Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMKeményen megfizettetnék a tb-kártya hiányát
Új egészségügyi törvényjavaslatot nyújtott be az emberi erőforrások minisztere – írja az MTI a parlament honlapján olvasható dokumentum alapján. Balog Zoltán bevezetné az intézményi előjegyzési listát, engedné, hogy a külföldön élők ne fizessenek itthon is tb-járulékot, bővítené a mentők feladatkörét, és engedné, hogy a kezelőorvosok is lássák a betegek kórelőzményét.
Ha a parlament elfogadja a javaslatot, akkor:
- Aki igazolni tudja, hogy külföldön él, és ott biztosítva van, visszamenőlegesen mentesülhet az egészségbiztosítási járulék alól.
- Annak, aki érvényes taj-kártya nélkül vesz igénybe orvosi ellátást, ki kell fizetnie a szolgáltatást.
- A háziorvoson kívül a beteg más kezelőorvosa is megismerheti a beteg által korábban igénybe vett ellátásokat, így kerülnék el a vizsgálatok feleslegesen ismétlését.
- Az orvosnak írásban vagy szóban tájékoztatnia kell a beteget arról, hogy megtilthatja a betekintést, személyesen, postai úton vagy elektronikusan is.
- Bevezetik az intézményi előjegyzési listát, ugyanúgy intézményi szinten kell vezetni, mint a várólistát
- Bővül a mentők (Országos Mentőszolgálat, OMSZ) feladatköre, január 1-jétől átveszik a sürgősségi betegellátást koordináló tevékenységet.
- A vényeket öt évig kell megőriznie a gyógyszertárak mellett a gyógyászati segédeszköz-forgalmazóknak és a gyógyászati ellátást nyújtóknak is.
- A közforgalmú gyógyszertárakra kiírt pályázatokon előnyt élvez, aki több mint 1,5 kilométerre a legközelebbi közforgalmú patikától akar gyógyszertárat nyitni.
- Nem lesz elővásárlási jog a kötelező gyógyszerészi tulajdonhányad feletti gyógyszertári üzletrészek eladásakor, mert az indoklás szerint nem méltányos, ha az elővásárlási jog a családi vagyon elvesztéséhez vezetne.