Pokorni: Így hiba volt az iskolaállamosítás
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke szerint nagy hiba lenne az oktatási rendszer átalakítását leállítani, és visszatérni abba a rendszerbe, ahogyan az korábban működött.
Az Országgyűlés oktatási bizottságának elnöke csütörtökön Kiskunhalason tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: nem volna helyes visszaállítani a több mint 3200 elszigetelt önkormányzat önálló iskolafenntartását. Hozzátette ugyanakkor azt a véleményét: túlzónak tartja, hogy az állam minden, önkormányzat által fenntartott iskolát a kezébe veszi. Elegendő lett volna ezt ott megtenni, ahol ezt kérik „a bajban lévő, forráshiányos, kellő bevétellel vagy szakértelemmel nem rendelkező” települések önkormányzatai. Pokorni Zoltán kijelentette: azoknál az önkormányzatoknál, amelyek elég nagyok, van elég bevételük, hogy fenntartsák az iskoláikat, ő meghagyta volna ezt a feladatot.
Emlékeztetett arra, hogy ebben a kérdésben nem volt ellentét a KDNP és a Fidesz között, hanem a Fidesz oktatáspolitikával foglalkozó képviselői maradtak kisebbségben saját frakciójukon belül.
„Most az a feladatunk, hogy ez a rendszer, amelyet a parlamenti többség megszavazott, működjön” - mondta. Hozzáfűzte: a mostani viták erről szólnak, az a törvény, amely a parlament előtt van, nem stratégiai, hanem operatív részletkérdéseket kell hogy tisztázzon.
A Fidesz oktatáspolitikusa szerint az a 193 tankerület, amelyet létrehoztak, jó üzemméret. „Azt gondolom, hogy úgy kell ezeket felépíteni, hogy állami irányítás alatt is minél nagyobb mozgásteret, önrendelkezést adjunk a tankerületi vezetőknek”.
Pokorni Zoltán abban bízik, idővel el lehet azt érni, hogy létrejöjjön a „tankerületi szintű önkormányzatiság”, és akkor ez egy működőképes, jó oktatásirányítási rendszer lesz. „Lehet, hogy ezzel a vargabetűvel lehetett kitörni abból az önkormányzati iskolafenntartásból, amelynek a negatív hatásai tényleg érzékelhetőek voltak” - mondta az általa részben bírált átalakításról.