Nem nyitja meg a velencei biennálét Balog Zoltán
További Belföld cikkek
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
- Matolcsy György: A korlátlan erőforrások világa felé hajózunk
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
- Orbán Viktor: Mi vagyunk az élő eurázsiai gondolat
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
Egyáltalán nem képviseli majd senki az illetékes emberi minisztériumot a velencei biennálén. Az egyik legjelentősebb nemzetközi képzőművészeti eseményt eddig államtitkárok, helyettes-államtitkárok nyitották meg. Idén pedig úgy volt, egyenesen Balog Zoltán miniszter lesz, aki a megnyitó beszédet mondja Velencében.
A szervezők számára a megnyitó előtt néhány nappal derült ki, hogy a miniszter nem fogadta el a felkérést. Információink szerint Balog Zoltán megjelenése a szállás miatt vált kérdésessé, a miniszter ugyanis túl drágának találta Velence árfekvését.
Gulyás Gábor, a Műcsarnok igazgatója, a biennále irodájának vezetője elmondta, nem hivatalosan ugyan, de pozitív visszajelzést kaptak a minisztertől, így már regisztrálták is őt a résztvevők listáján. A napokban, szintén nem hivatalosan kaptak értesítést arról, hogy Balog mégsem nyitja meg a kiállítást, sőt, a minisztériumot sem képviseli senki. Gulyás hírei szerint a milánói főkonzulnak jut a feladat, hogy megnyissa a magyar kiállítást. A lépés nem csak azért szokatlan, mert az eddigi gyakorlat szerint a megnyitóbeszédet mindig a képzőművészettel valamilyen kapcsolatot ápoló politikus mondta, hanem mert úgy tűnik a minisztérium semmilyen szinten nem vesz részt a jelentős eseményen.
A minisztérium megerősítette, hogy Balog Zoltán nem utazik Velencébe, azt azonban nem tudták megmondani, hogy ennek köze van-e a szállásárakhoz.
Annyi tudható, hogy Gulyás Gábor és a minisztérium viszonya nem problémamentes azóta, hogy a Műcsarnok igazgatója bejelentette, lemond, ha a Művészeti Akadémia megkapja az intézményt. Tudható, hogy a Fekete György nevével fémjelzett akadémiát a kormány minden áron védi, így menesztették például a működésüket a háttérben kritizáló L. Simon László államtitkárt is. A Műcsarnokot a minisztérium végül nem írta az MMA nevére, így maradt Gulyás Gábor az igazgató.
Fel nem robbant bombákat állítunk ki
Asztalos Zsolt:Kilőtték, de nem robbant fel című pályaművét állítja ki Magyaroszág a 2013-as velencei biennálén. A Műcsarnok igazgatója által vezetett zsűri 19 pályamunkából választotta ki a nyertes munkát. A kiállításon az I. világháború óta szerencsésen megtalált különböző bombák, lövedékek, gránátok jelennek meg. Ezzel emberek életét mentették meg, miközben létük folyamatos fenyegetést jelent, feszültséget kelt. A szürke, félhomályos kiállítótérben 16 monitoron látható lövedékek emlékműként jelennek meg.
Az apszis falán egy videómunka is megjelenik azokról a helyszínekről, ahol fel nem robbant bombákat találtak.