Lázár maradt Hódmezővásárhely igazi ura
További Belföld cikkek
- Villamos elé hajtott egy Mercedes Szegeden
- Napokig küzdött a túlélésért egy túrázó a Bükkben
- Elvitték a hatos lottót: 1,93 milliárd forintot nyert valaki
- Szándékos hízással kerülte el a katonai szolgálatot egy dél-koreai férfi
- Gyermekekről készült pornográf felvételek megosztása miatt tartóztattak le egy borsodi férfit
Közel egy éve kérte ki Orbán Viktor miniszterelnök Hódmezővásárhely képviselőtestületétől Lázár Jánost, akinek – miután elfogadta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár posztját – az összeférhetetlenségi szabályok miatt le kellett mondania a polgármesterségről. Orbán 2012 májusában személyesen zarándokolt a városba, hogy a Polgármesteri Hivatalban tartott ünnepségen bejelentse, kölcsön veszi "Janit". Orbán azért hozzátette: nem akar belőle "pesti politikust" csinálni, és kérte Lázárt, hogy ne szakítsa meg a kapcsolatát a várossal, sőt, legyen a vásárhelyi ügyek szószólója.
Lázár János ezt meg is fogadta, és ahelyett, hogy családostul felköltözött volna a fővárosba, folytatta a kétlaki életmódot. Azóta nem hagyott ki egyetlen testületi ülést sem a városban. A helyieknek úgy tűnik, hogy egyenesen hozzá igazították az önkormányzat működését: ha véletlenül nem ért rá, akkor inkább a képviselőket hívták össze újra egy másik időpontra, csak hogy a város szószólója elmondhassa véleményét.
Tavaly szeptember óta hivatalosan is új vezetője van Hódmezővásárhelynek, Almási Istvánt 52 százalékkal választották meg polgármesternek. A tanár-könyvtáros Almási Lázár tíz éves regnálása alatt mindvégig helyettese volt a városházán, így amikor előrelépett, egyik első ténykedése az volt, hogy megszavaztassa a képviselőtestülettel Lázár "állandó belépőjét" az ülésekre. Javaslatára a testület egyhangúlag elfogadta, hogy a választókerület országgyűlési képviselője, azaz Lázár tanácskozási joggal részt vehessen a testület ülésein. Képviselői irodája amúgyis a Polgármesteri Hivatalban volt.
Az államtitkár onnantól szorgalmasan látogatta a hódmezővásárhely közgyűlést, amelynek időpontját rendszerint kifejezetten az ő napirendjéhez igazítva hirdették meg. A városban korábban, Rapcsák András és Lázár idején is a csütörtök volt a havonta megtartott testületi ülés napja, ez szeptember óta áttevődött péntekre, a kezdés pedig reggel 8 és késő délután között váltakozott. A legutóbbi, áprilisi ülést el is napolták, miután Lázár az eredetileg meghirdetett 5-én nem tudott ott lenni. Az egyhetes csúszást hivatalosan azzal indokolták, hogy nem készült el az egyik előterjesztés.
Az elvileg csak tanácskozási joggal rendelkező képviselő-államtitkárnak nem a hátsó sorból kell figyelnie az eseményeket, új helyét a pulpituson jelölték ki. Forrásaink szerint a polgármester mellett helyet foglaló államtitkár gesztusaiból, mozdulataiból a jelenlévők és a helyi tévé egyenesadását néző választópolgárok számára egyértelmű, hogy ki a főnök a házban. Lázárnak gyakorlatilag szót sem kell kérnie, egyetlen érintés, kézmozdulat is elég, hogy a visszafogottságáról ismert Almási polgármester átadja a terepet a verbális csatákra mindig kész Lázárnak.
Az ülések többnyire az államtitkár szélesebb kitekintésű beszédeivel kezdődnek. Ilyenkor Lázár ismerteti a kormányzat aktuális lépéseit, és azok előnyeit a hódmezővásárhelyeik számára. Később azonban szinte minden fontosabb napirendi pontnál is elmondja a véleményét, amelyek rendre irányadónak bizonyulnak a döntések meghozatalakor. Ha érdektelen témák kerülnek sorra, gyakran magukra hagyja a képviselőket, és csak akkor tér vissza az ülésterembe, amikor újabb, nagyobb súlyú napirendi pontok jönnek.
Forrásaink szerint a legutóbbi, áprilisi ülésen a helyi adók esetleges csökkentése körül alakult ki vita. A polgármesternek címzett ellenzéki felvetésekre azonban - ahogy ez már sokszor előfordult - most is Lázár reagált. Félórás válaszában nem kímélte az ellenzéket.
A tavalyi polgármesterválasztáson 23 százalékot szerző szocialista képviselőnőről, Kis Andreáról kijelentette: nem gondolta, hogy olyan buta, hogy nem tudja megérteni a helyi adók lényegét. Az egykulcsos adót bevezető kormány tagjaként Lázár azzal oktatta ki a vitába bekapcsolódó Havránek Ferencet, a Zöld Baloldal közel húsz éve az önkormányzatban ülő képviselőjét, hogy "ha nem akarunk kommunizmust, a szegényeknek kevesebbet, a gazdagabbaknak többet kell vállalniuk".