- Belföld
- alapvető jogok biztosa
- hatáskör
- hatásköri túllépés
- mozgóurna
- szavazás
- választás
- választás2014
Az alapvető jogok biztosa túllépte hatáskörét
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
- Deutsch Tamás: Mintegy 3,4 milliárd forintnyi kórházfejlesztés valósul meg Budapesten
Székely László, az alapvető jogok biztosa túllépte hatáskörét, amikor a mozgóurnás szavazást és a választási bizottságok tevékenységét vizsgálta, a biztosnak ugyanis nincs felhatalmazása arra, hogy a hatóságnak nem minősülő választási bizottságok munkájával kapcsolatos ügyeket kivizsgálja, közölte Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke a testület hétfői ülésén.
Az alapvető jogok biztosa az áprilisi országgyűlési választáson jelentést készített a mozgóurna-igénylési ügyekről, majd ezt eljuttatta az Igazságügyi Minisztériumhoz, a Nemzeti Választási Irodához és az NVB-hez is, kérve az elnököt, a jelentést tűzze a testület napirendjére. Az NVB elnöke a jelentést áttanulmányozva arra jutott, hogy az alapvető jogok biztosa hatáskörét túllépve olyan ügyeket vizsgált ki, amelyekre nem lett volna jogköre.
Patyi András felhívta a figyelmet arra:
A jelentés maga is elismeri, hogy a választási bizottságok - mint a biztos által vizsgált szavazatszámláló bizottságok és országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságok - nem minősülnek hatóságnak, nem közigazgatási szervek, amelyeket a biztos a törvény alapján vizsgálhatott volna.
A bizottságban viszont Litresits András, az MSZP delegáltja és Tóta Áronné, a testület Országgyűlés által választott tagja amellett érvelt, hogy a biztos jogszerűen végezte vizsgálatát, mivel
nem lehet kérdés, hogy a választójog és annak gyakorlása alapjog-e.
Patyi szerint is alkotmányos alapjog a választójog, a fogyatékos személyek jogait pedig kiemelten védeni kell, ám szerinte
a biztos hatáskörét önmagában nem az alapozza meg, hogy alapjognak minősül-e vagy sem a vizsgálata tárgya, hanem, hogy van-e egyértelmű törvényi felhatalmazása az alapjoggal összefüggő visszásság feltárására. A vizsgálható állami szerveket a törvény tételesen megjelöli.
Az NVB elnöke szerint
ez a hatásköri aktivizmus veszélyt jelenthet a jogállamra!
Az alapvető jogok biztosa szerint viszont sem a korábbi, sem a legutóbbi országgyűlési képviselő-választások során
Székely László szerint módosítani kellene a szabályozáson, ezért megállapításait megküldte a Nemzeti Választási Irodának azzal, hogy tegyenek javaslatot a választásokat érintő jogszabályok megalkotására. Az ombudsman arra hívta fel a figyelmet, hogy a szavazatszámláló bizottságok tagjaik létszáma miatt nem feltétlenül tudnak mozgóurnával felkeresni valamennyi érintett választópolgárt a szavazásra nyitva álló időkeretben.