Réthelyi nem fogadta el Tulassay lemondását
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter nem fogadta Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektorának lemondását. A Nemzetierőforrás-minisztérium közleménye szerint Réthelyi kedden fogadta a rektort és tájékoztatta, hogy nem ért egyet azzal a döntésével, hogy beadta lemondását, és – a törvények adta lehetőséggel élve – igényt tart arra, hogy május 31-éig végezze munkáját.
A miniszter – mint az egyetem egykori rektora is – fontosnak tartja az ott folyó munkát, és az átadás-átvétel zavartalan lebonyolítását, amely a jelenlegi rektor feladata, áll a tárca közleményében.
Tulassay Tivadar vasárnap jelentette be, hogy lemond hivataláról. Bár az egyetem szenátusa csütörtökön megválasztotta Tulassay utódját, a rektornak még három hónapig érvényes mandátuma volt. Tulassay azonnali távozását azzal indokolta, hogy az egyetemet magára hagyták Schmitt Pál doktorija ügyében, az egyetem testületi döntései az ő személyéhez kötődnek, a Nefmi részéről pedig személyét érintően olyan fokú bizalomvesztést érzékelt, ami a Semmelweis Egyetemnek árthat.
Hétfőn délután szimpátia tüntetést tartottak Tulassay Tivadar mellett a Ferenc körúti klinikai tömb belső kertjében. Az alig félórás rendezvényen körülbelül kétszázan vettek részt, oktatók, hallgatók, egykori tanítványok.
A Semmelweis Egyetemen létrehozott tényfeltáró bizottság március 27-én azt állapította meg, hogy Schmitt Pál kisdoktori disszertációja "szokatlanul nagy terjedelmű" fordításon alapul, egy műből szó szerint átvett 8 oldalt, az idézeteket pedig nem jelölte megfelelően. A bizottság szerint az egykori Testnevelési Egyetem hibázott, amikor nem tárta föl ezt a "szövegazonosságot", és a pályázó azt hihette, hogy dolgozata megfelelt a követelményeknek.
Az 1157 oldalas jelentést az egyetem elküldte Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszternek, hogy állásfoglalást kérjen tőle az ügyben. Az egyetem álláspontja akkor az volt, hogy Schmitt Pál kisdoktorijának visszavonását a Magyar Felsõoktatási Akkreditációs Bizottság indítványára a miniszter kezdeményezheti a bíróságnál.
Réthelyi Miklós azonban illetékesség hiányában felbontatlanul küldte vissza a jelentést. Ezután az egyetem doktori tanácsának javaslatára a Semmelweis Egyetem szenátusa csütörtökön úgy döntött, megvonják Schmitt Pál kisdoktori címét. A rektor szerint a szenátus megfelelő döntést hozott, a döntést a tudományos világ felszabadultan fogadta, ugyanakkor a társadalmi polémia, az ügy politikai értelmezése felerősödött, és az egyetemi határozat politikai és jogi értelmezések kereszttüzébe került.
Később a Magyar Akkreditáció Bizottság megerősítette: jogszerűen járt el a Semmelweis Egyetem szenátusa, amikor visszavonta Schmitt Pál kisdoktori címét.