Idén júliusban bal karját vesztette Eric Smith, 36 éves amerikai állampolgár. Long Islanden, a kertjében házliag akart tűzijátékot csinálni a függetlenség napja alkalmából. A barátai jégbe tették a leszakadt kezet, hátha vissza lehet még varrni. Sajnos nem lehetett.
Aranycsóvás üstökösök
törnek fel a magasba,
bámészkodó felhők rojtját
itt-ott kicsit harapva!
Görögtűz a várfaláról
mint lépes méz, lecsorog,
szikrákat szór a tűzmozsár,
fáklya fénye fellobog!
Az új kenyér ünnepére
felszállnak a rakéták,
- békességet mindenkinek -
az égboltra felírják.
Ropognak a nagy effektek,
fényjátékkal kívánnak
csupa jót, és boldogságot,
minden kedves Istvánnak.
Emmerling Adolf alapította az első hazai tűzijátékgyárat.
Öt perccel a kezdés előtt az árvízkárosultakra emlékeznek a budapesti tűzijáték megtekintői. Gyertyát gyújtanak és meghallgatják az Összefogás Dalát.
Állatvédők szerint az ebek megijednek a tűzijátéktól. Elfuthatnak és el is veszhetnek így.
Olcsó lesz az idei tűzijáték, legalábbis az adófizetőknek. A tűzijáték kivitelezője a szombathelyi Kopula '96 Kft., a nettó ötvenmillió forintos költséget a cégvezető, Farkas Mihály vállalkozó fizeti, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium az áfát vállalta át. Idén csak uszályokról lőnek rakétákat, a rakpartokról vagy a Gellért hegyről nem. (MTI)
A legtöbb lövedék az első 30 másodpercben piros volt.
A második fél percben főleg fehéret lőttek.
Idén a Vár díszkivilágítását kivételesen nem kapcsolták le.
Kék, zöld, lila a folytatásban.
Idén júliusban bal karját vesztette Eric Smith, 36 éves amerikai állampolgár. Long Islanden, a kertjében házliag akart tűzijátékot csinálni a függetlenség napja alkalmából. A barátai jégbe tették a leszakadt kezet, hátha vissza lehet még varrni. Sajnos nem lehetett.
Stumpf István mondta ezt a Parlamentben a 2001-es tűzijátékról, még az év decemberében:
"A médiában legtöbb vihart kavart eseménye az Országimázs Központ tevékenységének talán ez az ünnepség, illetve társa, a 2001. évi augusztus 20-ai ünnepség volt. Sajnálatos, hogy sokan a rendezvények költségeit sokkal fontosabbnak tartották az ezeréves történelmünk méltó megünneplésénél. Mi is úgy gondoljuk azonban, hogy a polgároknak joga van megtudni, mennyibe került az augusztus 20-ai tűzijáték, és joguk van összehasonlítást tenni. Mint abban valószínűleg mindnyájan egyetértünk, a teljesítmény és a hatékonyság az országépítés kulcsszavai. Kérem, ennek fényében ítéljék meg az alábbi adatokat.
Elismerjük, hogy régebben 80-90 millió forint volt a tűzijátékok költsége. Ez mai áron számolva csak 150 millió forint. Ezekre a rendezvényekre átlagosan 300 ezer ember volt kíváncsi. (Bauer Tamás: De azt mindenki látta a lakásából, mert fönn volt a hegyen, nem kellett odamenni a Duna-partra!) Az idei augusztus 20-ai tűzijáték valóban többe került, pontosan 247 millió forintba, viszont több mint hétszer ennyien, összesen 2,2 millió ember (Kuncze Gábor: Név szerint? - Derültség.) nézte végig a fővárosban a Belügyminisztérium becslései szerint."
A Duna felett már jó nagy füst van! Aztán rárobban egy zöld.
Az SZDSZ egykori elnöke éppen pont tíz éve így méltatlankodott az akkori Orbán-kormány tűzijátékán a Parlamentben:
"Mi történt a közigazgatási reformmal? Azt mondja a kormányprogram, hogy karcsúbb államhoz lesz majd szerencsénk ebben a négy évben. Hol van ez, tessék mondani! Hacsak nem az Országimázs Központra gondoltak, tisztelt képviselőtársaim, amelyik ugye, valóban jelentős feladatokat oldott meg. Én nem akarok már azzal jönni, hogy nem tudjuk, mennyi volt a tűzijáték, örültem, hogy lehetett látni ötágú vörös csillagokat és hamburgereket szállni a levegőben valamilyen újfajta filozófia jegyében."
Nemzetiszínben robbantanak egymásra. Jó!
Sok éve nem volt ilyen konzervatív tűzijáték, semmi csicsa vagy alakzat, csak a legszokásosabb lövedékek vannak az idén. Puritán, de ízléses.
Főleg pirosakat lőnek.
Kapronczi Mihály MIÉP-es képviselő a 2000-es tűzijáték után ezt mondta a Parlamentben:
"A nemzet önfeledten ünnepelt, gyönyörködött a csodálatos tűzijátékban, és meghatottan vonult a Szent Jobb körmenetben az Országház felé, tanúságot téve arról, hogy a keresztény erkölcsi alapokon fejlődő magyar államiság híve, és egyetért azzal, hogy az alkotás szimbólumát jelentő kéz találkozzon az általa megteremtett magyar államiság szimbólumával, a Szent Koronával.
A Margitszigeten telt nézőtér akart erőt adó élményt szerezni csodálatos nemzeti operánk, a Bánk bán vérpezsdítő dallamaiból - a békakórus azonban itt az opera végét sem várta meg: a mindent betöltő kuruttyolásuk, varangymérgük lehetetlenné tette a békés, ünneplő magyarok örömét. Folytatása az esetnek a kereskedelmi antikultúrtévé Heti hetes műsorában volt hallható, már akinek volt gusztusa hozzá. A szocliber sajtó azonnal az adózó pénzét féltve, a költségeket kezdte támadni, mintegy azt jelezve, hogy ebben az ünnepben ment tönkre az ország. Sajnos nem volt politikus, aki közölte volna velük, hogy még egy tocsiknyi sem volt a költsége ennek a csodálatosan szép, felemelő eseménynek."
Új színek dominálnak.
Csóvás megoldásokkal lett érdekesebb a műsor.
Mindegyik be szép!
E két város volt az európai tűzijátékgyártás bölcsője. Amúgy Kínában találták fel ezt a látványos műsort.
Mintha 2 perccel rövidebb lett volna. Nem 20 hanem 18 perc.
Összefoglalásul: volt piros, arany, fehér, zöld, kék és lila lövedék is.