A két héttel ezelőtti áradáshoz hasonlóan Miskolcon, a diósgyőri vár utáni területeken okoz gondot a hatalmas esőzés, a belvíz ellen pedig a hejőcsabai városrészben küzdenek. Lillafüred felé Alsóhámor és Felsőhámor is gyakorlatilag vízben úszik a megáradt Szinva-patak miatt. A Köztársaság útján és környékén is küzdenek, a Kilián városrészben homokzsákokat raknak le. Több százan dolgoznak jelenleg is: egyetemisták, önkéntesek segítenek. (MTI)
Apad a Bódva a Borsod megyei Szendrőben és Edelényben is, mindkét településen látható módon húzódik vissza az utcáról az áradat. Szendrőben pár óra múlva elkészül a gyaloghíd, amelyet gerendából ácsoltak össze, hogy át tudjanak jutni a település egyik részéből a másikba. Edelényben, a városon átvezető 27-es úton már kisebb a vízátfolyás, nemcsak katonai járművek és markolókanalas gépek tudnak áthaladni, hanem a magasabb autók is, de a gépfegyveres rendőrök csak azokat engedik át, akik az árvízi védekezésben részt vesznek. (MTI)
Tábort szervez a Katolikus Karitász a következő két hétben azoknak a gyermekeknek, akik az árvíztől sújtott településeken élnek. Az egri karitászközpontba Gesztelyről, Ócsanálosról, Szendrőből várnak gyermekeket, akik a helyi plébánosok közreműködésével juthatnak el az egy-egy hétig tartó táborba. (MTI)
Egymillió forintot ajánlott fel a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) az árvízkárosultak javára. Az összeget a Vöröskeresztnek utalják, a karitatív szervezet pedig a saját belátása szerint vásárol a bajba jutottaknak egyebek mellett takarót, ruhákat, tartós élelmiszert vagy ivóvizet annak alapján, hogy melyik településen éppen mire van szükség. (MTI)
Összesen kilenc útszakaszt zártak le Pest megyében hétfőig a Duna vízszintjének emelkedése miatt. (FH)
A látvány rendkívüli és tragikus, az összefogás elismerésre méltó, mondta a köztársasági elnök, miután ellátogatott Felsőzsolcára. Sólyom László elmondta, a beszámolókból azt szűrte le, hogy a bajban nagy az összefogás, és a védekezés sikeres volt, annak ellenére, hogy a falut elöntötte a Sajó. Úgy fogalmazott: csak elismerés jár a katasztrófavédelemnek, a honvédségnek, a polgári védelemnek és azoknak a civileknek, akik másokon is segítettek. (MTI)
A becslések szerint a MÁV kára elérheti a 2,7 milliárd forintot az elmúlt időszak viharai és az árvizek miatt, mondta Sigulinszki Tibor szóvivő. A megáradt patakok és folyók több helyen is elmosták a vasúti pályát és a töltést, a korábbi viharok pedig megrongálták a felső vezetékeket és fákat döntöttek a sínekre. A víz eddig nyolc vasúti hidat rongált meg, öntött el és a szakemberek azzal számolnak, hogy Szolnoknál is veszélyezteti majd a vasúti hidat a megemelkedett vízszint. (FH)
Gönyü és Komárom között tetőzött a Duna; a Szigetközben várhatóan felgyorsul az előző nap megindult apadás. A folyó németországi és ausztriai szakasza a vártnál intenzívebben apad. A kedvező változások nyomán Dunaremeténél egy szinttel alacsonyabbra, elsőfokúra mérsékelték reggel hat órakor a készültséget. A térség legnagyobb problémát okozó vízfolyása, a Bőnyt és Mezőörsöt fenyegető Cuhai-Bakony-ér visszahúzódott a medrébe. (MTI)
Románia több mint 166 ezer euró értékben küld Magyarországnak vissza nem térítendő gyorssegélyt, jelentette be Bukarestben Borbély László környezetvédelmi és erdészeti miniszter. Az első gyorssegélyt május 30-án hagyták jóvá, akkor 200 ezer homokzsák küldéséről döntöttek. A hétfői kormányülésen további 300 ezer zsák adományozásáról fogadtak el határozatot. (MTI)
A miskolci tűzoltók arra kérik az embereket, csak felügyelettel menjenek vissza az értékeikért, a megrogyott, statikailag meggyengült épületek életveszélyesek. További segítséget a 105-ös segélykérő telefonszámon is lehet kérni. (FH)
A Sajón és a Hernádon eddig nem látott árhullám vonul le, a legfrissebb számítások szerint emiatt Szolnoknál tíz méter felett tetőzik majd a Tisza; ha a szükség úgy hozza, az egyéb védekezési lehetőségek mellett megnyitják a tiszaroffi szükségtározót is. A szolnoki tetőzés a mostani hétvégén, vagy a jövő hét elején következik be, és legalább három hétig nyolc méter feletti vízállás lesz a Tiszán. (MTI)
Apad a Sajó és a Bódva, a Hernád pedig Gesztelynél hétfőre virradóra tetőzött, azóta egy centis apadást észleltek. A Ronyva apad. A Tisza az éjszakai órákban Záhonynál tetőzött 496 centiméteres vízállással, a Záhony alatti szakaszon még árad. (MTI)
Megsüllyedt a 6-os főút Pécsen átvezető szakaszának egy részén az aszfalt. Egy közműalagút rogyott meg, vélhetően a sok esőzés miatt, ezért a belvárosi bevásárlóközpont keleti oldalán, az Alsómalom utcai szakaszon lezárták a két belső forgalmi sávot. Jelenleg statikusok vizsgálják a süllyedés okát és a helyreállítás lehetőségét. A környéken torlódásra kell számítani. (FH)
Újabb 170 ember kényszerült elhagynia otthonát hétfő reggel óta Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, így a kitelepítettek száma 3770-ra nőtt a megyében, közölte Dobson Tibor, az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos szóvivője. Továbbra is a Hernád, a Sajó és a Bódva menti településeken a legkritikusabb helyzet.
A reggeli adatokhoz képest azért változott a kitelepítettek száma, mert a nagyon lassú apadásnak indult ár után veszik észre a lakók, hogy házuk megsüllyedt, a falak megrepedeztek. (MTI)
Árvízi védekezésben segédkező tűzoltót ütött meg egy autós Tátnál a hétvégén, közölte a rendőrség. Nyergesújfalui tűzoltók vízszivattyúzás közben tömlőket fektettek keresztbe az úttesten, és egy arra haladó autó vezetőjének nem tetszett, hogy lassítania kell. Előbb szidalmazta a tűzoltókat, majd kiszállt és egyiküket megütötte. Közfeladatot ellátó személy elleni erőszak miatt indítottak ellene eljárást. (MTI)
Egy lánctalpas katonai járművel viszik körbe az elárasztott Felsőzsolcán Sólyom László köztársasági elnököt, aki délelőtt érkezett meg a borsodi településre, hogy az árvízi helyzetről a helyszínen tájékozódjon. Az államfő a miskolci reptérre érkezett meg délelőtt 10 óra előtt, onnan vitték ki az árvíz sújtotta területre. Az elöntött településről a köztársasági elnök Miskolcra megy, a sportcsarnokban elhelyezett kitelepítettekhez. (FH)
Másodfokúra emelték az árvízvédelmi készültséget a Tisza egyik Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szakaszán, Nagyhalász és Gávavencsellő között. A tiszabecsi határszelvénytől Záhonyig már apad a Tisza, folyamatosan csökken a vízszint. (MTI)
Felborult egy, az árvízi védekezésre kivezényelt rendőröket szállító traktor és pótkocsija a Borsod megyei Bőcsön, senki sem sérült meg. Egy szemtanú elmondta, a negyven rendőrt szállító mezőgazdasági vontató "leesett" az útról, mert Hernád és a Bársonyos patak vizétől nem lehetett látni az út nyomvonalát. (MTI)
Az árvíz sújtotta területeken katasztrofális a helyzet, azt kérjük a gazdáktól, hogy jelentsék be a károkat, mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke. A gazdák még traktorral sem tudnak kimenni a határba, a kárfelmérés most történik. Hozzátette, a kárérték becslésében egyelőre óvatosnak kell lenni. (MTI)
Hatszáz hajdú-bihari rendőr vesz részt az árvízi védekezésben a hétvége óta Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A rendőröket berendelték vagy önkéntes alapon vállalták, hogy részt vesznek a borsodi árvízi védekezési feladatokban. A hajdú-bihari rendőrök Onga és Ócsanálos árvízi védekezésében segítenek. (MTI)
Az ár- és belvízi helyzet ellenére meg tudják rendezni a jászok idei világtalálkozója a hétvégén Jászágón. A 750 lelkes kistelepülésre a homokos talaj jellemző, amely viszonylag gyorsabban beszívja a földeket uraló belvizet. Egy programpontot kellett a víz miatt módosítani: egy emlékkövet valószínűleg nem tudnak a felázott talajon a tanyasi iskolához kivinni, így a község főterén szentelik fel, és később viszik végleges helyére. (MTI)
Összesen hetvenhét embernek kellett elhagynia otthonát Tolna megyében az árvíz és a múlt heti esőzések miatt, legutóbb Harcon vált életveszélyessé egy ház, közölte a katasztrófavédelem. Korábban Iregszemcsén, Medinán, Bikácson, Csikóstőttősön és Szekszárdon váltak lakhatatlanná házak az árvíz és a csapadék miatt; többen hozzátartozóknál laknak, 19 ember elhelyezéséről az önkormányzatok gondoskodtak. (MTI)
A szakemberek előrejelzése szerint várhatóan a ma esti-éjszakai órákban, 820 cm körüli vízszinttel tetőzik majd a Duna Budapestnél, közölte a főpolgármesteri hivatal. Éjfél és reggel 9 között 13 centimétert emelkedett a vízszint. Lakóövezet továbbra sincs veszélyben.
A tetőzés egy napig tart majd Budapesten, és a hét közepén megkezdődik az apadás. Az alsó rakpartok legkorábban a hétvégén kerülhetnek ki a víz alól, ekkor kezdődhet majd meg a takarítás is.
Vasárnap egy teherautó rátolatott a Margitszigeten kiépített nyúlgátra, a Fővárosi Csatornázási Művek dolgozói - még a tetőzés előtt - újraépítik a homokzsákokat, közölte a társaság.
Az Észak-magyarországi Áramszolgáltató Nyrt. az árvíz sújtotta területeken a katasztrófavédelemmel együttműködve, a lehető leghamarabb, folyamatosan állítja helyre az áramszolgáltatást, közölte a társaság. (MTI)
Lezárták a forgalom elől a 12-es út Vác és Verőce közötti szakaszát a Duna áradása miatt, közölte a rendőrség. Az autósokat arra kérik, hogy a régi verőcei utat vegyék igénybe. (MTI)
Dél felől egyre melegebb és szárazabb légtömegek érik el hazánkat, írja Kurunczi Rita, az időkép.hu meteorológusa. Hétfőn a maximumok megközelítik, kedden pedig már délen, délkeleten el is érik majd a 30 fokot. A hét második felében a hőmérők higanyszála akár a 35 fokot is elérheti. Hűsítő záporokra, zivatarokra kedden, főleg az északi megyékben van esély.
Homokzsákokkal igyekeznek visszazárni azokat a töltésmagasításokat, ahol átbukik a Bódva áradata a Borsod megyei Szendrőben és Edelényben. A két településen a folyó töltésére épített úgynevezett nyúlgátat több helyen megbontotta a rendkívüli áradás, emiatt hatalmas területek, utcák, házak kerültek víz alá. Hétfőre a folyó vízszintje apadt már annyit, hogy meg tudják közelíteni az érintett gátszakaszokat, és megpróbálják visszazárni azokat. (MTI)