Bölcskei Gusztáv református püspök közleményében erősen bírálja az MSZP-kormányt, és örömét fejezi ki a Fidesz győzelme miatt. „Az utóbbi években átélt dilettantizmus és rosszindulat után csak jobb jöhet. Le kell ülniük azoknak tárgyalni, akik egymást stratégiai partnernek tekintik, hiszen vannak olyan ügyek, amelyekben eddig is vállaltunk feladatokat. Egy olyan kormányzattal másként lehet tárgyalni, aki ezt elfogadja és nem az egyháznak nyújt segítséget, hanem az egyházon keresztül az embereknek.” (FH)
Tizenöt szavazókörben nem mentek el az MSZP delegáltjai, és ezt „nem feltétlenül lehet helyeselni” – mondta Budai Bernadett, az MSZP szóvivője. Át fogják tekinteni, mi is történt, egyes delegáltak miért döntöttek úgy, hogy nem mennek el, tette hozzá. (MTI)
Dúró Dóra a Jobbik szóvivője azt mondta, hogy szimpatizánsaik a parkolóban várják az eredményt. Azért nem engedték be őket, mert ötven meghívott vendégüknek külön szolgáltatást szerettek volna nyújtani. „Olyan értelmiségiek ők, akik segítették a párt munkáját. Például Hegedűs Lóránt vagy a gárdafőkapitány Kiss Róbert.” Megkérdeztük Dúró Dórát arról is, hogy a mandátumbecslések szerint a Jobbiknak nem lesz meg a párt által vágyott ötven parlamenti szék, a szóvivőjelölt azt mondta, hogy nem akar becslésekre hagyatkozni. „Nem szeretnénk becslésekbe bocsátkozni, meglátjuk, hogyan alakulnak az eredmények.”
Baranya négyes választókerületében nem volt kampánycsendsértés, ami 1991 óta nem fordult elő a körzetben. Öt település nem hivatalos végeredménye már meg is van, mindegyikben fideszes jelölt nyert. Egy-másfél óra múlva meglesz a végeredmény. Az egykori fideszes, most függetlenként induló Molnár körzetében harc várható fideszes riválisa és közte, mivel a Jobbik visszaléptette jelöltjét Molnár javára. A részvételi arány abban a körzetben nagyobb volt, mint az országos átlag. (Hír tv)
20 százalékos feldolgozottságnál a fügetlenként induló Molnár Oszkár vezet (43,6%) a fideszes Daher Pierre (34,97) és az MSZP-s Gúr Nándor előtt (21,42%).
Szíjjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint nem közvéleménykutatást kell nyerni, hanem választást: „Köszönet jár mindenkinek, aki elment szavazni, de mint tudjuk, az első fordulóban az emberek már döntöttek az ország jövőbeli irányáról. Szerintem örömteli, hogy mégis ennyien elmentek a második fordulóra.” Az MSZP eredményéről Szíjjártó csak a végeredmény után beszélne, szerinte sokkal fontosabb, az a széles társadalmi felhatalmazás, amit a Fidesz kapott a szavazóktól. (Hír tv)
Hangos tapssal reagáltak a jobbikosok a párt eredményváró rendezvényén, amikor kiderült, hogy húsz százalékos feldolgozottság mellett Molnár Oszkár független, Jobbik-támogatású jelölt vezet Edelényben.
Gyüre Csaba, a Jobbik alelnöke választási csalásokról beszélt pártja eredményváró rendezvényén. „Északkelet Magyarországon tapasztaltunk visszaéléseket, Ózd és Tiszavasvári választókerületekből érkezett olyan információ, hogy kisbuszokkal szállították a cigányokat szavazni. A helyi jobbikosok oda is mentek, ahol ilyet tapasztaltak, és körbevették őket a cigány származásúak, és megfenyegették őket életveszélyesen, ezért bejelentést tettek a rendőrségen” – mondta Gyüre.
Balczó Zoltán, a párt országos alelnöke, EP-képviselője negyed nyolckor értékelte az eddigi eredményeket. „A pontos adatokat nem ismerjük. 43 választókerületben volt érdekelt a Jobbik, volt olyan is, ahol a mandátumszerzés esélyével szálltak ringbe jelöltjeink. Nem tudjuk, hogy egyéni mandátumot szereztünk-e.” Balczó azt mondta, hogy a Jobbik ötven körüli mandátummal fog rendelkezni a Parlamentben, majd hozzátette, hogy bár a második forduló estéjén a párt nem tart ünnepi rendezvényt, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne ünnepelni. „Ennél nagyobb erővel eddig a magyar Parlamentben csak a Fidesz és az MSZP rendelkezett. Sikernek kell elkönyvelnünk ezt az eredményt, de ez a siker nem a célba érés.”
Mindenhol bezártak a szavazóhelyek, nincs olyan szavazókör, ahol még szavaznának, mondta Virág Rudolf, az Országos Választási Iroda vezetője. Csütörtök éjfélig a külföldi szavazókörökben leadott szavazatok is beérkeznek, így legkésőbb péntekre meglesznek az eredmények. (MTV)
A Szili Katalin által vezetett Szövetség a Jövőért Mozgalom szerint az MSZP-nek meg kell újulnia, a kudarcokért felelős vezetőknek háttérbe kell vonulniuk. A szövetség közleménye szerint az MSZP már a választás első fordulójában történelmi vereséget szenvedett, és ez a szélsőjobboldali radikalizmus térnyerésével párosult. Döntő szerepet játszott ebben, hogy a társadalom meghatározó többsége elutasította a Gyurcsány Ferenc politikájával azonosítható, szociáldemokratának nevezett, de minden ízében neoliberális társadalom- és gazdaságpolitikát. (MTI)
Balczó Zoltán elmondta, hogy bár reménykedik benne, hogy sikerül egyéni mandátumot nyerniük, legfőképpen az országos listás szereplés miatt bízik abban, hogy minél több jobbikos szavazó leadta ma a szavazatát. A hárshegyi úti eredményvárón nem készülnek ünneplésre, de ez nem jelenti azt, hogy ne lennének büszkék az eredményre. Kiemelte, hogy a rendszerváltozás óta csak a Fidesznek és az MSZP-nek volt nagyobb frakciója, mint a Jobbik most várható ötven fő körüli képviselőcsoportja. (M1)
Mindenkinek a Fidesz feliratú zsíroskenyér a kedvence a Vörösmarty téren. Ma este valószínűleg beüzemelik az üvegpalota második emeleti fogadótermét, pezsgők és jó borok várják a fideszes politikusokat és családtagjaikat. Az első fordulóban is ünnepelni akartak itt, de az elhúzódó eredményhirdetés miatt az Orbán-sajtótájékoztató után mindenki lelépett, az állófoadásból így nem lett semmi. Politikusok egyelőre kevesebben vannak a helyszínen, mint az első fordulóban.
Várhatóan fognak ünnepelni este, de a képviselőjelöltjeik egyelőre a családjukkal, barátaikkal vannak, mondta Hámori Hanna, az LMP szóvivője. (MTV)
Budai Bernadett másodjára már válaszolt arra a kérdésre, hogy a Fideszt demokratikus pártnak tekinti-e. Mint mondta, demokratikus oldalnak ők azokat a szavazókat nevezték, akik a kétharmad ellen vannak, a Fidesznek pedig vannak nem demokratikus jellemvonásai.
"Sok körzetben az MSZP-s képviselőt érte olyan vád, hogy bejutott, pedig ez nem bizonyult valósnak" - válaszolta újságírói kérdésre Budai Bernadett. A kérdés arra vonatkozott, hogy ezt a fajta kampányt szocialista jelöltek (is) folytatták. azt kivizsgálják, hogy Csepelen miért nem mentek el a választási bizottságba a szocialista delegáltak.
Lendvai Ildikó pártelnök elhárította a lemondását firtató újságírói kérdést, amikor megérkezett az MSZP fővárosi székházába, de az MTI úgy tudja, hogy még az este bejelentheti lemondását. Információik szerint az is elképzelhető, hogy a pártelnökkel együtt az elnökség is felajánlja lemondását. Megérkezett a székházba Mesterházy Attila, Lamperth Mónika és Szekeres Imre elnökhelyettesek, Puch László pártigazgató, Hiller István oktatási miniszter és Kovács László volt uniós biztos. (MTI)
Budai Bernadett a választási részvételt értékelte első sajtótájékoztatóján. "Relatív alacsonynak" minősítette a részvételt, ez pedig "nem ad okot az örömre". Főleg azért, mert a szocialisták az elmúlt két hétben a Fidesz kétharmadának megakadályozására törekedett. A szocialisták szerint két magyarázat lehet. Álmaikban a "demokratikus szavazók" azokra a körzetekre koncentráltak, ahol volt esélyük a győzelemre. Persze az is elképzelhető, hogy a szavazókat már nem érdekelte az egész, főleg, mert az elmúlt két hétben "olyan megtévesztő üzenetek voltak, hogy a választás lefutott". Szerinte olyan is volt, hogy azt híresztelték, a szocialista jelölt visszalépet, vagy listáról már bejutott.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az m1 tudósítójának azt mondta, hogy a második fordulóban a létrehozandó nemzeti egységről kellett véleményt mondaniuk az embereknek. A Fidesz reméli, hogy megnyerik azt az 52 mandátumot, ami a kétharmados többséghez szükséges, mivel "ez az ország az érdeke".
A térre folyamatosan érkeznek a szimpatizánsok. Van, akinél nemzeti színű zászló van, mások településnévvel ellátott táblát tartanak a kezükben. A felállított színpadon könnyűzenei koncertek zajlanak, a szünetekben a Hír tv élő adása látható a kivetítőkön. (MTI)
Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke a Hír t riporterével beszélget. A részvétel véleménye szerint mindenhol visszaesett. A baloldali szavazók számára szerinte nem volt tétje ennek a második fordulónak, hiszen fordítani úgysem tudnak. „Nagyon kíváncsi vagyok az eredményekre, de hetven-nyolcvan százalékig biztos vagyok benne, hogy meglesz a kétharmad. Ez a választás történelmi győzelem volt már az első fordulóban is, a kétharmad már csak a ráadás lenne. Azt gondolom, hogy ezt így kell kezelni, és ha nem lesz meg a kétharmad, azt nem szabad vereségként felfogni.”
A Vörösmarty téren felállított színpadon könnyűzenei koncertek zajlanak, a szünetekben a Hír tv élő adása látható a kivetítőkön. A térre folyamatosan érkeznek a szimpatizánsok. Van, akinél nemzeti színű zászló van, mások településnévvel ellátott táblát tartanak a kezükben. A helyszínre este fél 7-ig Navracsics Tibor, Kósa Lajos, Soltész Miklós, Bánki Erik, illetve Nyitrai Zsolt érkezett meg. (MTI)
Nem engedik be az egyszerű szimpatizánsokat a Jobbik eredményváró rendezvényére. Az imént két idős hölgyet hazaküldtek, mondván, a sajtó regisztrált munkatársain kívül csupán ötven meghívott vendéget engednek be az eseményre. Vona Gábor várhatóan kilenc-fél tíz körül tart sajtótájékoztatót, előtte, fél nyolc körül Balczó Zoltán, a Jobbik EP-képviselője beszél majd.
Az angyalföldi Kassák-gimnáziumban voltak jogosultak a legtöbben a lakóhelyüktől távoli szavazásra. Az első fordulóban több százan várakoztak itt, a Hír tv szerint azonban most üres termek, lézengő emberek jellemzik az épületet, mindenkinek sorban állás nélkül sikerült szavazni. A választásra jogosultak 40%-a szavazott, az urnákat hétkor biztosan lezárják, és percek múlva megkezdik a szavazatszámlálást.
Fél hétkor találkoztunk Harangozó Gáborral. A szocialisták volt EP-képviselője a magyar parlamentnek eddig nem volt tagja, a választások után viszont már biztosan az lesz, országos listáról szerezhet mandátumot. Harangozó igazi kuriózum: új szocialista parlamenti képviselő, ilyen legfeljebb öt lesz az új parlamentben, ez az összes képviselő 1,3 százaléka. Harangozó örül, hogy bejutott, a választási eredményeket amúgy fejének oldalirányú ingatásával kommentálta.
Fideszes forrásaink szerint Hunvald György ma is élt szavazati jogával a Venyige utcai börtönben, ahol a kőbányai 14. választókerület egyéni jelöltjei közül választhatott. Az indulók: Dr. György István (Fidesz–KDNP), Arató Gergely László (MSZP), Farnady László (Jobbik).
A szocialisták az elmúlt két hétben „a demokráciáért, a teljhatalom ellen” kampányoltak, nem túl intenzíven. Elméletben tehát a Fidesz kétharmados győzelmének a megakadályozása volt a céljuk. Erről persze szó sincs, valójában azt is sikerként értékelhetnék, ha abban a négy választókerületben, ahol visszaléptek az LMP javára, jelentősen növekedne az LMP szavazóinak a száma. A másik reményük, hogy legalább Tóth József megnyeri választókerületét, a budapesti 20-ast. Aki még nyerhet: Szanyi Tibor a budapesti 19-esben, illetve Botka László a szegedi 3-asban.
Csökkent a férőhelyek száma a sajtószobában a szocialistáknál. Cserébe lett hang a tévén, a Chelsea-Stoke City angol bajnoki mérkőzést közvetítik. Ha elég gyorsan megy a számlálás, háromnegyed kilenckor a Sampdoria-Roma rangadót is kapcsolhatják. A baloldal amúgy napközben egy győzelmet már szerzett, a munkáscsapat Livorno 3-1-re verte a Cataniát, de így is tökutolsó - ezzel alig múlja alul a szocialisták választási eredményét.
A Fidesz politikusai a Vörösmarty téri irodaházban, szimpatizánsai a téren várják az eredményeket. Helyszíni tudósítójnk értesülései szerint Orbán Viktor a végleges eredmények után a téren mondja el beszédét. A jelenlévők szerint az alacsonyabb részvételi adatok nem azt jelentik, hogy a Fidesz-szavazók maradtak volna otthon.
Este hatig csak három szocialista politikus bukkant fel a párt Jókai utcai székházában: a listáról már bejutott Bárándy Gergely, a parlamenttől biztosan búcsúzó Havas Szófia, valamint Török Zsolt, aki ha hatvanfős lesz a szocialista frakció, még be is juthat. De valószínűbb, hogy nem.