Szijjártó: Össze akarnak mosni Kiss Szilárddal
További Belföld cikkek
- Hirdetőoszlopot bontanak az M0-s autóúton, sávlezárás lesz Győr felé
- Megakadályozták Magyar Pétert, hogy belépjen a bicskei gyermekotthonba
- Szájer József: Igyekszem jóvátenni, amit elszúrtam
- Évtizedekre börtönbe küldené az ügyészség az MTK egykori labdarúgójának gyilkosait
- Felmérték a magyar betegek elégedettségét, meglepő eredmények születtek
„Én 17 évvel ezelőtt, 1998-ban lettem először képviselő Győrben. A Quaestor cégcsoportnak Győrben komoly befektetései vannak. Hát furcsa lett volna, ha győri képviselőként nem ismerem a Quaestor cégcsoportot, annak tulajdonosát, elnök-vezérigazgatóját” – mondta az ATV reggeli műsorában Szijjártó Péter. (A videó itt érhető el.)
A külügyi és külgazdasági miniszter arra reagált, hogy a Quaestor aktívan részt vett a keleti nyitásban (a brókerbotrány kirobbanásáig a cég üzemeltette a moszkvai magyar vízumközpontot), és Szijjártó Péter és a Quaestor-tulajdonos Tarsoly Csaba ismerik egymást.
Hát kérdezem én: egy külgazdaságban aktív cég vezetőjét hogy ne ismerném? Több száz, a külgazdaságban napi szerepet vállaló cég vezetőjét ismerem
– mondta Szijjártó. Arról is beszélt, hogy amint kiderült, hogy baj van a Quaestornál, azonnal felbontotta a minisztérium a velük kötött szerződést.
Én értem azt, hogy engem Kiss Szilárddal össze akarnak mosni
– magyarázta Szijjártó ironikusan, csakhogy szerinte a tények az ő igazát erősítik:
Kiss Szilárddal én soha nem dolgoztam együtt. Soha nem volt a beosztottam, soha nem volt a munkatársam, soha nem dolgoztunk egyetlen egy intézménynél – magyarázta a miniszter.
Tény, hogy Kiss Szilárd 2013 októberében elhagyta a külügyminisztériumot, Szijjártó pedig 2014 nyarán került oda.
A miniszter arról is beszélt, hogy a keleti nyitás nem hozzá köthető, az egy kormányzati stratégia. A riporter később megkérdezte tőle, hogy ő a külpolitika meghatározója vagy végrehajtója. Erre a kérdésre azt válaszolta, hogy a kormányt a miniszterelnök vezeti, tehát vannak olyan külpolitikai döntések, amiket ő hoz meg, de ezekről vele egyeztet.
Arra a kérdésre, hogy a déli nyitás kinek a döntése volt, Szijjártó azt mondta: „Erre én tettem javaslatot.” Hozzátette: azután javasolta ezt, hogy a keleti nyitásban elérték azt a szintet, hogy „kinyitottunk minden ajtót”. Szerinte jól látszik, hogy értek el komoly eredményeket. (Ennek némiképp ellentmond, hogy nem is olyan régen a 444-nek Szijjártó elismerte, hogy a keleti nyitás gazdaságilag még nem hozta meg a várt sikert.)
És akkor néhány tény, ami miatt érthető, hogy Szijjártót faggatták ebben a témában:
- A becsődölt Quaestor Tarsoly Csaba tulajdona, akit korábban Fidesz-közeli vállalkozóként tartottak számon. A brókerbotrány kirobbanásakor a Fidesz egyből dobta.
- A Quaestor volt a résztulajdonosa a moszkvai magyar vízumközpontnak.
- A vízumközpontot üzemeltető cég moszkvai címére van bejegyezve az az orosz cég is, amiben Kiss Szilárd és Orbán Viktor közeli barátja, Mészáros Lőrinc is tulajdonos. (És amelyik cégről Mészáros időközben „elfeledkezett”.)
- Agrárattaséként Kiss Szilárd és orosz élettársa kulcsszerepet játszott a keleti nyitásban, de Kissnek Tarsollyal is voltak közös orosz üzleteik.