Hoffmann: Kiadtam a jelszót, baltát a kézbe
Lezárult a nemzeti alaptanterv társadalmi vitája, a beérkezett vélemények első feldolgozása már megtörtént – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Hoffmann Rózsa.
Az oktatási államtitkár szerint "generális véleményként" fogalmazódott meg, hogy túl sok a tananyag. "Ezen még valahogy lehet változtatni, kiadtam a jelszót, hogy baltát a kézbe, baltázni a tananyagot, ellenőrizni, valóban így van-e, vagy ez csak benyomás" – fogalmazott.
Az oktatási államtitkár megjegyezte, azt is kifogásolták, hogy sok minden kimaradt a NAT-ból. Többen kérik, hogy "tantárgyiasítsanak" ilyen vagy olyan ismeretet, amelyek korábban nem léteztek az oktatásban – mondta Hoffmann Rózsa, aki szerint azonban az ilyen igényeknek valószínűleg nem nagyon tudnak majd megfelelni, mert ez nem fér bele az időkeretbe.
Példaként említette, hogy a lovaglást nem lehet kötelező tantárggyá tenni eszközigénye miatt. Jogos igénynek nevezte viszont a fogyasztóvédelem oktatását.
Az irodalomtanítással kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy alapvetően a tudomány álláspontját kell követni. "Vannak az irodalomtudománynak kikristályosodott gyöngyszemei, akiket nem szabad elhagyni. Akiknél bizonytalan a megítélés, azokat a szabadon választható kategóriába kell sorolni, azaz választható lenne, tanítják-e azt az adott szerzőt vagy művet, vagy sem" – magyarázta.
Hoffmann Rózsa azt is bevallotta, hogy nagyon nehéz meghatározni, hogyan és mit kell tanítani a kötelező erkölcstan- vagy hittanórákon. Mint mondta: szükség van kézikönyvekre, de lehet építeni a klasszikus irodalomra és filmművészetre is.