Csak homályosan lát a jászberényi sas

2011.09.20. 14:16

A látásával lehet még mindig problémája annak a fokozottan védett parlagi sasnak, amelyet – egyhónapos gyógyulás után – hétfőn akadtak szabadon engedni a természetvédelmi szakemberek. A szabadon engedéskor az állat repülése bizonytalan volt, s csakhamar leszállt a földre. A madarat így újra befogták, majd a Fővárosi Állat- és Növénykertbe szállították további vizsgálatra. Ekkor állapították meg, hogy az állat valószínűleg csak homályosan, életlenül érzékeli a környezetét.

A Jászberényi Állat- és Növénykert és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei hétfőn egy mentett, sérült parlagi sast engedtek volna szabadon eredeti megtalálási helyén, miután az állat egy hónapig pihent és gyógyult a jászsági város állatkertjében. A szabadon engedett madár azonban olyan bizonytalanul repült, hogy a szakemberek jobbnak látták ismét befogni, és további vizsgálatra a Fővárosi Állat- és Növénykertbe szállítani.

A városligeti állatkert állatorvosai kedden alaposan megvizsgálták a madarat. A röntgenfelvétel alapján megállapították, hogy a madár csontos vázán semmi olyan elváltozás, törés vagy sérülés nem látható, amely a madarat a repülésben akadályozná. Ugyanakkor a látószerv alaposabb, szemtükörrel (oftalmoszkóp) végzett vizsgálata kimutatta, hogy az állat szemével van probléma. A szemgolyó szemlencse mögötti részét kitöltő, gél állagú üvegtest ugyanis mindkét szem esetében opálos, pedig normál esetben víztisztának kellene lennie. A szemlencse által fókuszált fény ugyanis az üvegtesten át vetül a fényérzékeny sejteket tartalmazó recehártyára. Így ha az üvegtest optikailag nem tiszta, az állat homályosan, életlenül lát. Ez a gyakorlatban valószínűleg azt jelenti, hogy az állat lát ugyan valamennyit, de éles, kifinomult látásra, ami a repüléshez szükséges lenne, egyáltalán nem képes. Éppen ezért elengedésekor nem lehetett elég magabiztos ahhoz, hogy messzire repüljön, hanem a biztonság kedvéért inkább leszállt a földre.

Az üvegtest opálossága többféle okra is visszavezethető. Nem lehet kizárni például valamilyen fertőzést sem, főként, mivel a probléma mindkét szem esetében megfigyelhető. Az állat gyógyításába szemspecialistákat fognak bevonni, de azt még nem lehet megmondani, hogy a madarat valaha is el lehet-e majd engedni.

A parlagi sas (Aquila heliaca) Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi eszmei értéke egymillió forint. A fajból jelenleg mintegy 70-80 pár él hazánk területén.