További Belföld cikkek
-
Reagált a magyar kormány az ukrán külügyminisztérium lépésére
- Fidesz: Karácsony Gergelynek vállalni kell a felelősséget a „dollárbaloldal” külföldi támogatása miatt
- Újabb támogatásra pályázhatnak a mezőgazdasági termelők
- Újabb életet mentett meg a hatvani kórház babamentő inkubátora
- Gyurcsány Ferenc harcias üzenetet küldött a „bűnöző” Orbán Viktornak
A tiltakozást az Esélyt az Életre a Vörösiszap Után nevű egyesület szervezte. A vörösiszap-katasztrófa devecseri, kolontári, somlóvásárhelyi károsultjait tömörítő civil szervezet azt szeretné elérni, hogy az ország lakosai és a külföldiek által a Magyar Kármentő Alapban összegyűlt pénzek felosztásában közvetlenül részt vehessenek.

A szervezők rendőri felvezetéssel, nem sokkal reggel hét óra után érkeztek a főút 92-es és 94-es kilométer közötti szakaszára, a forgalom – rendőri irányítás mellett – félpályán halad. A demonstrálók délután a főút Veszprém irányába vezető oldalát foglalják majd el az autókkal.
Az "Elég volt!" mottóval közzétett, a helyszínen az arra járó autósoknak kiosztott kiáltványukban azt követelik, hogy őket is vonják be az adományok elosztásába, illetve dönthessenek arról, mire van a három település lakosságának szüksége.
Almási János, a civil szervezet elnöke azt mondta: a katasztrófa sújtotta települések valamennyi lakosát károsultnak tekintik, ezért – véleményük szerint – nekik is járna kárpótlás az elszenvedett károkért. Közlése szerint a kármentő alap pénzeinek felhasználásáról népszavazást kezdeményeznek.

A vörösiszap-katasztrófa sújtotta településeken élők érdekeinek képviseletére tavaly márciusban alapítottak egyesületet devecseri, kolontári és somlóvásárhelyi lakosok, a szervezetnek jelenleg több mint száz tagja van.
Több mint 2 milliárd van az alapban
A kármentő bizottság elnöke szerint a helyi közösségek érdekei ellen szól a demonstráció. Lasztovicza Jenő a hétfői Fidesz-frakcióülés közben tartott rögtönzött sajtótájékoztatóján azt mondta: a katasztrófa után a kormány létrehozta a kármentő alapot és a kármentő bizottságot, amelynek tagjai a helyi közösségek választott tisztségviselői, polgármesterek, országgyűlési képviselők, valamint a katasztrófavédelem képviselője.
Személyes véleményeként ugyanakkor azt közölte: a tüntetést szervezők között vannak olyanok, akinek nagyon komoly "Apeh-tartozásaik" vannak, így lehet, hogy nekik jól jönne, ha kapnának ebből a pénzből. Mint mondta, eddig 2 milliárd 40 millió forint gyűlt össze a kármentő alapban, amiből 289 millió forintot költöttek a lakosság kártalanítására, a települési fejlesztésekre pedig 477 millió forintot. Hozzátette, 1,1 milliárd forint banki lekötésben van, ami 96 millió forint kamatot hozott, és ezt is a települések használhatják majd fel.