480 milliót csoportosítanak át méhnyakszűrésre
A kormány 480 millió forintot csoportosít át a védőnői méhnyakszűrés idei finanszírozására –olvasható a Magyar Közlöny kedden megjelent számában.
A határozat szerint a védőnői méhnyakszűrés idén jelentkező többletkiadásának fedezetére csoportosít át csaknem félmilliárd forintot a kabinet a gyógyító-megelőző ellátás céltartalékának terhére, írja az MTI.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) tavaly novemberben közölte, hogy folytatódik a védőnői méhnyakszűrési program, amelynek az a célja, hogy az érintett nők a lakóhelyükhöz közel, az alapellátás keretében érhessék el ezt a szűrővizsgálatot.
A program indulásától a védőnők segítségével csaknem 54 ezer nő vett részt vizsgálaton, és 1600 esetben fedeztek fel valamilyen kedvezőtlen elváltozást náluk. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal 2013-ban indította útjára azt az európai uniós programot, amely a védőnői méhnyakszűrést országossá terjesztette ki, célja pedig az, hogy a méhnyakrák okozta halálozás jelentősen csökkenjen Magyarországon. Ez októberben véget ért ugyan, de a program folytatódik, és azokon a településeken, ahol az ehhez szükséges képesítést a védőnő megszerezte, a szűrés zavartalanul folytatódhat.
A világ fejlett ipari országait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint Magyarország a fejlett világban listavezető rákhalálozásban – derült ki egy novemberben megjelent jelentésből, a részleteket korábbi cikkünkben olvashatja.
Sokat iszik, korán hal, folyton orvoshoz jár, ki az?
Az átlagmagyar. Hogy keresnek az orvosok, és hány ezer beteget látnak el évente? Hány évig lesz egészséges, aki most 65 éves? Rákban vagy öngyilkosságban vagyunk listavezetők? Megjelent az OECD egészségügyi jelentése.