Lekerült a lábbilincs Geréb Ágnesről
További Belföld cikkek
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
- Egy sérült vízcső miatt péntektől egy szakaszon nem jár a 4-es, 6-os villamos
- Karácsonykor nem csak a gyertyák égtek, 154-szer hívták a tűzoltókat
Megbilincselt kézzel, de már szabadon mozgó lábbal, lábbilincs nélkül érkezett Geréb Ágnes szülésznő büntetőperének keddi tárgyalására a Fővárosi Bíróságra. A per gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége és más bűncselekmények vádjával folyik az otthon szülést pártoló Geréb és négy társa ellen, és még 2008-ban indult. Október 8-án a szülésznőt egy újabb ügyben, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanújával előzetes letartóztatásba helyezték, büntetőperének múlt heti tárgyalására már úgy kísérte két női bv-alkalmazott, hogy keze és lába is meg volt bilincselve.
„Most már kevesebb a bilincs”, jegyezte meg Gerébet meglátva Cserni János bíró kedden, aki a múlt héten felvetette, mi szükség a bilincsekre, ha egyszer az előzetes letartóztatás indoka nem szökés vagy elrejtőzés veszélye volt. Geréb ügyvédje, Fazekas Tamás a tárgyalás szünetében az Indexnek azt mondta: hivatalosan nem tud róla, miért enyhítettek a szigoron, de ő a múlt héten írt egy beadványt az intézet parancsnokának, amelyben sérelmezte a lábbilincs alkalmazását.
A Fővárosi Bíróság elutasította Geréb fellebbezését az előzetes letartóztatása ellen, az erről szóló végzést hétfőn kapta meg a szülésznő, tette hozzá az ügyvéd.
A 2008-ban indult büntetőper tanúk meghallgatásával folytatódott kedden, a vádban szereplő két korábbi ügyről volt szó.
Az egyik eset 2007 szeptemberében történt: egy Geréb vezette otthon szülésnél életét vesztette az újszülött. A magzat feje világra jött, de a válla elakadt, nem tudott megszületni. A tanúskodó mentőorvosnő, akit Gerébék hívtak ki az Alma utcai Napvilág Születésházba, azt mondta: kiérkezésekor azt látta, hogy a kisbaba feje fekete az oxigénhiány miatt, szívhangja nem volt. Az orvos műfogással megpróbálta világra segíteni a gyereket, de nem járt sikerrel, ezután bevitték a vajúdó édesanyát a Szent János Kórházba, ahol pár perc alatt ki tudták szabadítani a gyereket a szülőcsatornából, de újraéleszteni már hiába próbálták. Tanúskodott kedden a kórház akkori beosztott ügyeletvezetője is, aki a kórházban történtekről ugyanazt mondta el, mint a mentőorvos.
A mentőorvos szerint pánikolt Geréb
A mentőorvos szerint amíg a születésházban voltak, Geréb pánikban volt, azt ismételgette, hogy vigyék az anyát kórházba, közben pedig többször is azt mondta a szülőknek, hogy nincs semmi baj, a gyerek feje felé pedig egy oxigénpalackot tartott. A mentőorvos szerint ez a szülők félrevezetése volt. Geréb a tárgyaláson élt a jogával, hogy észrevételeket tegyen a tanúvallomásokra. Szakmai kérdésekben vitába szállt a mentőorvossal, a pánikról pedig azt mondta: “a legtermészetesebb, hogy amikor egy kisgyerek ilyen bajban van, akkor nem a legnyugodtabb állapotban vagyok”.
A tárgyaláson részt vettek jogi képviselőjükkel együtt a meghalt kisbaba szülei, akikre a bíró sértettként hivatkozott. Csak röviden beszéltek, mindketten azt mondták, egyetértenek a mentőorvos által elmondottakkal. Az anya számon kérte Gerében, miért nem készültek fel arra, hogy megoldják a vállelakadás problémáját.
Geréb mellett tanúskodott egy anya
A másik kedden tárgyalt ügyben az érintett szülők továbbra is Geréb Ágnesék pártján állnak. Az apa ezt a bíró kérdésére nyíltan ki is jelentette. Az ő gyerekük 2006 októberében egészségesen született meg otthon, nem Geréb Ágnes, hanem az egyik társa, egy másik vádlott segítségével. Geréb nem volt ott ennél a szülésnél, a tanúként meghallgatott mentős férfi tévedésből mégis rá mutatott a vádlottak padján, amikor a bíró megkérdezte, kit ismer fel. „Nem is hasonlítanak”, mondta erre fejcsóválva a bíró.
Ebben az esetben az anya állapota miatt kellett mentőt hívni, mert a gyerek megszületése után vérezni kezdett a nő. Az asszony azt vallotta, a vádlott azonnal mentőt hívott, infúziót kötött be neki, ő pedig biztonságban érezte magát.
A büntetőper csütörtökön folytatódik a Fővárosi Bíróságon, szakértők meghallgatásával.
Társadalmi egyeztetés kezdődött
Az egészségügyért felelős államtitkár, Szócska Miklós kedden jelentette be, hogy széles körű társadalmi egyeztetés kezdődött az otthon szülés körülményeinek szabályozásáról, közölte a Független Hírügynökség. Konkrétumokat Szócska nem említett, csak annyit mondott el, hogy az egyeztetésen a témában érinettek mondták el véleményüket, részt vett rajta többek közt a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium, az Országos Mentőszolgálat, a Szülők a Szabad Szülésért Társaság és a Magyar Védőnők Egyesülete.
Az államtitkár szerint év végéig szeretnék befejezni az előkészítő munkát, de azt nem tudta megmondani, hogy a témát érintő új jogszabályok mikor kerülhetnek a parlament elé.