Meghalt az Afganisztánban megsérült magyar katona
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Súlyos agysérülései miatt meghalt a kórházban Kolozsvári György zászlós, az a katona, aki az afganisztáni támadásban életveszélyesen megsérült, közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) kedden. A válságos, folyamatosan öntudatlan állapotban lévő magyar katona Mazari Sarif-i katonai kórházból augusztus 25-én került a Honvédkórházba, ahol az intenzív ápolás ellenére is romlottak életfunkciói.
Kolozsvári Györgyöt szeptember hetedikei hatállyal posztumusz hadnaggyá léptette elő és hősi halottá nyilvánította a honvédelmi miniszter, a parancsot z Afganisztánból hazatért katonák visszafogadó ünnepségén hirdették ki.
A Baghlan tartományban szolgáló Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport (MH PRT) egyik konvoja ellen augusztus 23-án követtek el merényletet. A négy felderítő Humveeból és tizenegy páncélozott Toyota terepjáróból álló konvoj huszonkilenc magyar katonát szállított Mazari Sarifba, ahonnan hazautaztak volna.
A támadók egy útszéli robbantás után három irányból is megtámadták őket a magyar katonák állomáshelyétől, Puli Kumritól húsz kilométerre északnyugatra. A konvoj negyedik autóját egy RPG-gránát találta telibe, az áldozat és a sérültek ebben utaztak. A járműben öten ültek elöl a gépkocsivezető és a parancsnok, hátul a többiek. Egyedül a gépjármű vezetője nem szenvedett sérülést.
Őt is hőssé nyilváníthatják
Egy 32 éves magyar katona, Pappné Ábrahám Judit a helyszínen meghalt, Kolozsvári György életveszélyesen, két másik katona súlyosan megsérült. Pappné Ábrahám Juditot posztumusz hadnaggyá léptette elő, és hősi halottá nyilvánította Hende Csaba honvédelmi miniszter.
A 37 éves, pápai születésű Kolozsvári a támadásban durva roncsolásokat, agytörzsi sérüléseket szenvedett a gránátrepeszektől, ezért komoly szervi károsodások alakultak ki nála, életfunkcióit gépekkel tartották fenn.
Benkő Tibor altábornagy, a HM Honvéd Vezérkar főnöke a halálhírre azonnal összehívta a Központi Kegyeleti Bizottságot. Ez a testület javasolhatja a honvédelmi miniszternek az elesett katona hőssé nyilvánítását.
Figyelmeztették őket
Dani Fruzsina orvos-főhadnagy, az orvtámadás egyik túlélője hazaérkezése után elmondta, hogy aznap röviddel az elindulás után rádióüzenetet kaptak, hogy fegyveresek vannak az út mellett. Ilyenkor a szabály szerint gyorsítani kell a gépjárművekkel. Egy nagy robbanásra emlékszik, utána pár másodpercig nem tudta, mi történt.
Amikor magához tért, észrevette, hogy mellette két társa súlyosan megsérült. Megpróbálta megvizsgálni őket, és annyit tudott megállapítani, hogy mind a ketten nagyon súlyosan megsérültek. Mivel szűkös volt a hely, nem fért igazán hozzájuk.
Kolozsvári György a negyedik halott
Magyarország 2004-ben csatlakozott a NATO afganisztáni missziójához. A Magyar Honvédség 2006 októberében vette át egy Tartományi Újjáépítési Csoport vezetését az Afganisztán északi részén fekvő Baglanban.
A magyarok építettek már utat, egészségügyi központokat, kis erőműveket, de részt vesznek a helyi biztonsági erők képzésében is. A PRT egyaránt ellát katonai (békefenntartás, járőrözés, őrzés-védelem, konvojkísérés) és polgári feladatokat. A magyar kontingens eleinte főleg békefenntartói feladatokat látott el, de 2009 januárja óta az afgán rendőrök kiképzésében is részt vesz.
Kolozsvári György zászlós halálával négyre emelkedett a Magyar Honvédség afganisztáni kötelezettségvállalása közben elesett katonáink száma. Kolozsvári György temetéséről később intézkednek.