Matolcsy: Nem kell változtatni
Ortodox eszközökkel a lakosság terhei sokkal nagyobbak lettek volna, a bankok pedig sokkal kevesebbet viseltek volna az egyensúlyteremtés költségeiből.
Matolcsy szerint Magyarország partnerei is elismerik, hogy sikeres a gazdaságpolitika, helyreállítottuk pénzügyi egyensúlyunkat, legfeljebb az eszközökkel nem értenek egyet - de meg is érti, hogy nem értenek egyet minden eszközzel. A gazdaságpolitikán viszont nem kell változtatni.
Nem volt végveszély
A miniszter szerint nem igaz, hogy végveszélyben volt a forint, de az igaz, hogy voltak spekulációs támadások. A műsorvezető kérdésére, hogy kik spekulálnak a forint ellen, Matolcsy azt mondta, nem tudjuk, nem mutatkoznak be, ők nem a barátaink. Elmondta viszont, hogy az első Orbán-kormány idején is volt egy spekulációs támadás a forint ellen, a "cápaként előrenyomuló" spekulánsokat azonban visszaverték, akkor is nem ortodox eszközökkel.
Az ortodox rendszerek elhagyása eredményezte a pénzügyi egyensúlyt, azt, hogy az unió átlagával növekszik Magyarország, valamint a foglalkoztatást bővülését, a 10 százalék alatti munkanélküliséget, és hogy már nem zuhan a fogyasztás - mondta a gazdasági miniszter.
4000 milliárd
Arra a kérdésre, hogy ez a pénzügyi egyensúly eddig hány forintba került, úgy válaszolt: "nagyjából 4000 milliárd forintot tudtunk és tudunk felhasználni ebben a politikai ciklusban Magyarország pénzügyi egyensúlyának megteremtésére".
Péntek délután kapták meg a bankszövetség elnökségének "szép nagy csomagját" a devizahitelesek ügyében, ebben 6-8 megfontolásra érdemes eszközt javasolnak, amelyekről a kormány a következő két hétben kialakítja a véleményét.
Nem mond le
Arra a kérdésre, hogy tervezi-e lemondását, Matolcsy kitérő választ adott: azt mondta, nem mond le arról, hogy meggyőzze az ellenzékieket.
A gazdasági miniszter egy héttel ezelőtt a parlamentben még arról beszélt, a kormánypolitikát az IMF ellen kell hangolni. Három nappal később a kormány mégis újrakezdte a tárgyalásokat az IMF-fel.