LMP: Bokros Lajos Kádár szellemének foglya

2010.04.06. 13:03
Bokros Lajos másodszor kommunistázta le a Lehet Más a Politikát. Az MDF miniszterelnök-jelöltje egy interjúban gazdasági programjára hivatkozva szélsőbaloldal, „inkább kommunista, mint szocialista” pártnak nevezte az LMP-t. Az LMP szerint viszont Bokros hamisan minősítget.

Bokros Lajos, az MDF kormányfőjelöltje a Népszabadság hétvégi számában erős szavakkal illette a választási versenyben konkurens LMP-t. A Horn-kormány pénzügyminisztere szerint az LMP „eleve elutasítja a piacgazdaságot”, ezért „szélsőbaloldali párt, inkább kommunista, mint szocialista”.

Scheiring Gábor, az LMP gazdaságpolitikai szakszóvivője közleményben vágott vissza Bokrosnak, azt hangoztatva, hogy a párt „gazdaságpolitikája se nem kommunista, se nem neoliberális”, ahogy azt más oldalról nevezték. „Az ökopolitika elhelyezhetetlen a hagyományos ideológiák tengelyén: a huszonegyedik század kérdéseire az elmúlt századok fogalmai nem adnak választ.” Szerinte viszont Bokros Lajos maradt Kádár János szellemének foglya, azaz a szocialista korszak gondolkodásának, amikor azt állítja, hogy az állam csak úgy működhet, mint a kádári állam: pazarlóan és rosszul, és ezért vonja le azt a következtetést, hogy nincs más út, csak az állam leépítése.

A gazdaságpolitikai szakszóvivő cáfolta Bokrosnak azt az állítását is, hogy a „túlméretezett, koraszülött jóléti állam” lenne a problémák fő forrása. Scheiring szerint igen kártékony tévedés, hogy Magyarország nemzetközi összehasonlításban sokat fordítana jóléti célokra. Az EBRD adatai alapján a magyar költségvetés szociális kiadásai jóval az EU-átlag alatt vannak, nagyjából azon a szinten, ahol Csehország, Lengyelország és Szlovénia kiadási szintje, amely országok a legjobban vészelték át a gazdasági válságot.

A koraszülött jóléti állammal való riogatás csak arra jó, hogy fokozza a társadalom alsóbb osztályai közötti feszültséget, gerjessze a szegényellenes hangulatot és megágyazzon a jobboldali radikalizmusnak, állítja az LMP.