Budai: A szálak Szilvásyn keresztül Gyurcsányig vezetnek
További Belföld cikkek
- „A gyermek nem üzenőfal, és postásnak se használjuk”
- Olyat tett Sulyok Tamás, amire még nem volt példa elnöksége alatt
- Nem tartanak a magyarok az atomháborútól, de Orbán Viktor békemissziójában sem bíznak
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
Melyik szocialista politikus irodáját örökölte?
Juhász Gáborét, a volt igazságügyi államtitkárét. Amikor kineveztek miniszterelnöki megbízottnak, kértem, hadd maradjunk itt. Hatan vagyunk erre a kis területre zsúfolva. Régen ez úgy nézett ki, hogy volt az államtitkár, valamint a titkárnő. Ketten uralták ezt a területet.
Honlapján 2008 óta pedánsan, minden hónapban meghirdeti nyilvános programjait, a kormányalakítás óta azonban csak egy nyírtéti motorostalálkozón és egy geszterédi focimeccsen szerepelt. Azok is májusban voltak. Miért tűnt el azóta?
Folyamatosan vannak programjaim, de megkértem a kollégáimat, hogy ezek ne szerepeljenek a honlapomon. Egy-egy meghirdetett rendezvényen a megye minden részéből özönlöttek az emberek, és nem tudtam rendesen ellátni az aktuális feladataimat. Ha például elmentem Balkányba, jöttek Csengerről, Fehérgyarmatról, mindenhonnan, és nem tudtam a balkányiakkal foglalkozni.
A Fidesz győzelme óta több lett a régi barátja, aki mindenképpen beszélni akar önnel?
Azt érzékelem, tőlem várják, hogy minden problémára én találjam meg a megoldást. Nemcsak azokban az ügyekben, amelyekre a megbízásomat kaptam. Az embereknek nagyon sok a problémájuk, ezeket nem oldották meg, rengeteg a kibeszéletlen ügy, és minden esetben azt várták, hogy ugyanolyan határozottan lépjek fel, mint az állami földekkel kapcsolatos eljárások során. Fordulnak hozzám képtelen, rég lefutott kérésekkel is – például a kilencvenes évek kárpótlási ügyeivel kapcsolatban –, de én ilyen esetekben is mindig írok egy normális hangvételű válaszlevelet. Nem akarom, hogy bárki, aki hozzám fordul, azt érezze, hogy már nem az a Budai Gyula vagyok, aki voltam korábban.
Önéletrajza szerint későn, 1998 körül került a Fidesz közelébe. Előtte nem érdekelte a politika?
Abszolúte nem.
Mi történt 1998-ban?
Nem is a politika, hanem a sport révén kerültem a Fideszhez. Volt egy parlamenti labdarúgócsapat, amelyben én is játszottam. Elhívtak a régi évfolyamtársaim, barátaim, akikből képviselő lett. A sport révén egyre közelebb kerültem a politikához. Tudták, hogy ügyvéd vagyok, felkértek, hogy különböző dolgokban segítsek, végül szakértőként ott maradtam. Komolyabban 2002 után kezdtem dolgozni a Fidesz-frakció mellett.
Melyik párt állt önhöz legközelebb a rendszerváltás idején?
Ha arra kíváncsi, melyik pártra adtam le a szavazatomat, akkor elárulhatom: mindig Fidesz-szavazó voltam.
Akkor a Fidesszel együtt változott ön is?
Így van.
A Magosz szövetségi igazgatójaként szerzett először országos hírnevet. Hogyan találták meg?
Jakab István felkérésére kezdtem jogi szakértőként dolgozni. A 2005-ös nagy budapesti gazdatüntetésen kerültem előtérbe a kormánnyal folytatott tárgyalásokon.Tartottam a kapcsolatot a rendőrséggel és a különböző minisztériumokkal. 2006-ban a munkám eredményeként választottak meg szövetségi igazgatónak. Jogi, szervezeti feladataim vannak. 2008-ban Orbán Viktor Nagykálló és térségének választókerületi elnökének nevezett ki. Ennyi a politikai előéletem.
Miért pont ön lett az elszámoltatási kormánybiztos? Meglepődött? Korábban nem tartozott a Fidesz ismert arcai közé.
Nem is voltam frakciótag 2010 előtt, magoszos voltam, miniszterelnöki megbízottként pedig az állami földek privatizációjával kapcsolatos ügyekkel foglalkoztam. Az elmúlt másfél-két évben majdnem minden héten megszólaltam; Tátrai Miklósnak, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vezérigazgatójának a menesztése is az én nevemhez fűződik. Már 2008-ban jeleztem, hogy a sukorói földcserével problémák vannak, és több más ügy is csak most kezd kicsúcsosodni. Az az előnyöm mindenkivel szemben, hogy nem a kormányváltás után kezdtem el az elszámoltatást, hanem korábban.
Nem fél ettől az elszámoltató szereptől? Keller László belesült, Papcsák Ferenc a polgármesterséget választotta.
Nem hálás szerep, de úgy gondolom, Keller Lászlóval nem lehet engem egy lapon említeni. Keller ugyanis pont velem meg Papcsákkal kezdte az elszámoltatást. Engem az ügyvédi kamaránál jelentett fel politikai szerepvállalásom miatt, Papcsák Ferenc pedig az informatikai államtitkárságtól kapott ügyvédi megbízatása miatt jutott hasonló sorsra. Nekem sem lett komolyabb bajom: kaptam egy figyelmeztetést az ügyvédi kamarától, amiért ügyvédként politikai szerepet vállaltam. Úgy érzem, ez eléggé nevetséges ítélet volt, mivel 2001-től a Fidesz-frakció mellett dolgoztam jogi szakértőként. Ami Papcsákot illeti, őt felmentették.
Szerdán megfigyelési botrányt robbantott ki. A kérdéses időszakban, 2008 és 2010 között volt olyan érzése, hogy megfigyelik?
Meglepett az információ, de a legjobban az háborított fel, hogy a családom tagjairól is folytattak adatgyűjtést, a gyermekeimről, a nővérem gyermekeiről. Meglepő volt az is, hogy a dokumentumokban szerepel, hogy tartottam a kapcsolatot Tarlós Istvánnal. Nos, én vele a választási kampány időszakában csak telefonon beszéltem, személyesen nem találkoztunk.
Tervez valamilyen lépést az ügyben?
Nekem semmilyen lépést nem kell tennem, az ügyészség nyomoz, engem tanúként hallgattak ki.
Mit szól ahhoz, hogy Szilvásy György és az MSZP is jogi lépéseket fontolgat ön ellen?
Talán inkább az adatgyűjtő ellen kellene büntetőeljárást folytatni. Felháborító, hogy Szilvásynak áll feljebb, miközben érintett lehet az UD-ügyben, és felvetődhet a felelőssége Laborc Sándor ügyében is.
Mit szólt ahhoz, hogy a lég ifotózásra kiírt tendert vissza kellett vonni, mert túlságosan drága volt, a pályázati feltételeket éppen a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkárának régi cégére passzították. Ilyenkor nem szól, hogy ezt nem kéne, mert az ön munkáját hiteltelenítik?
Ilyenkor dühös vagyok. Ezt senki sem engedheti meg magának, hiszen az elmúlt években pontosan az ilyen esetek ellen harcoltunk. Azt gondolom, ezzel el is mondtam a véleményemet. Örülök, hogy ezt a tendert végül visszavonják.
Mi a helyzet azzal a szerződéssel, amit 2002-ben az ön szárazbélyegzőjével hitelesítettek, és amelynek alapján egy halott ember cserélte el tököli ingatlanát egy herendi étkészletért?
Akkoriban nem voltam senki, sem a Fideszben, sem a Magoszban. Amiatt, hogy az ügyvédi irodában az egyik kollégám hibázott, most engem akarnak pellengérre állítani.
Mi történt?
Egy csereszerződéssel kapcsolatban a földhivatal hiánypótlást rendelt el, amely hiánypótlásnak mi eleget tettünk. Ismételten elkészítettük a szerződést, amelyet az ügyvédi iroda egyik jelöltje aláíratott az ügyfelekkel. Később kiderült, hogy a kollégámat megtévesztették egy hamis személyi igazolvánnyal, ennek következtében az ügyvédi iroda ellen eljárást indítottak. Mivel a felelősségünket nem állapították meg, az eljárást megszüntették.
Van egy olyan elmélet, hogy az ügyészség szándékosan most vette elő ezt az ügyét, mivel ön az ügyészséget támadja amiatt, hogy nem kérik Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztését.
Kovács Tamás legfőbb ügyész jóval korábban nyilatkozta, hogy az ügyészség leporolja az ügyemet, miközben korábban bűncselekmény hiányában szüntették meg a nyomozást.
Dolgozott a Budapesti Katonai Ügyészségen. Ott nem futottak össze Kovács Tamással?
Annyi közöm van Kovács Tamáshoz, hogy 1988-ban, amikor odakerültem, ő volt a vezető két évig, később pedig ő lett a katonai főügyész. Pontosan amiatt jöttem el 1994-ben az ügyészségről, mert egy utasítást – amiről úgy gondoltam, hogy ellentétes az elveimmel – nem voltam hajlandó végrehajtani. Az utasítás a Katonai Főügyészségről jött.
Milyen érdeke fűződik az ügyészségnek ahhoz, hogy nem kérik Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztését? Azt nyilatkozta, taktikázik az ügyészség.
Már ötödik hete ott van a nyomozóhatóság részéről az előterjesztés a Legfőbb Ügyészségen. Az ügy ráadásul nem most, hanem 2009-ben kezdődött. Az ügyészségen a kiemelt ügyek főosztályán mindenki ismer ebben az ügyben mindent. Az ügyészség egy alá-fölé rendeltségi alapon működő szervezet, amely utasítások alapján működik. Nekem ne mondja senki, ha a Központi Nyomozóügyészségtől megérkezik az előterjesztés, amely meghatározott bizonyítékok alapján megalapozottnak tartja Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztését, akkor erről a kiemelt ügyek főosztálya nem tájékoztatja a legfőbb ügyészt.
Egy elmélet szerint meg akarják várni, hogy Kovács decemberben leköszönjön a legfőbb ügyészi posztról, és így ne neki kelljen kérnie Gyurcsány mentelmi jogának felfüggesztését.
Nekem az is válasz lett volna, ha azt mondják: igen, itt van, de nem tartjuk megalapozottnak, és visszaküldjük a nyomozóhatóságnak, hogy nyomozzon tovább az ügyben. De ez a taktika, hogy a fejüket homokba dugják, gyerekes. Nem tartom az alkotmányosság elleni támadásnak, ha azt mondom: Kovács Tamás azért nem vállalja a döntést, mert a mandátuma december 12-én lejár. Valahol megértem, de azért ő legfőbb ügyész, hogy ne hezitáljon ennyit.
Ha a gyanú megalapozott, mennyit kaphat ezért Gyurcsány?
A hivatali visszaélésnek vannak minősített esetei, nullától három és nullától öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Egyelőre azon van a polémia, hogy az ügyészségen több hete ott van a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló kérelem, és az ügyben nincs előrelépés.
Nem üthet vissza egy Gyurcsány elleni eljárás? Nem félnek attól, hogy mártírt csinálnak a volt miniszterelnökből?
Bocsánatot kérek, nekem az a dolgom, hogy azokat a bizonyítékokat, amelyek ebben az ügyben léteznek, átadjam az ügyészségnek. Az ügy azért nem haladt eddig, mert a kormányváltásig az ügyészség nem kapta meg az általa megkért iratokat. A kormányváltás után rengeteg olyan ügyiratot adtunk át, amelyek alapján Tátrai gyanúsított lehetett, illetve beszélhetünk a volt miniszterelnök esetleges felelősségéről.
Elszámoltatási kormánybiztosi megbízatása végén miben mérné a sikert? Vádemelésekben? Években?
Abban, hogy valamennyi – a vizsgálati jelentésben szereplő – ügy végére pontot tegyünk. Részleges sikereket egyébként már elkönyvelhettünk: az Omninvest visszaadott két és félmilliárdot a költségvetésnek, ez felér egy beismerő vallomással. [Bár a cég közleményében ennek épp az ellenkezőjét hangsúlyozta - a szerk.] De ezzel nem tekinthető lezártnak az ügy. Itt messzire vezetnek a szálak, véleményem szerint Szilvásy Györgyön keresztül egészen Gyurcsány Ferencig.
Tátrai ügyében már vádirat van, Sukoró-ügyben meg tudtuk akadályozni, hogy a magyar államot nagy kár érje. Egy biztos: Joav Blum úr nem igazán fog Magyarországra jönni befektetési szándékkal. Ugyanakkor velem senki ne próbálja elhitetni, hogy Tátrai egy reggel felébred, és kormányzati jóváhagyás nélkül a sukorói 70,4 hektáros területet elcseréli egy pilisi vagy albertirsai területre. Ha valaki ezt állítja, az hazudik. Ehhez jóváhagyás kellett: Gyurcsányé, Veres Jánosé, később Bajnai Gordoné.
Az még nem dőlt el, hogy Polt Péter lesz Kovács Tamás utóda, ugye?
Még nem.
Nagyon meredek feltételezés, hogy amit kormánybiztosként elkezdett, azt legfőbb ügyészként fejezheti be?
Azért elképzelhetetlen, mert le kellene mondanom a mandátumomról, én pedig egyéniben nyertem Nagykállón. Azért nyertem több mint tízezer szavazattal a második helyen végzett szocialista jelölt előtt, mert az emberek bíznak bennem. Nem pályázok a legfőbb ügyészi pozícióra. Jól érzem magam országgyűlési képviselőként és elszámoltatási kormánybiztosként.