„A nemzeti együttműködés rendszerét lépésről lépésre fogják felépíteni” – válaszolta újságírói kérdésre Orbán. Az intézményesülés szerinte is fontos, de nem mondott róla semmit. Első körben nemzeti konzultációkat fognak tartani. A kormányzat tervezett lépéseiről csak vázlatosan kívánt beszélni. Újra hivatkozott az átadás-átvételi törvényjavaslatra, amely szerinte végre szabályozni fogja a folyamatokat. Emellett működni fog a Varga Mihály vezette tényfeltáró bizottság, amely két-három hét múlva jelentést adhat „az ország valós helyzetéről”. Ezt követően három tervet nyújtanak be, az adórendszer változtatásáról, a „bürokrácia elleni átfogó támadásról szóló terv”, illetve az önkormányzati rendszerek működéséről szóló terv. Ez utóbbival kapcsolatban Orbán beszélt az önkormányzatokat fenyegető csődveszélyről, pénzügyi válságáról, ami szerinte az egészségügyi és az oktatási rendszert is magával ránthatja.
Nincs meglepetés a tizedik kerületben sem. György István (Fidesz–KDNP) 58,4 százalékot kapott, Arató Gergely (MSZP) 34,97 százalékot, Farnady László (Jobbik) 6,6 százalékot.
A Fidesz jelöltje, Vas Imre 54,5 százalékkal nyerte a választást, az MSZP-s Pál Tibor 35,6 százalékot, az LMP-s Erőss Gábor 9,9 százalékot kapott.
Szabó Tamás 58,31 százalékot szerzett, az MSZP-s Gedei József 26,69 százalékot. A jobbikos Murányi Levente itt 15,01 százalékot szerzett.
A város 8. számú körzetében Lukács László 60% feletti eredménnyel nyert a jobbikos Vizi István (21%) és az MSZP-s Szabó Károly (18,5%) előtt. A Fideszben Lukács László Szabó Erika helyett indult, aki 1998 óta zsinórban háromszor nyerte a választókörzetet.
A nyolcadik kerületben simán megnyerte a második fordulót Fónagy János (Fidesz–KDNP), a szavazatok 60,3 százalékát kapta meg. Ebben a kerületben csak két jelölt indult a második fordulóban, mert az MSZP jelöltje visszalépett. Az LMP jelöltje Moldován László 39,7 százalékot kapott.
Vona körvonalazta, hogy négy fő témájukban – adócsökkentés, családok kilakoltatása, elszámoltatás, közbiztonság – hajlandók az együttműködésre az új kormánnyal, ha ezeket minél hamarabb meg akarják oldani. „De ha a kormány ezeket el kívánja sumákolni, akkor a Jobbik kész minden parlamenten belüli és kívüli eszközzel véghezvinni ezeket.” (Hír tv)
Orbán: „A magánhatalmat építő politika napjai leáldoztak, és nem hagyjuk, hogy még egyszer visszatérjen. A nemzeti együttműködés rendszerében a győztesnek nem igaza, hanem feladata van. Az a feladatunk, hogy a győzelem lendületével folytassuk a megkezdett együttműködést.”
A város 4. egyéni választókörzetében Polics József csaknem 64%-ot szerzett a második Szakács László (MSZP, 26%) és a harmadik Talált Tímea előtt (Jobbik, 10%). 1994 óta mindig Páva Zoltán (MSZP), Komló polgármestere nyert. Páva most a megyei listán szerepelt, ellene hűtlen kezelés miatt nyomoznak, éppen Polics József jelentette fel.
Orbán: „Az új rendszerben merünk nagy célokat kitűzni, az oligarchák régi szabályai érvényüket vesztik, a nemzeti együttműködés lesz mindennek a mércéje. A nemzeti együttműködés mindenkinek felelősség, a nemzeti együttműködés részesei a határon túl élők is.”
Orbán: „Két hete elkezdtünk egy mondatot, és ma felkiáltójelet tettünk a végére, újra mertünk nagyok lenni, átléptük a saját árnyékunkat, mi vagyunk a szabad világ csúcstartói.”
Orbán: „A magyarok bebizonyították, hogy van értelme a demokráciának, ilyen horderejű változást régen csak a forradalmak hoztak. A rendszerváltás nagy tanúsága: rendszert váltani nem lehet, csak megdönteni és újat alapítani helyette. Ma ez történt. A magyarok ma rendszert buktattak, és újat alapítottak. A nemzeti együttműködés rendszerét alapították meg az oligarchák uralma helyett.”
A körzetet 57%- feletti eredménnyel nyerte a Fidesz–KDNP-jelölt Simonka György az MSZP-s Karsai József (28%) és a jobbikos Dévényi-Dabrowsky Géza Dániel (14%) előtt. A körzetben 1994 óta mindig az MSZP nyert (Tóth Sándor, majd 2002-től Karsai József), a 2009-es EP-választáson a Jobbik megelőzte az MSZP-t (22:16).
Orbán: „Az új csúcs magyar világsiker. A világ országai elszoktak attól, hogy demokráciában ilyen arányban győzzön egy párt. Ma forradalom történt a szavazófülkékben.” („Ria-ria-Hungária” – skandálta a tömeg.)
„Magyarország megerősítette demokrácia melletti elkötelezettségét. Köszönet azoknak, akik nyolc éven keresztül kitartottak a Fidesz, a KDNP és a polgári körök mozgalma mellett. A csúcsra Magyarország minden polgára felért, de a végig kitartók mentek elől.”
Orbán Viktor csak percekig tartó ováció után tudott megszólalni a Vörösmarty téren. A tömeg azt skandálta: „Megnyertük!” Orbán: „Örömmel jelentem, hogy a mai oxigénpalack nélküli csúcstámadás sikerült. A Fidesz és a KDNP a magyar parlmaneti mandátumok 68 százalékát szerezte meg.”
Taps hallatszik abból a teremből, ahol zártkörű rendezvényt tartanak az MSZP-sek, jelentette a XIII. kerületi MSZP irodájától tudósítónk. Feltehetően Tóth József polgármester győzelmét ünneplik, a másik kerületi választókerületben induló Szanyi Tibor még óvatos, a legutolsó szavazat beérkezéséig nem értékel. Ez várhatóan csütörtökön lesz, amikor a külföldön leadott szavazatokat is feldolgozzák. Jelenleg 90,69 százalékos feldolgozás mellett Szanyi 47,60 százalékkal vezet a 44,68 százalékon álló Szalay Péterrel, a Fidesz jelöltjével szemben. (A 19. választókerületben kialakult helyzetről bővebben)
A város 3. és 4. egyéni körzetében is a Fidesz–KDNP jelöltje szerzett mandátumot. Szalay Ferenc 59,60 százalékkal, Jánosiné Dr. Bene Ildikó 55,64 százalékkal áll az élen. Mindkét körzetben az MSZP szerezte a második helyet, de jelentősen lemaradva a kétharmados rivális mögött.
Az edelényi körzetben Daher Pierre elveszítette a választást, és ezt el is ismerte. Ugyanakkor szerinte ha bejut, listás képviselőként is Edelény javára tehet majd. Az esti lakossági tájékoztatón a nyertes Molnár Oszkár és a saját küzdelmét a Molnár Oszkár mögött a Jobbikkal összefogó MSZP, illetve a tisztességes emberek összecsapásaként írta le. MInt mondta, összefogtak a kisebbségek és a külföldiek ellen, és be fogja perelni Molnár Oszkárt a kampány során elhangzott hazugságok miatt.
A 21. kerületben az MSZP jelöltje visszalépett a második forduló előtt, de ez sem segített megakadályozni a Fidesz–KDNP jelöltjének a győzelmét. Németh Szilárd 60,3 százalékot kapott, Hudák János (LMP) 39,7 százalékot.
Vona Gábor háromnegyed kilenckor tartott sajtótájékoztatót a Jobbik rendezvényén. Köszöntötte a megjelenteket és külön gratulált Molnár Oszkárnak, hogy egyéni parlamenti mandátumot szerzett. Bbejelentését taps fogadta. „Véget ért a választás, köszönöm azoknak, akik éltek demokratikus jogukkal és szavaztak, külön köszönöm azoknak a magyar embereknek, akik a szebb jövőt választották. Elkezdhetjük azt a munkát, aminek célja Magyarország megmentése.” Vona gratulált a Fidesznek, ugyanakkor a kétharmadot nagy veszélynek tartja, szerinte nem jó, hogy egy párt az ország közjogi berendezkedését egyedül felügyeli.
„Hatvan év után olyan párt került a Parlamentbe, ami ténylegesen alulról szerveződik, így megjelenik a nép hangja.” Vona azt ígérte, hogy pártja óriási meglepetést fognak okozni az Országgyűlésben: „Nem fogunk megváltozni, járunk az egyenes, őszinte, bátor és magyar úton, amin most már egymillió ember jár velünk együtt. Be fogjuk bizonyítani, hogy a Jobbik egy tisztességes, a magyarokat képviselő párt, akiben érdemes lesz bízni.” A pódiumon a párt összes prominense mellette állt.
A város 11. egyéni választókörzetében – csaknem 99%-os feldolgozottságnál – a Fidesz–KDNP jelöltje 58% feletti eredménnyel vezet és győzött, második a jobbikos Holcman László (25,69), harmadik a volt titokminiszter, Gyurcsány Ferenc egyik bizalmasa, az MSZP-s Ficsor Ádám (16,13). A körzetben a szavazók 45 százaléka élt jogával. A Jobbik már a 2009-es EP-választáson is megelőzte az MSZP-t (33:20), és akkor csak hat százalékkal maradt el a Fidesztől.
Herman István 57,95 százalékkal szerzett mandátumot, a második helyezett Mirkóczki Ádám (Jobbik) csupán 24,37 százalékot kapott. Az MSZP itt Korózs Lajossal 17,68 százalékot ért el. A feldolgozottság itt 98,03 százalékos.
A huszadik kerületben Földesi Gyula (Fidesz–KDNP) magasan nyerte a második fordulót, a szavazatok 56,9 százalékát kapta, Hiller István (MSZP) csak 33,8 százalékot. A harmadik Balog Barna (Jobbik) 9,3 százalékot.
Az imént vicces jelenet zajlott le az üvegpalota sajtótermében, ahová belépett Tőkés László népes kíséretével, majd gratulált a jelenlévőknek, köztük az Index tudósítójának is a Fidesz győzelméhez.
Dr. Magda Sándor (MSZP) viszonylag jól megközelítette a Fidesz-KDNP jelöltjét, Balázs Józsefet, alig tizenegy százalék különbség van köztük (34,08% vs. 45,60%). Itt erős volt a Jobbik is, Vona Gábor 20,32 százalékot szerzett.
„A demokratikus erőknek együtt kell működni a parlamentben – mondta Mesterházy Attila, és felszólította a Fideszt, hogy egyeztessen döntéseiről az ellenzékkel is, amelynek vezető ereje az MSZP lesz. – Értenünk kell a választók üzenetét, és ahogy az elnök úrasszony elmondta, az MSZP érti is a választók üzenetét.” Szerinte az elmúlt húsz, nyolc, illetve négy év eseményeit kell objektívan értékelniük most. Konstruktív, kritikai ellenzékiséget igért. „Nyitott, nemzeti, demokratikus és karakteresen baloldali néppártként kell múködni” – foglalta össze krédóját a baloldal megújításáról, hiszen „számunkra a feladat csak most kezdődik”.
A 18. kerület mindkét választókörzetében a Fidesz nyerte a második fordulót. A 26. választókörzetben Kucsák László (Fidesz–KDNP) 55,5 százalékot kapott, Simon Gábor (MSZP) 37 százalékot, Makai Tibor (Jobbik) 7,5 százalékot. A 27. választóketületben Ughy Attila (Fidesz–KDNP) 57,3 százalékot, Mester László (MSZP) 34,7 százalékot, Gönczöl András (Jobbik) 8 százalékot kapott.