Felülvizsgálták a gázártámogatást

2011.06.05. 12:01
Egyetértett a nemzeti fejlesztési miniszter Szabó Máté ombudsman javaslatával, és felülvizsgálta a nagycsaládosok gázár-támogatásáról szóló miniszteri rendeletet, így a három, vagy több gyermeket nevelő családoknak kedvező módon lehet értelmezni a rendelet feltételeit.

Három, vagy több gyermeket nevelő nagycsaládosok sem kaptak gázár-támogatást – panaszolták többen is az állampolgári jogok biztosának. Kérelmüket a Magyar Államkincstár azzal a magyarázattal utasította el, hogy a támogatásra csak azok jogosultak, akik három gyermek után kapják a családi pótlékot.

Az egyik panaszos és házastársa négy gyermeket nevel, közülük azonban már csak kettő középiskolás, két gyermek nappali tagozatos egyetemi hallgató. A családi pótlékot csak a két középiskolás gyermek után kapják, de nagycsaládosként, a rendelet mégis kizárta őket a gázár-támogatásból.

A családtámogatási törvény szerint az tekinthető nagycsaládosnak, aki a háztartásában legalább három gyermeket nevel, ezért gyermekenként magasabb összegű családi pótlékra jogosult. Amennyiben azonban közülük valamelyik, vagy akár több is befejezte már a középiskolát, a szülő a nagycsaládosoknak járó ellátást már csak a többi gyermek után kapja, a három – vagy több – gyerekre figyelemmel.

Az országgyűlési biztos szerint a gázár-támogatási kérelmek elbírálásánál az Államkincstár a miniszteri rendelet szövegét szűkítve értelmezte, és csak azt vette figyelembe, hogy az igénylőnek hány gyerek után fizetik a családi pótlékot, azt viszont nem, hogy hány gyermekre figyelemmel állapították meg annak mértékét. Az ombudsman ezért áprilisban felkérte az illetékes minisztert, fejtse ki álláspontját a rendeletről.

A miniszter ezek után egyeztetett a Nemzetgazdasági Minisztériummal és a Magyar Államkincstárral, majd módosította a rendeletet, így a jövőben a gázár-támogatás szempontjából is nagycsaládosnak minősül minden olyan háztartás, amelyben a jogosult legalább három gyermeket figyelembe véve részesül családi pótlékban.

A folyamatban lévő fellebbezési eljárásokban már a módosításnak megfelelő jogértelmezés alapján járnak el, és az első fokon elutasított kérelmeket is ennek megfelelően fogják felülvizsgálni.