Kövér nem teszi ki az uniós zászlót a Parlamentre
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
A magyar Parlamentre nem kell kitűzni az Európai Unió zászlaját, ezt az erre vonatkozó törvény sem teszi kötelezővé, válaszolta kérdésünkre az Országgyűlés sajtóirodája. A kérdést azért tettük fel, mert az Országház épületére a nemzeti zászlón kívül csak a székely zászlót tűzték ki, az uniós lobogót nem látni.
A parlament egy héttel ezelőtti nyitóülésén, és Orbán Viktor szombati beiktatásán az ülésteremben is csak a nemzeti lobogót és a történelmi zászlókat lehetett látni.
Az Országgyűlés sajtóirodája szerint az Európai Unió legtöbb tagállamában a nemzeti kormányzati épületeken tűzik ki az EU-zászlót, a nemzeti parlamenteken viszont nem. Az európai zászló és az európai lobogó használatáról szóló törvény szerint ugyanis az Országgyűlés épülete kivétel, oda nem kell kitűzni a tizenkét aranycsillagos lobogót. A sajtóiroda ugyanígy érvelt a magyarnarancs.hu megkeresésére is.
Az európai zászlót csak azokra a középületekre kell kirakni, amelyeken a nemzeti lobogó is kint van. A zászló a középületek előtt is elhelyezhető. A törvény szerint ezen kívül az állam vagy az önkormányzat a maga által alapított, közfeladatot ellátó intézményeken is kötelezővé teheti az európai zászló kitűzését.
A székely zászlót a nemzeti szolidaritás jeleként a Kárpát-medencei Képviselők Fórumának plenáris ülése alkalmából 2013. február 15-én Kövér László házelnök kezdeményezésére az Országgyűlés Hivatala tűzte ki. A nemzeti szolidaritás jegyében a székely zászló mindaddig lobogni fog a homlokzaton, amíg Romániában jogellenesen és az európai szellemiséggel ellentétes módon tiltják és büntetik a székely zászló használatát.
Németországban az európai zászló mind a Bundestag épületén, mind az ülésteremben látható. Kint van a zászló a szlovák, a szlovén, a román, és a lengyel parlament épületénél is, de csak a nemzeti lobogók láthatók az osztrák, vagy a nemrég csatlakozott Bulgária parlamentjének épületéről készült képeken.
Idén februárban a földtörvénnyel kapcsolatos felszólalása végén a jobbikos Gaudi-Nagy Tamástól megvonták a szót. Gaudi ezután odament az elnöki pulpitushoz és megragadta az egyik európai zászlót. A másik kék lobogót a Jobbikból szélsőséges nézetei miatt (!) kirúgott Lenhardt Balázs fogta meg, majd a két uniós zászlót a Kossuth tér felőli folyosóról kidobták az ablakon. A zászlók később visszakerültek a helyükre a felsőházi teremben.