Szakok megszüntetése ellen tiltakoznak az ELTE-n
További Belföld cikkek
-
A Honvédelmi Minisztérium szerint Ruszin-Szendi Romulusz sértettségből állt be a Tisza Pártba
- Toroczkai László Magyar Péter kinevezettjeiről: A Jóisten óvja meg Magyarországot ezektől a kártevőktől
- „Ne keress többé!” – Németh Szilárd csalódott, kemény üzenetet küldött Ruszin-Szendi Romulusznak
- Meghalt Krupp Béla, a Népszabadság egykori fotósa
- Kizuhant egy gyermek a balatonfüredi kilátóból, mentőhelikopterrel vitték kórházba
Tiltakozó oktatói és hallgatói fórumot tartanak hétfőn este hatkor az ELTE Társadalomtudományi Karának (TáTK) hallgatói, azután, hogy a múlt pénteken nyilvánosságra kerültek a felsőoktatásért felelős államtitkárság tervei a felsőoktatás átalakításáról. Az eseményt a Facebookon eddig már több mint ezren jelölték vissza.
A Palkovics László vezette államtitkárság korábban már közölte: több alapszak megszűnne, illetve csak mesterképzésben lenne tanulható, mert a bolognai rendszernek megfelelően a szűk specializációt már inkább az alapismereteket biztosító alapképzés (BA) utáni két évben kellene elsajátítani.
![D KOS20121106045](https://kep.cdn.index.hu/1/0/821/8215/82153/8215387_d3862e9724bff5fc7e178b7c41a1fd1e_wm.jpg)
Az ELTE TáTK szerint azonban a döntést a kormány úgy hozta meg, hogy érdemben nem tárgyalt az érintettekkel: végigvette ugyan az államtitkárság a Magyar Rektori Konferencia szakbizottságaival a képzéseket, de mégis olyan alapszakok megszüntetése mellett döntött, amelyeket a konferencia nem is támogatott – mondta a TáTK dékánja a Hvg.hu-nak nyilatkozva. Tausz Katalin példaként a nemzetközi tanulmányok szakot hozta fel: ez már hosszabb ideje csak tandíjat fizetve érhető el a diákok számára, mégis az egyik legnépszerűbb szak.
Az átalakítási tervek megvalósulásával a TáTK tandíjbevételének 60 százalékától esne el. A TáTK diákjai egyébként aktívak voltak a 2012-es tiltakozási hullámban is.
„Ezzel a döntéssel az ELTE Társadalomtudományi Kara rövid távon anyagilag ellehetetlenül és megszűnhet, de a tét nem csupán a mi karunk sorsa. Sok más egyetemet is veszélybe sodor, és további szakok megszüntetése (például az andragógia és az ipari tervező szakok) ugyancsak teljesen érthetetlen és indokolatlan Magyarország jövője szempontjából” – állt a Kar hallgatóinak közleményében is.
A kar hallgatói hétfőn közölték hatpontos követelésüket is:
- Követeljük a felsőoktatási autonómiát! Követeljük azt, hogy az egyetemre jelentkezők szabadon választhassák meg egyetemeiket és szakjaikat!
- Szükség van olyan szakemberekre, akik értenek a társadalomtudományokhoz, az EU-hoz és a nemzetközi kapcsolatokhoz! Ne tiltsák be az ilyen szakembereket kinevelő szakokat!
- A XXI. században nem az állam dönti el, kiből mi lesz! Nem az állam dönti el, milyen szakma létezhet és milyen nem. Az állam egyetlen képzést sem tilthat be, illetve monopolizálhat a kormány egyeteme számára.
- Hozzák nyilvánosságra a döntéseket alátámasztó hatástanulmányokat! Transzparenciát, egyeztetést, szakmaiságot! Ne döntsenek rólunk nélkülünk!
- Ezeknek a szakoknak a megszüntetésével a kormány szembemegy a nemzetközi és európai trendekkel, aláássa a jövőnket, és végképp ellehetetleníti Magyarország érvényesülését a világban.