámot, amely folyamatos vízszintemelkedést idéz elő a Tisza magyarországi szakaszán. Egy korábbi árhullám szerda délelőtt 723 centiméterrel tetőzött Vásárosnaménynál, ahol azonban a rövid apadó periódust követően ismét áradás várható.
A hétvégén előreláthatólag Kisköre és Szolnok térségében is eléri a folyó a másodfokú készültség szintjét. Sőt előfordulhat, hogy a jövő hét elejére jelzett újabb hidegfront csapadékzónája 800 centiméter fölé emeli a vízállást, szükségessé téve a harmadfokú készültség elrendelését. (MTI)
Két ház életveszélyessé vált, és mintegy ötvenmillió forint kár keletkezett az elvonult árvíz nyomán a Tolna megyei Csikóstőttősön, tájékoztatott Pintér Sándor polgármester. Bár a Petőfi utca hétfőn elöntött 27 lakóházából levonult a víz, a kitelepített lakók csak a házak kiszáradása után tudnak visszaköltözni, mivel volt olyan épület, ahol egy méter magasan állt a víz. A Baranya-csatorna áradása miatt a községben hétfőn 58 embert kellett kiköltöztetni, és vízátfolyás miatt lezárták a Csikóstőttőst Kaposszekcsővel összekötő utat is. Az útszakaszt szerda este nyitották meg a forgalom előtt. (MTI)
Csütörtök reggelre a megáradt Váli-víz patak betört Baracskára, azóta tizenöt centimétert emelkedett. Egész utcák vannak víz alatt, a
homokzsákokat kevesen rakják, a Dunánál kellene megduplázni az
átemelést, írja olvasónk. Az iskolát is ellepte a víz.
A folyó felső szakaszán 20 kilométerrel feljebb már megkezdődött az
apadás. A megáradt Váli-víz patak szerdán hajnalban tíz házat
veszélyeztetett Válon és Kajászon, Baracskán pedig egy gazdasági
épület sarkát érte el a víz.
Csütörtök reggel óta újra fogadják a betegeket a szikszói II. Rákóczi Ferenc Kórház szakrendelései. Az udvarból és az épületből már visszavonult a víz, de a szervizaknákból még szivattyúznak. A kórházat a Vadász-patak vize öntötte el, hétfőn még megközelíteni sem lehetett az épületet. Az árvíz miatt három napon át nem fogadtak betegeket a szakrendelések, mindenkit Miskolcra irányítottak. A becsült kár értéke százmillió forintos nagyságrendű. (Független Hírügynökség)
Apadnak Észak-Dunántúl megáradt patakjai, több helyen megkezdődött a védőgátak bontása, a károk felmérése, tájékoztatott az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. Péntek estig többfelé várható újabb 5-10 mm újabb eső.
Az elmúlt napokban Bőnyt és Mezőörsöt elöntő Cuhai-Bakony-ér apad, Bakonybánknál levonult a házak közül. Bőnynél azonban az apadás nagyon lassú, a házak egy része még mindig vízben áll, leghamarabb péntek hajnalra várható, hogy az ér visszahúzódik a mederbe. Mezőörsön levezető árkok nyitásával segítették elő a víz lefolyását. Elkezdték a kiépített védművek részleges visszabontását a községben, Banán pedig megszüntették a szivattyúzást. A Concó-patak apadása miatt már bontják az ideiglenes védőgátakat Ácson, ahol az elmúlt napokban pincéket és kerteket öntött el a víz. A Holt-Marcalnál másodfokú a belvízvédelmi készültség, a Rabkertben két nagy teljesítményű szivattyú működik folyamatosan szerda óta. (MTI)
Hatalmas dugó alakult ki az M1-es autópálya környékén lévő főutakon. A 81-es úton se lehet menni, az Útinform ügyeletese szerint a környéken "voltaképpen nem lehet közlekedni".
Felső-Barcikán az árvízzel és a belvízzel elöntött területen magukat nem igazoló, kárfelmérés ürügyén a lakásokba becsengető, ismeretlenek jelentek meg - közölte Maros Éva, az önkormányzat szóvivője. Eközben az önkormányzati kárfelmérés még nem kezdődött meg, a vízzel elöntött területre nem küldtek kárfelmérő szakembereket. (MTI)
A Rogyva patak áradása miatt Sátoraljaújhely jelentős része víz alatt áll, és az elöntött területen van a menhely is, ahol 93 kutya él. Az állatok egy részét kikötötték a kerítés mellé, a többiek a kutyaházak tetején próbálnak szárazon maradni. A menhely munkatársai kérik a környéken lakókat, hogy segítsenek, és a víz apadásáig fogadják be a kutyákat. (MTI)
Az ár- és belvizek miatt sok településen megnőtt a fertőzésveszéyl. Az ÁTNSZ elsődleges tanácsa, hogy a szennyezett víz ne kerüljön szembe, szájba, testre, ételre, és tilos az árvízzel és belvízzel elöntött szennyezett kutak vizét inni. A vezetékes víz fogyasztható. A tisztiorvosi szolgálat azt ajánlja, hogy az idősek és a gyerekek inkább palackozott vagy zacskós vizet fogyasszanak.
A szennyezett ruháket, bútorokat és egyéb használati tárgyakat minden esetben fertőtlenítőszeres vízzel kell átmosni, illetve lemosni. Akinél lázas vagy hasmenéses megbetegedés lép fel, azonnal forduljon orvoshoz. (MTI)
Az OTP Bank 500 millió forint segélyt ad az árvíz sújtotta magyarországi térségeknek, az adomány szétosztását a Magyar Vöröskereszt koordinálja - jelentette be Habsburg György, a segélyszervezet elnöke miskolci sajtótájékoztatóján csütörtökön. A félmilliárd forintos pénzbeli adományból tartós élelmiszereket, tisztítószereket vásárol a Vöröskereszt, és az árvíz sújtotta települések önkormányzatainak bevonásával juttatja el azt a rászorulóknak - mondta Habsburg György. Azt is közölte: magánszemélyek, gazdasági társaságok, mobiltelefon-szolgáltatók, az árvíz által nem érintett települések önkormányzatai is segítenek, megindult a gyűjtés, széles körű az összefogás.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Demecserben a belvíz miatt nyolc ház vált életveszélyessé, egy lakatlan épület már össze is dőlt. Kiss Gyula (független) polgármester másodfokú belvízvédelmi készültséget rendelt el a rétközi városban. Egy idős asszonyt ki kell telepíteni a házából. Demecser a Rétköz legmélyebb pontján fekszik, a polgármester azt mondja, ha lép egyet a kertjében, a lábnyomában már jön fel a víz. A pincéket, kertek alját öntötte el a belvíz, illetve a vályogházak falait áztatja. A város külterületén 100 hektár áll víz alatt. (Független Hírügynökség)
Javult az árvízi helyzet az országban, de Borsod megyében a Sajó és a Hernád torkolatában kritikus állapotok uralkodnak.1544 kilométeren van árvízvédelmi készültség. Ebből 130 kilométer védvonalon, beleértve a Bódva teljes hosszát, amely 120 kilométer, rendkívüli, míg 364 kilométeren harmadfokú a készültség. A belvízzel elöntött terület nagysága 24 óra alatt megduplázódott, már 140 ezer hektár áll víz alatt. Váradi József, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság főigazgatója úgy fogalmazott: az elmúlt napokban "csatákat nyertünk, de háborút még nem", ugyanis a Tisza bal oldali mellékfolyói áradásnak indultak. A Tisza megtámasztja, így visszaduzzasztja a Sajót, ezáltal a Hernáddal alkotott deltában még kritikusabbá válhat a helyzet, ezért ezeken a szakaszokon hosszan elhúzódó áradásra és védekezésre kell készülni. (MTI)
Zúzalékot rak le egy lánctalpas markológép a Bódva töltésénél Edelényben, ahol korábban az óriási árhullám megbontotta a töltéskoronát. A markoló vízben áll és úgy rakja a követ a vízátfolyásba.
A Katona József utcában továbbra is víz áll a burkolaton, illetve a házak környékén, az önkormányzat visz meleg ételt az ott lakóknak és azt tűzoltók segítségével juttatják be a házakba. A kormányőrség munkatársai is védekeznek az edelényi gátakon, 15-en érkeztek, letudva szolgálatukat, hogy szabadidejükben segítsenek a településen.
A Pajzs nevű, gépjárművédelemmel foglalkozó társaság ezer homokzsákot és tartós élelmiszert vitt a borsodi városba. (MTI)
A Tarján-patak áradása miatt nagy mennyiségű kommunális hulladék és döglött hal halmozódott fel a víztározó környékén, ezért harmadfokú vízminőségi védelmi készültséget rendeltek el - közölte a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. A szennyezés mértéke igen jelentős és a nádas területeit is érinti; a tározó környékén műanyag palackok, flakonok és háztartási hulladékok okoznak problémát. (MTI)
A Túr gátjainál harmadfokúra emelte az árvízvédelmi készültséget a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság - közölte Bodnár Gáspár, a szervezet vezetője. A Tiszába torkolló kis folyón a sok eső miatt további, de már kisebb intenzítású áradást várnak a szakemberek. A Túr mellett a szintén áradó Tisza, a Szamos és a Kraszna mentén egyaránt elsőfokú az árvízvédelmi készenlét. A Lónyay-főcsatornán Berkesz és Kótaj között másodfokú, míg Kótaj és Gávavencsellő között elsőfokú a készültség. (MTI)
A Nádor-csatorna vízszintjének emelkedése miatt másodfokúra emelte a belvízvédelmi készültséget a cece-ősi belvízvédelmi vonalon a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság - közölte az illetékes szakaszmérnök. Kiss Jenő tájékoztatása szerint a területen 24 órás figyelőszolgálatot tartanak. A megye területén apad a Gaja, s sikerült megakadályozni a gát átszakadását a mányi halastavaknál is.
Még szerdán is 250-300 ember dolgozott folyamatosan a város határában levő mányi tó ideiglenes gátjának magasításán. (MTI)
Borsodban csütörtökön Ónodon a legkritikusabb helyzet, a település közelében ugyanis összeért a Sajó és a Hernád árvize, tengerré változtatva a környéket - írja a Boon.hu.
Fokozatosan javul a helyzet a dunántúli és az észak-magyarországi vasútvonalakon, de még vannak olyan vonalszakaszok, amelyeken az árvíz miatt sebességkorlátozás van érvényben vagy vonatpótló autóbusz szállítja az utasokat - közölte a vasúttársaság. Az M1-es autópálya lezárása miatt a MÁV-START a Budapest-Győr-Budapest viszonylatban a nem pótdíjas járatain elfogadja a Kisalföld Volán és a Volánbusz által kiállított bérleteket. Bővebb információkat a poszt címére kattintva olvashat. (MTI)
Kissé javult az árvízi helyzet Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, az elmúlt éjszaka már csak egy embert kellett kiköltöztetni otthonából. A folyók a Tisza és a Bodrog kivételével igen lassan ugyan, de apadnak, több út viszont továbbra is járhatatlan, illetve csak igen nehezen járható. A kitelepítettek közül többen már visszamehettek otthonaikba, ám még így is 876 ember nem térhetett vissza a házába.
A Sajó, a Bódva és a Hernád ha igen lassan is, de apad, a Hernád mentán Ócsanálos és Gesztely térségében azonban továbbra is igen súlyos a helyzet. A Tisza és a Bodrog ugyanakkor árad. A megyében mintegy kéttucatnyi úton nem lehet, vagy csak igen nehezen, teherautókkal, traktorokkal lehetséges közlekedni. (MTI)
Szombatig biztosan nem lehet használni az M1-es autópályát Győr és Komárom között. Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. tájékoztatása szerint éjszaka ideiglenesen helyre tudták állítani a burkolatot a beszakadt részen, de további vizsgálatok kellenek, hogy biztonságosan lehet-e ott közlekedni.
Winkler-Virág András szóvivő elmondta: minél gyorsabban próbálnak dolgozni, pünkösd miatt ugyanis a hét végére még nagyobb torlódás várható a forgalomterelés miatt. Mint mondta, az autósok már most is az utakon éjszakáztak. Amennyiben szombatra az derül ki, hogy biztonsággal lehet közlekedni a szakaszon, akkor is korlátozásokkal lehet majd használni a pályát. (Független Hírügynökség)
Éjszaka is védekeznek a töltéseken a Borsod megyei Szendrőben és Edelényben, ahol apad a Bódva vize, de az áradat még mindig jelentős. Hatalmas a víztömeg Szendrőben. A Szuhogy felé vezető út környékén folyamatosan dolgoznak a szivattyúk, a település északi végénél - Szalonna felé - pedig még mindig zsákolják a homokot. Két csónakkal viszik az érintett töltésrészhez, mert ott akkora a víz, hogy másként nem tudják megközelíteni, részletezte szerda este Szaniszló János, a település független polgármestere, hozzáfűzve, hogy a folyó vízszintje apad.
Edelényben is tart a védekezés. Éjszaka befejezik - a hídtól fölfelé lévő, Bódva úti részen - a töltés megtámasztását, ez mintegy két kilométeres szakaszon biztosítja a megfelelő védelmet az ártól. Százezer fölött van már a beépített homokzsákok száma, mondta Molnár Oszkár, független polgármester. (MTI)
Megrongálódott több partfal a Fejér megyei Bakonycsernyén; a Gaja és a Súri patak áradása miatt a legveszélyeztetettebb településen az első becslések szerint a kár meghaladja a százmillió forintot, mondta a község alpolgármestere szerdán. Szerdára visszatért medrébe a Gaja, s a katasztrófavédelmi szakemberekkel megkezdődött a károk elsődleges számba vétele. Több épület átázott, egy ház melléképülete leomlott. Egy családot ki kellett költöztetni, ők a Fecskeházban kaptak ideiglenes szállást, közölte Ackermann Zoltán. A falu három pontján megmozdult a partfal, további öt részen pedig károsodott. A helyreállításokra az évi 300 millió forintos költségvetésből gazdálkodó önkormányzatnak nincs pénze, vízrendezési pályázatai pedig mindeddig eredménytelenek voltak, annak ellenére, hogy a község egy részét szinte minden nagyobb esőzésnél elönti a víz és a sár. (MTI)
A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban (Skanzen) 49 millió forintra becsülhető az elmúlt napok viharos időjárása és a Sztaravoda-patak áradása okozta anyagi kár, az intézmény azonban keddtől ismét fogadja a látogatókat. A Skanzen főigazgatója, Cseri Miklós szerint a többnyire 5-10 centiméteres patakból az esőzések hatására 2,8 méter vízmagasságú "őrült folyam" lett, amely alámosta a skanzenvasút töltését, így a sínpálya 10 méteres szakasza jelenleg függőhídként lóg a levegőben.
A szabadtéri múzeum 312 épületének mintegy 20 százaléka károsodott a vihar következtében: 8-10 háznál komoly tetőproblémák állnak fenn, a pincék megteltek vízzel, és az északi fekvésű homlokzatokról az eső leverte a vakolatot. Rengeteg a kisebb kár is. Egyelőre nem lehet felmérni, meddig tart a teljes helyreállítás, a Skanzen munkatársai mindenesetre megtisztították az utakat, és biztosították a balesetmentes látogatás feltételeit, így az intézmény kedden újra megnyithatta kapuit. A 60 hektáron elterülő múzeumban minden tájegység megtekinthető, csupán 2 épület nem látogatható, és az utolsó megálló kivételével a skanzenvasút is üzemel. Nem maradnak el a vasárnapra és hétfőre meghirdetett Pünkösdi Játékok sem. (MTI)
Kedden a Bódva-menti Edelény, szerdán a Hernád-parti Ócsanálos árvízhelyzete volt kritikus, itt a Hernád és a Vadász-patak együttesen okozott gondot. A máskülönben térdig érő Vadász-patak szerda reggelre négy méter mélységű folyóvá duzzadt, és mivel a település egy mélyedésbe épült, megvolt az esélye, hogy gátszakadás esetén az egész falut ki kell telepíteni. Szerdán háromszázan dolgoztak a gátakon, Szegedről is érkeztek vízügyesek. Késő délutánra azonban apadni kezdett a víz szintje, és a helyszínen dolgozó szakemberek szerint már valószínüleg kibírják a gátak, jelentette helyszíni tudósítónk.
Az országban összesen 1077 kilométeren van védelmi készültség, ebből 130 kilométer védvonalon rendkívüli a készültségi fokozat. Harmadfokú a készültség 373 kilométernyi folyószakaszon. 330 vízügyi dolgozó vesz részt a védekezési munkákban, akik 66 településen vannak jelen, 250 településen pedig irányítják a munkálatokat. A védekezési munkákban a vízügyi szakembereken kívül még 8700-an vesznek részt: katasztrófavédők, speciális mentők, tűzoltók, rendőrök, pénzügyőrök, polgári védelmi szervezetek tagjai és önkéntesek. Az árvízi védekezéshez eddig kétmillió homokzsákot használtak fel, a kormány 177 millió forint előleget utalt ki a vis major alapból az önkormányzatoknak a kárelhárításhoz. A kitelepítettek száma folyamatosan csökken, jelenleg 1400 ember van, akinek el kellett hagynia az otthonát.
A Zagyván és a Hernádon a legkritikusabb a helyzet. A két szükségtározó megnyitásának köszönhetően már 29 centimétert apadt a Zagyva vízszintje. Szabó Imre cáfolta azt a sajtóinformációt, hogy átszakad volna a Bódva gátja. Mint mondta, a folyó gátját a szakemberek bontották meg annak érdekében, hogy Boldvát ne öntse el a víz. A Sajó és a Hernád felső szakasza is apad. Az időjárási előrejelzések alapján a következő hat napban csökken a csapadék mennyisége és az árvíz levonulásával megkezdődhetnek a helyreállítási munkák. (MTI)
Az Edelényből távozó Indexes stábnak a mentés helyi vezetője elmondta, hogy érezhetően apad a Bódva szintje, nagyjából 20 centivel alacsonyabb, mint reggel volt. Szlovákiában állítólag még ennél is többet, közel 50 centit csökkent a víz.
A Felsőzsolca felé vezető 37-es utat viszont elöntötte a víz. A kétsávos út Miskolc felé vezető oldala van víz alatt, ezért csak egy sávon halad a forgalom észak felé, nagy a torlódás.
A töltéskorona megemelésére elhelyezett gerendát akarta ellopni egy férfi a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vizsolynál szerdán délelőtt. Gaskó Bertalan, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta: a Kis-Hernád csatorna gátjánál az árvízzel küzdő emberek vették észre, hogy a töltéskoronára magasításként elhelyezett gerenda eltűnt.
A települést védő gerenda eltűnését észlelők azonnal jelezték a történteket a mentési munkálatokban szintén résztvevő rendőröknek. Ők a közelben hamar tetten értek egy férfit, aki az eltulajdonított gerendát éppen a közelben próbálta elrejteni. A járőrök a tetten ért, 24 éves helyi férfit az Encsi Rendőrkapitányságra előállították, vele szemben közveszély színhelyén elkövetett lopás elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indítottak büntetőeljárást. (Független Hírügynökség)
A Szekszárd-bátai belvízöblözetben másodfokú, a Tolnanémedi-Dombóvár szakaszon harmadfokú belvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. Szekszárd és Báta térségében több száz hektárt öntött el a belvíz, a bátai szivattyútelep másodpercenként 3,5, a lankóci szivattyútelep pedig 2 köbméteres kapacitással folyamatosan emeli át a vizet a Szekszárd-bátai főcsatornából a Dunába. A Tolnanémedi-Dombóvár szakaszon a Kaposon levonuló árhullám miatt emelték a készültségi fokozatot. A folyó Döbrököznél, Dombóvár határában, Kurdnál és Szakálynál átlépte a töltést, és főleg mezőgazdasági területeket öntött el. (MTI)