Ne szedjék fel a menekültek cuccait!

2015.06.26. 19:30

A Csongrád Megyei Kormányhivatal szerint járványügyi teendő nincs, de felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy ne gyűjtsék be a megye déli részén, a határt illegálisan átlépő migránsok után hátrahagyott tárgyakat - mondta a megyei kormánymegbízott az MTI-nek.

Azonnali lakossági intézkedést igénylő közegészségügyi-járványügyi teendő jelenleg nincs, de közegészségügyi-járványügyi szempontból megelőző óvintézkedések szükségesek az illegális bevándorlók által elhagyott vagy otthagyott használati tárgyak, ruhadarabok összegyűjtésével kapcsolatban.

Itt érintettek az ártéri erdők, szántóföldek, de sok esetben lakott területek is.

Tetű- és rühveszély

A menekültek olyan országokból jöttek, ahol az európai közegészségügyi normák alatti közegészségügyi állapotok vannak, tehát igen kritikusan kell ilyen szempontból rájuk tekinteni - fogalmazott a kormánymegbízott. Tendencia, hogy sokan szedegetik ezt a szemetet, ami nem veszélytelen. Ezek a tárgyak ugyanis lehetséges, hogy vérrel, egyéb emberi testnedvvel, illetve különböző élősködőkkel (tetű, rüh) szennyezettek, illetve fertőzöttek.

Ne nyúljanak hozzá!

Ezért azt kérik a lakosságtól, hogy ha bárki a lakóhelye környezetében feltehetően migránsok által elhagyott vagy otthagyott használati tárgyakat talál, akkor azokhoz semmiképpen ne nyúljon puszta kézzel. Amennyiben mégis kesztyű nélkül nyúlt ezekhez, akkor végezzen fertőtlenítő kézmosást, ha pedig nem viselt védőeszközöket és egy-két nap múlva bármilyen panaszt észlel (hasmenés, hányás, kiütés), akkor azonnal forduljon a háziorvosához. 

A veszélyes hulladéknak számító szemét begyűjtését az arra szakosodott cégek már megkezdték.

Korábban az MTI tudósítója azt tapasztalta, hogy nagy mennyiségben maradtak az erdőben ruhák, hálózsákok, étel- és italcsomagolások, gyógyszerek, gyermekpelenkák, egyéb hulladékok.

Milliós támogatás hulladékkezelésre

A probléma a déli határszakaszon nem ismeretlen, hiszen az év elején, amikor nagy számban érkeztek Magyarországra illegálisan koszovói állampolgárok, Ásotthalom és Mórahalom térségében hasonló helyzet alakult ki. Akkor a Belügyminisztérium a hulladékkezelésre milliós nagyságrendben adott támogatást az érintett településeknek, mivel azok a helyzetet egyedül már nem tudták kezelni.