A Köztársasági Elnöki Hivatal hétfői tájékoztatása szerint Sólyom László államfő május 14-re tervezi összehívni az Országgyűlés alakuló ülését.
A szabályok szerint a Ház alakuló ülésén az államfő felkéri a legidősebb képviselőt a korelnöki, a négy legfiatalabbat pedig a korjegyzői feladatok ellátására.
Az alakuló ülést a korelnök addig vezeti, amíg nem választják meg a parlamenti tisztségviselőket. A frakciók megalakulását és más bejelentéseket is a korelnöknek kell címezni. A korelnök és a korjegyzők - mint mandátumvizsgáló bizottság - megvizsgálják a képviselők megbízólevelének szabályszerűségét is.

A fideszes Horváth János, aki 1921. november 7-én született, már 2006-ban is betöltötte a korelnöki tisztséget. A politikus egyébként már a második világháború utáni években is volt parlamenti képviselő.
Az új összetételű Országgyűlés legfiatalabb tagjai a Jobbik padsoraiban ülnek majd, és így közülük kerül ki a négy korjegyző is: a legfiatalabb, az 1987-es születésű Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője, valamint Farkas Gergely (1986), Samu Tamás Gergő (1986) és Bana Tibor (1985).
A korelnöki teendőket 1990-ben Kéri Kálmán (MDF), 1994-ben, 1998-ban, majd 2002-ben dr. Varga László (KDNP majd Fidesz), 2006-ban pedig dr. Horváth János (Fidesz) látták el. Mind Varga László, mind Horváth János az 1945 és 1948 közötti koalíciós időszak országgyűlésének képviselője volt, s mindketten több évtizedes emigráció után, a rendszerváltozást követően tértek haza az Amerikai Egyesült Államokból.