Félállású gyest javasol a Népesedési Kerekasztal
Az első Fidesz-kormány idején bevezetett családi adókedvezmény-rendszer visszaállítását javasolta a bonyolultabb családi adózás helyett a Népesedési Kerekasztal csütörtökön Budapesten.
A Pálinkás József akadémikus által életre hívott testület munkacsoportjainak javaslatait ismertető sajtótájékoztatón Kopp Mária egyetemi tanár azt mondta: mindenképpen a család nagyságával, a gyerekek számával arányos adórendszerre lenne szükség, ám a sokféle családtípus miatt a francia modellhez hasonló rendszer bevezetése Magyarországon nagyon bonyolult lenne.
Félgyes és apák otthon
A szakember szerint egy olyan rugalmas rendszer kialakítására lenne szükség, amelyben a nők szabadon dönthetnének arról, hogy a gyermeknevelés mellett mennyi időt kívánnak munkában tölteni. Ehhez azonban rugalmas foglalkoztatási formákra, otthoni munkalehetőségekre, családbarát munkahelyekre, ezeken belül például munkahelyi óvodákra lenne szükség.
Példaként azt javasolták, tegyék lehetővé, hogy a négy órában dolgozó anya "félgyest" kapjon, ám ennek arányában a gyes ideje hosszabbodjon meg.
A kerekasztal szerint lehetne olyan társadalmi kampányt is indítani, amely arról szól, hogy nem rossz anya az, aki kis gyermeket nevel, és mégis dolgozik.
A kerekasztal javaslatai közt szerepel, hogy bónusz intézkedésekkel lehetne ösztönözni a férfiakat arra, hogy vállalják a gyes/gyed idejének megosztását az anyákkal, a munkáltatóknak pedig kompenzációt lehetne adni annak érdekében, hogy ne diszkriminálják a foglalkoztatásnál a kisgyermekeseket.
A nemi szerepek miatt kevesebb a gyerek
A népesedési kerekasztal csütörtöki elemzése felhívja a figyelmet arra, hogy a nemek közötti egyenlőség illetve egyenlőtlenség a születésszámot is befolyásolja. Azokban az országokban, ahol a nemi szerepekről hagyományosan gondolkodnak, a tapasztalatok szerint kevés gyerek születik, míg a nemek egyenlőségét elfogadó államokban kedvezőbb a demográfiai helyzet.
A legfejlettebb országok közül Csehország, Magyarország és Lengyelország az, ahol a legtradicionálisabban gondolkodnak a nemi szerepekről.