Kevesebb kétharmados törvény, arányosabb választás
További Belföld cikkek
- Sztrájkot hirdet a Magyar Köztisztviselők szervezete
- Fidesz: Magyar Péter és pártja mindig azt fogják tenni, amit a Néppárt mond
- Nagy Márton „leütötte” a Budapest–Belgrád vasútvonal finanszírozását a kínaiakkal
- Tovább terjed a járvány, 2300 szarvasmarhát kell leölni Levélen
- Hajnal Miklós döntött: nem indul ott, ahol Magyar Péter is harcba szállna
A dokumentumot az MSZP, a Demokratikus Koalíció, az Együtt 2014, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt, a Szövetségben Együtt Magyarországért Párt, a Szabad Emberek Magyarországért - Liberális Párt, a Szabadelvű Polgári Egyesület, a Híd a Demokráciáért Egyesület és a Nők Lázadása Egyesület képviselői írták alá csütörtökön.
Az ez alkalomból tartott sajtótájékoztatón Bárándy Gergely, az MSZP delegációvezetője elmondta: nemcsak egyetértenek az Európa Tanács főtitkárának felszólításával, hanem korábban kezdeményezték is, hogy halasszák el az alaptörvény negyedik módosításának hétfőre tervezett parlamenti zárószavazását. Nem tudja megítélni azt az akciót, amelynek során tüntetők hatoltak be délelőtt a Fidesz Lendvay utcai székházának udvarára, így tiltakozva az újabb alkotmánymódosítás ellen, mert előbb frakcióülésen, majd az ellenzéki egyeztetésen vett részt. Azzal viszont egyetért az MSZP, hogy az Országgyűlés ne szavazzon az alaptörvény módosításáról.
Az MSZP kezdeményezésére január 2-án kezdődött közjogi tárgyú ellenzéki egyeztetések zárónyilatkozata szerint a 2014-es országgyűlési választás után olyan alkotmányos szabályozást kell megalkotni, amelynek legfontosabb üzenete a társadalmi, szociális, gazdasági és jogbiztonság. Bárándy Gergely ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: új alkotmányt csak hosszas társadalmi és szakmai párbeszéd után lehet elfogadni, de az alkotmányosság és a jogállamiság helyreállítását mielőbb el kell kezdeni.
A két hónapja indult egyeztetéseken a részt vevő ellenzéki pártok és mozgalmak számos közjogi kérdésben állapodtak meg, ezeket a zárónyilatkozat is tartalmazza. Egyebek mellett visszaállítanák az Alkotmánybíróság korábbi hatáskörét, az igazságügy-miniszter felügyelete alá rendelnék a legfőbb ügyész tevékenységét, megszüntetnék az Országos Bírósági Hivatalt, radikálisan csökkentenék a kétharmados törvények számát, arányosabb választási rendszert vezetnének be, illetve enyhítenék a népszavazások eredményességi feltételeit. Emellett az alkotmányban rögzítenék, hogy mindenkinek joga van az emberi lét alapvető feltételeihez, amelyet rászorultság esetén az állam a társadalombiztosítási és a szociális juttatások összességével biztosít.
Bárándy Gergely elmondta, hogy a most elfogadott dokumentumot társadalmi vitára bocsátják, az aláírók saját fórumaikon ismertetik azt és kikérik róla az emberek véleményét.