Orbán ígéri, mindenkit megvéd

2013.01.27. 07:44 Módosítva: 2013.01.27. 07:50

Magyarországon soha többé nem fordulhat elő, hogy embereket származásuk, vallásuk miatt hátrány, megaláztatás érjen, a kormány az ország minden polgárát megvédi, és az antiszemitizmus minden formáját elítéli - írta Orbán Viktor miniszterelnök a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja alkalmából kiadott nyilatkozatában.

Az emléknapon a magyar kormány fejet hajt az áldozatok előtt, a fájdalmas évforduló pedig minden jóérzésű magyar embert megemlékezésre késztet - hangsúlyozta Orbán Viktor az MTI-nek megküldött dokumentumban.

A kormányfő emlékeztetett: Magyarországon él Közép-Európa legnagyobb létszámú zsidó közössége, amelynek virágzó kultúrája mindig is a magyar kultúra szerves része volt, és az napjainkban is. A zsidóság 1944-45-ös tragédiája így az egész magyar nemzet tragédiája - tette hozzá.

A magyar kabinet erkölcsi és politikai kötelességének érzi - folytatta a miniszterelnök -, hogy következetesen nézzen szembe a 20. századi diktatúrákkal és az akkor elkövetett rémtettekkel. "Bevezettük a holokauszt-emléknapot minden magyar iskolában, megalapítottuk a Terror Háza Múzeumot, valamint most már lassan egy évtizede működik a Holokauszt Emlékközpont Budapesten" - sorolta, jelezve egyúttal, hogy 2014-ben lesz a magyar zsidóság megsemmisítésének 70. évfordulója, ezért a kormány létrehozta a Magyar Holokauszt 2014 Emlékbizottságot.

"Nem tűrjük és elítéljük bármely kisebbség megbélyegzését, az antiszemitizmus minden megnyilvánulási formáját" - zárta nyilatkozatát Orbán Viktor.

Rendezvények országszerte

Az Élete Menete Alapítvány rendezvényén az Uránia Nemzeti Filmszínházban a kormány képviseletében részt vesz Hende Csaba honvédelmi miniszter, ott lesz továbbá Ilan Mor, Izrael nagykövete, valamint a meghívottak között szerepel Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai, Alekszandr Tolkacs orosz és Jean-François Paroz svájci nagykövet, illetve Gottfried Köfner, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának regionális képviselője.

A Holokauszt Emlékközpontban az esemény díszvendégei az Auschwitz-táborcsoport túlélői lesznek, képviselőjük beszédet is mond. A résztvevőket Botos János, az emlékközpont ügyvezető igazgatóhelyettese köszönti, majd Szabó Máté, az Alapvető Jogok Hivatalának biztosa nyitja meg az eseményt. Tisovszky János, az ENSZ Bécsi Információs Irodájának igazgatója az ENSZ emléknapi felhívását olvassa fel. A megemlékezést az Áldozatok Emlékfala előtti koszorúzás és főhajtás zárja.

Hódmezővásárhelyen Emberségről példát címmel nyílik kiállítás, a Zachor Alapítvány a Társadalmi Emlékezetért nevű szervezet pedig a Szombat című lap internetes oldalán arra hívja fel a figyelmet, hogy gyújtsanak gyertyát az ablakokban az emberek az áldozatok emlékére és "tiltakozásként a megkülönböztetés, valamint a kirekesztés és a rasszizmus minden fajtája ellen".

Az ENSZ-közgyűlés 2005. november 1-jén nyilvánította a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává január 27-ét. Az egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozza "az emlékezés és a tanítás kötelességét", hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, túlnyomórészt zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét.