Pokorni nemmel szavazott a köznevelési törvényre
Két oktatási tárgyú törvényt is leszavazott az országgyűlés hétfő éjjeli végszavazási dömpingjében Pokorni Zoltán. Az egykori oktatási miniszter egyaránt nemet mondott a közoktatási törvényre és a szakképzési törvényre.
Pokorni az Indexnek azt mondta, a hogy a hónapok óta egyeztetett és kemény belső vitákban módosított köznevelési törvénnyel végül azért nem tudott egyetérteni, mert differenciáltabb jogszabályi választ várt volna a közoktatási intézmények állami kézbe vételével kapcsolatban.
Pokorni szerint az iskolák önkormányzatoktól való átvétele a hátrányos helyzetű kistelepülések esetében érthető, de ott sem jelent teljes megoldást, hiszen a pénzhiány mellett a megfelelő üzemi méret és kellő szalmai háttér hiánya is akadályozza a jó működést. Ezek a feltételek azonban a több tízezres, százezres városok esetében megvannak, így ott szükségtelen az átvétel.
A közoktatási törvénnyel kapcsolatban egész összel kemény vita folyt a KDNP-s államtitkár és Pokorni között. Az egyeztetések után végül számos módosítás bekerült a szövegbe. Az államosítás ügye azonban megkérdőjelezhetetlen maradt, mert ahhoz Orbán Viktor miniszterelnök alapvető fontosságú pontként ragaszkodott a frakciók vitáin.
A fideszes oktatáspolitikusnak alapvető baja van az elfogadott szakképzési törvénnyel is, mert szerinte a hároméves szakképzés nem ad elegendő közismereti alapot a rendszerből egyébként is majdnem kihulló fiataloknak.
Pokorni szerint a gyenge alapozásnak az lesz az eredménye, hogy olyan fiatalok kerülnek ki a munkahelyekre, akik még egy áfás számlát sem tudnak majd kitölteni. Egy merevebb, kevés munkahelyváltást kikényszerítő gazdaságban ez a hiányosság a betanítás révén áthidalható, de egy dinamikusan változó környezetben szélesebb alapozásra van szükség – állította az Indexnek Pokorni Zoltán.