Miért hagyta a rendőrség, hogy betörjék a videóriporter orrát?
További Belföld cikkek
- Tasnádi György szerint egy könyörtelen pénzszivattyú lehet az új Nemzeti Galériából
- Mégis lehet népszavazás a budapesti olimpiáról
- Így manipulálták a hangfelvételt, amit Magyar Péter közzétett Vogel Evelinről
- Folytatódik a hangfelvételügy, Vogel Evelin újra üzent Magyar Péternek
- Tiltakoznak a kutatók a legnagyobb magyar kutatóhálózat privatizációja ellen
Tavaly október 23-án az Egymillióan a Sajtószabadságért megmozdulása idején a Ferenciek terén gyülekező jobboldali ellentüntetők között, a rendőr sorfaltól néhány méterre forgatott Szász Barna és Plankó Gergő kollégánk, amikor többen körbeállták őket.
Szász Barnát először csak „metélt farkú zsidó barátaihoz” küldték, utána azonban elkezdték lökdösni. Barna kezével a kamerát védte, és az őt inzultálókkal próbálta békésen megbeszélni, hogy hagyják őket dolgozni, amikor egy támadó egyszercsak hátulról odalépve arcon ütötte őt – mint később kiderült, a támadó öklére láncot tekert, így simán öt darabba törte a videós orrcsontját.
Szász Barna feljelentést tett, a rendőrség egy szemtanú segítségével meg is találta a támadót – ellene tavasszal indul majd a bírósági per. A tüntetést biztosító rendőrség ellen pedig az áldozat panasszal ért, ugyanis úgy találta, hogy a helyszínen néhány méterre álló rendőrök több hibát is vétettek.
Először is a legnyilvánvalóbb: nem védték meg a sajtó – elvileg egyébként kiemelt védelmet élvező – munkatársát. Annak ellenére nem, hogy többen külön is szóltak a rendőröknek, hogy „hahó, az indexeseket elkezdték körbevenni, ebből baj lesz”, de azok semmit nem csináltak, sőt, még a bántalmazás után sem segítettek a videós stábnak kijutni a tömegből, a támadót pedig nem igazoltatták. Ezen kívül az ellentüntetés maga egy szélsőséges, félelemkeltő, erőszakos csoport be nem jelentett gyülekezése volt, amit a rendőröknek a törvény szerint kérdés nélkül fel kellett volna oszlatniuk.
A panasz kanyargós utat járt be: először kiderült, hogy nem is a panasz címzettjeként megjelölt Budapesti-, hanem az Országos Rendőrfőkapitányság emberei voltak ott, így az ügy átkerült oda. Az ORFK meg is vizsgálta és elutasította a panaszt arra hivatkozva, hogy 10 méterre álltak és nem láttak semmit – a videóból is látszik, hogy nem igaz. Ezután a Szász Barnát képviselő Helsinki Bizottság ügyvédje (Fazekas Tamás) fellebbezett, de azt is elutasították.
Ezután került sor a bíróságra, amely határozatában kimondta, hogy az ORFK a panasz mérlegelését kizárólag rendőri vallomásokra alapozta, és nem törődött az ezeknek ellentmondó civil beszámolókkal, tanúvallomásokkal, illetve egyéb bizonyítékok beszerzésével – azaz nem derítette fel a tényállást. Ezen felül a bíróság azt is kimondta: Az ORFK azt sem vizsgálta meg érdemben, nem kellett volna-e valamilyen eszközzel fellépnie az ellentüntetőkkel szemben.
A határozat ellen nem lehet fellebbezni, ellenben a Kúriától 60 napon belül lehet kérni a döntés felülvizsgálatát.