A gyógyszerbiznisz gengszterei miatt kellenek a hajnali rajtaütések
További Belföld cikkek
- Budapest számos pontján összeomlott a palackvisszaváltó rendszer
- Életet menthet, ha felfigyelünk erre a néhány jelre a hideg időben
- Változások az egészségügyben, nem árt tudni, mi történt
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Elfogadhatatlan, elborzasztó és nagyon amatőr az, ami történt
- Napsütéses órák válthatják a ködös reggelt szombaton
A hamis gyógyszerek forgalmazói miatt van szükség egy olyan hatóságra, amely akár házkutatásokkal, adatrögzítők lefoglalásával is fel tud lépni ezekben a speciális büntető jogi ügyekben.
A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet az Index kérdésére indokolta, miért volt szükség arra, hogy munkatársai törvényi felhatalmazást kapjanak a nyomozati munkára is.
Az Index hétfőn írta meg, hogy az egészségügyi salátatörvény parlament előtt lévő javaslatába rendkívül erős nyomozati jogköröket biztosítana az intézetnek. Az új szabályozás lehetővé tenné a gyemszisek számára, hogy bármely helyszínt átkutassanak, akár magánlakásokban is önhatalmúlag, a tulajdonos, vagy az ott tartózkodók akarata ellenére behatolhassanak.
Az Intézet szerint a házkutatási jogosítványt már két éve megkapták, a gyógyszertörvény várható módosítása most csupán szélesebb területre terjeszti ki annak érdekében, hogy szembeszállhassanak a magyarországi gyógyszerüzletág tisztességtelen szereplőivel, az engedély nélküli, vagy a hamis gyógyszerek forgalmazóival, akik „büntetőjogi, vagy szabálysértési tényállást is megvalósítva folytatják tevékenységüket - rendszerint nincs ellenőrizhető székhelyük, nincsenek bejegyezve semmilyen nyilvántartásba”.
Ellenük ügyfeleik is csak ritkán tudnak jogi eljárást indítani. „Ez a tevékenység nem ritkán többszörösen jogszabálysértő, mind a gyógyszerészeti ágazati szabályozást (engedély nélküli, vagy hamis gyógyszer forgalmazása), mind a büntetőjogi szabályokat megsérti (egészségügyi termék hamisítása, áru hamis megjelölése, rossz minőségű termék forgalomba hozatala), amely többszörös jogsértést többszörösen (büntetőjogilag és közigazgatási jogilag is) szükséges szankcionálni.”
A Gyemszi szerint a gyógyszerek esetében kézzelfogható tét az emberi élet védelme, ezért a megerősített hatósági jogkörök arányosnak tekinthetőek.
Jogi szakértők szerint viszont a parlament elé vitt vizsgálati rendkívül erős és kivételes vizsgálati jogok, amelyek a hajnali rajtaütések során az eljárás alá vont cégek vezetőinek, munkatársainak magánlakásába, autójába, noteszébe és legfőképpen számítógépébe betekintést engednek, a rendőrség mellett rendszerint a kartellezést, és egyéb gazdasági visszaéléseket üldöző versenyhatóságok megszokott jogosítványai. Arra a kérdésre, hogy miért nem elég a rendőrség, és a többi hatóság fellépése a gyógyszerbiznisz jogsértő szereplői ellen, a Gyemszi azt írta: a rendőrség illetve a Nemzeti Adó és Vámhivatal a gyógyszereket érintő jogszabálysértő tevékenységekkel kapcsolatban csak a büntető-, illetve szabálysértési eljárások lefolytatására rendelkeznek hatáskörrel, az engedély nélküli forgalmazás, gyógyszerhamisítás hatósági szankcionálására nem.