További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Az ajkai városháza melletti téren megtartott megmozduláson – a szervezők becslése szerint közel ezren – vettek részt, közöttük a város képviselő-testületének több tagja, és Schwartz Béla (MSZP) polgármester.
Pad Ferenc, az Ajkai Alumíniumipari Szakszervezet elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a timföldgyár működőképességének határára jutott. A vörösiszap-katasztrófát követő kármentesítés költségei, a technológiaváltás, és a céget finanszírozó külföldi bankok több mint 3 milliárd forintos tőkekivonása miatt a Mal működése kezd ellehetetlenülni. Az, hogy a gyár még működik, a beszállítók türelmének, és a menedzsment erőfeszítéseinek köszönhető – mondta. Hozzátette: a cég jövője miatt levélben kértek segítséget a nemzetgazdasági minisztertől és a nemzeti fejlesztési minisztertől, azonban eddig sehonnan sem kaptak megnyugtató választ. Pad Ferenc elmondta: a konzultációkon eddig arról tájékoztatták őket, hogy közvetlenül és közvetve sincsen mód állami beavatkozásra. Kijelentette, hogy a kormány vizsgálja felül a katasztrófát követően a timföldgyárra kiszabott irreálisan magas, 135 milliárd forintos környezetvédelmi bírságot.
Humánkatasztrófát jelentene a csőd
Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ) elnöke azt hangsúlyozta, hogy a cég sorsa már nem a tulajdonosok kezében van. A Mal esetleges csődje humánkatasztrófát okozna a térségben, a beszállítókkal együtt 5-6 ezer ember munkahelye forog kockán. Nem pénzért kuncsorgunk a jelenlegi kormányzatnál, hanem a petícióban felsorolt intézkedések meghozásáért – fogalmazott.
A rendezvényen Székely Jenő, a Bányász Szakszervezet képviselője arról beszélt, hogy a timföldgyár megszűnése a bauxitbányászat megszűnését jelentené. Nagy Károly, a Bakonyi Erőmű Zrt. szakszervezetének elnöke kijelentette, hogy támogatják a petíciót a térség munkahelyeinek megtartásáért.
A Mal közel másfél milliárd forinttal tartozik a timföldgyártáshoz szükséges gőzszolgáltatást biztosító Bakonyi Erőmű Zrt.-nek, emiatt az erőmű már július végén kilátásba helyezte a szolgáltatás beszüntetését. A két cég azóta folyamatosan tárgyal a tetemes tartozás rendezéséről, megállapodás azonban eddig nem született.
Ékes József, az ajkai térség fideszes országgyűlési képviselője a demonstráción elmondta: a miniszterelnök kérésének megfelelően a kormányt képviseli az ajkai gyűlésen. Közlése szerint a kormány célja a munkahelyek megmentése, a jövő szerdai kormányülés egyik napirendi pontja lesz a Bakonyi Erőmű és a Mal Zrt. közötti probléma rendezése. Mivel két magántulajdonban lévő cégről van szó, egyeztetni a társaságoknak kell közvetlenül a kormánnyal. Tájékoztatása szerint a petíciót ő maga is aláírta, és felajánlotta, hogy személyesen juttatja el Orbán Viktornak.