A 9,5 millióért szerződtetett ügyvéd vesztett a trafikügyben
További Belföld cikkek
- Magyar Péter Soros-ügynöknek és alkalmatlannak nevezte a saját képviselőjelöltjeit
- Magyar Hang: megtámadhatták a magyar Védelmi Beszerzési Ügynökség szervereit
- Gulyás Gergely: Új lakhatási támogatás jön albérletre és hiteltörlesztésre
- Megszűnt az eljárás a hajóskapitánnyal szemben a verőcei hajótragédia ügyében
- IDEA: négypárti parlament alakulna egy most esedékes választás után
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a dr. Dudás Gábor Ügyvédi Irodát bízta meg azzal, hogy képviselje a minisztériumot az ellene indított közérdekű adatigénylési trafikperekben. Kedden derült ki a kormány.hu-n közzétett minisztériumi dokumentumból, hogy a tárca bruttó 9,5 millió forintot fizet a megbízásért.
A Dudás Ügyvédi Iroda volt a minisztérium jogi képviselője abban az eljárásban is, amely elsőként zárult le a koncessziós pályázatok elbírálóinak nyilvánosságra hozataláért indított bírósági perek közül.
A Fővárosi Törvényszéken november végén született elsőfokú ítélet arra kötelezte a tárcát, hogy 15 napon belül adja ki a bíráló bizottság névsorát, illetve a vesztes és a nyertes pályázatok bírálati lapjait. A pert Molnár Csaba, DK-s országgyűlési képviselő indította, akit a Czeglédy Ügyvédi Iroda képviselt.
Az Index birtokába került ítélet tanúsága szerint a bíróság többek között az Alaptörvényre hivatkozva söpörte le Dudásék védekezésének főbb alapelemét.
A minisztérium jogi képviselője azt hangoztatta, hogy a koncessziós pályázatok bíráinak kiléte nem minősíthető közérdekű adatnak, mert a bizottság tagjai ugyanazok a személyek, akik a későbbi fordulók pályázatainak elbírálását is végezték. „A bizottság tagjai nevének nyilvánosságra kerülése egyértelműen akadályozná a folyamatban lévő dohány-koncessziós eljárásokban a megbízás külső befolyástól mentes ellátását.” Az érvelés szerint a bizottsági tagok nem részesülnek tiszteletdíjban vagy más díjazásban, így „egyedül a nyilvánosság kizárása” tudja garantálni a független tevékenységüket. Dudásék szerint ezért a névsort döntés-előkészítő adatként kell kezelni.
A tárca képviselője azzal is védekezett, hogy a dohánykoncessziós ügyben nem az NFM az adatkezelő.
A bíróság azonban az ítélet indoklásában leszögezte, hogy minden közpénzzel gazdálkodó szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni a közpénzekkel, a közpénzeket az átláthatóság és a közélet tisztaságának elve alapján kell kezelni. Az Orbán-kormány döntése alapján a dohánytermékek kiskereskedelme is kizárólagosan állami hatáskörbe került, ezért az ezzel kapcsolatban keletkezett adatok is közfeladatok ellátása során keletkezett adatoknak minősülnek.
Az ügyvédi iroda elkésettség címén egy permegszüntető indítvánnyal is próbálkozott. A minisztérium ugyanis a válaszlevél mellett a felperes országgyűlési képviselő egyik emailcímére is megküldte a pert megelőző közérdekű adatkérésre adott elutasító válaszát, a perben pedig az állította, hogy az elektronikus levél kiküldésétől számítva lejárt a címzett számára biztosított 30 napos keresetindítási határidő. A bíróság azonban ezt az álláspontot sem tartotta megalapozottnak.