Porban fuldoklik az ország
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Több helyen is a riasztási fokozat közelében mozog Magyarországon a szálló por koncentrációja, ami miatt az egészséget károsító mértékűre nőhet a légszennyezettség. Nyíregyházán október 30-án rendeltek el szmogriadót, 31-én Miskolcon és Debrecenben a szmogriadó tájékoztatási fokozata lépett érvénybe. November elsején csak szűk tartományon belül változott a szálló por koncentrációja. Voltak települések, ahol némileg csökkentek az értékek, Esztergomban, Százhalombattán, Vácon és Szegeden viszont emelkedett a porszint. November másodikán a tájékozási fokozatot Budapesten, Pécsett, Győrben, Várpalotán és Székesfehérváron is elrendelték.
Debrecenben, Miskolcon és Pécsett jellemzően a forgalmasabb pontokban mértek magasabb szennyezettségi értékeket. Budapesten viszont elsősorban nem a belváros, hanem a külső területek voltak a szennyezettebbek. Szerda délután a 8. kerületben a Teleki téren, illetve Csepelen mértek a határértéket jóval meghaladó pormennyiséget; estére némileg javult a helyzet. Budapesten egyébként egységesen csak a főpolgármester adhat ki riasztást, az egyes kerületeknek ilyen hatáskörük nincsen.
Miért?
A szmogriadónak majdnem mindig meteorológiai okai vannak – tudtuk meg Szuhi Attilától, a legszennyezes.hu szakértőjétől. „Ősszel a talaj közelében lehűl a levegő, eközben körülbelül ezer méter magasan van felettünk egy melegleveg- sáv, tehát olyan, mintha egy fedővel lefedték volna a Kárpát-medencét. Amíg ez a meleglevegő-nyelv nem mozdul el, nincs légmozgás, addig nem tud frissülni a levegő, az emberek által kibocsátott káros anyagok nem tudnak távozni. Ez a helyzet akkor szűnik meg, ha jön egy front, ami friss légtömeget hoz be" – mondta Szuhi. Szaknyelven ezt a jelenséget inverziónak, azaz fordított légrétegződésnek nevezik.
Szuhi szerint vannak különösen problémás területek, mint például a Sajóvölgy, ahol még inkább megáll a levegő. Legutóbb hasonlóan rossz helyzet márciusban volt, de most a tél közeledtével megint jön a rossz szmogadatok szezonja. A szakértő szerint idén azért is lehet még rosszabb a helyzet, főleg a keleti országrészeken, mert anyagi okok miatt sokan a gázfűtésről fa- vagy széntüzelésre álltak át, aminek sokkal nagyobb a káros anyag kibocsátása. A szálló por koncentrációjának növekedését elsősorban a közlekedésből származó szennyező anyagok okozzák.
Riasztás
A szmogriasztás elrendelésének jogszabályi feltétele, hogy egymást követő két napon a levegő szállópor-koncentrációja meghaladja a köbméterenkénti 100 mikrogrammos értéket. hogy Nyíregyházán már napok óta a riasztási küszöbérték feletti értékeket mértek, de ha a helyzet Várpalotán sem javul, várhatóan ott is elrendeli a riasztást a város polgármestere.
Jelenleg hármas szintű a szálló por koncentrációja, vagyis tájékoztatási szint van érvényben több nagyvárosban is, így Budapesten, Debrecenben, Miskolcon és Pécsett. Ezeken a területeken köbméterenként 75 és 100 mikrogramm közötti értékeket mértek.
Egészségtelen
Az ÁNTSZ közleménye szerint a szálló por jelentősen rontja a krónikus légzőszervi betegek (például asztmások, COPD-sek) egészségi
állapotát: náluk az általános panaszok erőteljesebben jelentkezhetnek, a köhögés és fulladás gyakoribbá válhat. Ha a panaszaik erősödnek, akkor telefonon konzultáljanak orvosukkal, hogy miként változtassanak a
terápiájukon – kérik őket.
Az apróbb szemcseméretű szálló por a tüdőben bekerül a véráramba, elindítja a véralvadás folyamatát, így a szálló por koncentrációjának növekedése megemelheti a szív- és érrendszeri betegek körében
az infarktus, embólia előfordulását. A leginkább veszélyeztetettek az említett krónikus betegségben szenvedők, illetve az idősek és kisgyermekek. A szálló por hatására romlik az agy és a szív oxigénellátottsága, továbbá fokozódik a véralvadás, s ez növeli az infarktus, a trombózis, az embólia kockázatát.
A riasztási szintnél már az egészségesek is megérzik a szmog káros hatásait: allergiához hasonló tünetek jelentkezhetnek, így tüsszögés, torokkaparás, orr- és szemviszketés, orrfolyás. Hosszú távú
hatásként az apró szemcsék izgatják a nyálkahártyát, azon apró sérülések keletkezhetnek, és ez utat nyit a baktériumok, vírusok számára, könnyebben alakul ki fertőzés.
Az OKI megbízott főigazgató-helyettese szerint a szmogriadó idején az érintett területeken hat százalékkal megemelkedik a halálozások száma, a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozásoké 9 százalékkal, és 10 százalékkal növekedik a kórházi betegfelvételek száma is.
Mit kell tenni?
Az ÁNTSZ a következőket javasolja azoknak, akik az érintett területeken élnek:
- Kerüljék a sétát a szennyezett helyeken, nagyvárosokban, főleg a forgalmas útszakaszok környékén!
- Kisgyermekeket ne vigyenek sétálni, ne szervezzenek velük szabadtéri programot, a szokásos napi levegőztetést hagyják ki, amíg a szálló por koncentrációja magas. Jobb, ha ezekben a napokban a kicsik többet vannak zárt helyen.
- A biciklizők viseljenek porvédő maszkot. (Ez nem azonos a zöld műtős maszkkal, a porvédő maszkot munkavédelmi üzletekben lehet beszerezni.)
- A települések önkormányzatai döntik el, hogy milyen intézkedéseket vezetnek be, a kerti égetések korlátozása, tiltása mindenképpen hasznos, ezzel helyi szinten is javítható a helyzet.
- A szellőztetésre a déli órák alkalmasabbak, ekkor kevesebb a fűtésből keletkező égéstermék a levegőben.
Budapest
A helyzetre való tekintettel Tarlós István főpolgármester
- elrendelte az avar és kerti hulladék nyílt téri égetésének tilalmát, és felkéri a fővárosi kerületek jegyzőit, hogy fokozottan ellenőrizzék az intézkedés betartását
- a lakosságot és a légszennyezőket önkéntes önkorlátozó intézkedésekre kéri fel, kiemelve:
- a közúti járművek környezetvédelmi felülvizsgálatának szabályairól szóló 77/2009. (XII. 15.) KHEM-IRM-KvVM együttes rendelet 3. számú melléklete alapján, a rendszámtáblán fekete és piros színű hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek használatának szüneteltetését;
- a fővárosi úti célok eléréshez az egyéni gépjárműhasználat mérséklését, lehetőség szerint szüneteltetését, a közösségi közlekedés igénybevételének előnybe részesítését
- a gépjárművek indokolatlan – álló helyzetben történő – alapjárati üzemeltetésének mérséklését
- a helyhez kötött légszennyező pontforrások kibocsátásának csökkentését (hivatkozva az üzemeltetők társadalmi felelősségvállalására);
- a szilárd- és olajtüzelésű berendezések (ha egy háztartásban létezik földgáztüzelési mód, akkor a szilárdtüzelésű kandallók, cserépkályhák) használatának mérséklését.
Nem várható
A meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban is anticiklon alakítja az időjárást, ami nem kedvez a levegőminőség gyors javulásának - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szerdán. Csütörtöktől a gyakran megélénkülő déli, délkeleti szél hatására több helyen a levegőminőség javulása várható, a szélcsendes területeken azonban nem lesz érezhető változás. Vasárnap és hétfőn már több helyen lesz felhős az ég, ennek hatására a légszennyező anyagok koncentrációja csökkenhet.