Járványos agyvelőgyulladásban halt meg egy gyerek Szentgotthárdon
További Belföld cikkek
- Derült idővel indul a hétvége, de több helyen is lehet hószállingózás
- Kiderült, hogy az RTL Híradó nézőinél kik kapták Az Év Embere-díjat
- Különleges időjárási jelenség alakult ki a Balatonnál
- Változtatott a kormány egy nagy visszhangot kapott program szabályain
- Nyomkövető nélkül járkál Csepelen az anyja megölésével gyanúsított nyugdíjas óvónő
Járványos agyvelőgyulladásban halt meg egy óvodás Szentgotthárdon. Az esetről az óvoda értesítette a szülőket.
A Játékvár óvoda honlapján azt írták: a hétfőn délelőtt megkapott vizsgálati eredmények szerint a kicsi halálát járványos agyvelőgyulladás okozta. A megyei epidemiológus által aláírt közlemény szerint az ÁNTSZ azonnal megtette a szükséges intézkedéseket.
Az egészségügyi hatóság megkeres mindenkit, aki kapcsolatba került a gyerekkel. Az óvodába járó gyermekek szüleitől azt kérik, hogy ha gyermekük lázas, mindenképpen vigyék orvoshoz. A közlemény szerint
a kockázati csoportok felmérése, kezelése megtörtént, és várhatóan az idejében megtett intézkedések következtében a járvány kialakulását sikerült megakadályozni.
A Nyugat.hu egyik olvasójának kislánya a Játékvár óvoda bölcsődei csoportjába jár. Mint leírta: hétfőn reggel nagy tömeg volt az udvaron. Mindenki akkor tudta meg, hogy egy kislány, aki pénteken még a többiekkel játszott, szombat reggelre rosszul lett, fáradságra panaszkodott, és magas láza volt. Elvitték a helyi gyerekorvoshoz, aki azonnal továbbküldte. A kislány még aznap, vagyis szombaton elhunyt a kórházban. Az eset miatt kisebb pánik tört ki a szülők közt, akik most normális, érdemleges tájékoztatást várnak a hatóságoktól.
Az agyvelőgyulladás belgyógyászati betegségeknél is létrejöhet, de a kórokozók többnyire vírusok. A vírusokat az esetek jelentős részében kullancsok terjesztik, amelyek leginkább Magyarország nyugati megyéiben és az Északi Középhegységben terjedtek el. A fertőzés a légutakon, a gyomor-bél traktuson, vagy a sérült bőrön át jöhet létre. A vírusok a behatolás helyén, majd más szervekben (máj, lép, izom, csontvelő) szaporodnak, ahonnan nagy mennyiségben kerülnek a véráramba, majd az agyvízbe.
A tünetek hirtelen jelentkeznek. Magas láz, fejfájás, hányás, romló éberségi állapot, tudatzavar, görcsök, reflex- és mozgászavar, járászavar jelentkezhet. A kezelés elsősorban tüneti. Míg a bakteriális fertőzésekre jól alkalmazhatók az antibiotikumok, a járványos agyvelőgyulladást okozó vírusok ellen kevés megfelelő vírusellenes szer van.
A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen létezik védőoltás. Az immunreakció kialakításához két alapoltás szükséges 1-3 hónap időközzel, melyet 9-12 hónap múlva emlékeztető oltás követ. A védelem érdekében 3 év múlva, majd 5 évenként újabb emlékeztető oltások szükségesek.