Mégiscsak kiszabadulnak a megnyomorodott röszkei menedékkérők

2016.07.04. 13:24

A békéscsabai bíróság felülírta a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal döntését: mégis kiszabadul a fogságból a röszkei migránsperben elítélt kerekesszékes és a bottal járó férfi, tudta meg az Index.

A Szegedi Járásbíróság pénteken bűnösnek mondta ki a röszkei migránsper mind a tíz vádlottját, az ítélet szerint mindannyian - még ha ők maguk nem is bántottak senkit, nem voltak erőszakosak - résztvevői voltak a tavaly szeptemberi vízágyús, könnygázas, kődobálós tömegzavargásnak, és illegálisan lépték át a magyar határt, amikor összecsaptak a rendőrök a tömeggel. A tízből hét embert letöltendő szabadságvesztésre ítéltek, a legelesettebb három vádlott, a Magyar Helsinki Bizottság által képviselt idős, cukorbeteg nő, a kerekesszékes és a bottal járó férfi felfüggesztett börtönbüntetést kapott.

Mind a tíz ember fogságban várta ki az elsőfokú ítéletet, ki előzetes letartóztatásban, ki papíron házi őrizetben (valójában őrzött szálláson) volt már kilenc és fél hónapja, az összecsapás óta. A pénteki ítélethozatalkor úgy tűnt, szabadulhatnak, és nyitott táborba vagy magánszállásra kerülhetnek. A bíró csupán a tízből egy ember, a megafonozás miatt a többieknél hosszabb börtönre ítélt szír férfi előzetes letartóztatását tartotta fenn.

roszke
Fotó: Török János / delmagyar.hu

A többiek nem sokáig örülhettek, a Helsinki Bizottság szombaton arról számolt be a Facebookon, hogy a Bevándorlási és Állampolgársági hivatal az ő két férfi védencüket, a kerekesszékes és a bottal járó férfit menekültügyi őrizetbe vette szökés veszélyére hivatkozva.

A menekültügyi őrizetet a BÁH első körben 72 órára rendelheti el. Miután ez az idő a végéhez közeledett, a menedékkérők ügye a békéscsabai bíróság elé került, ahol hétfőn az a döntés született, hogy nem hosszabbítják meg a menekültügyi őrizetet. A békéscsabai bíró a BÁH-hal ellentétben úgy látta, hogy nincs az őrzésükre szükség, hiszen már a szegedi büntetőeljárásban is így ítélte meg a bíró és még az ügyész is. Ez azt jelenti, hogy a két férfi ma szabadul, nyitott menekülttáborba kerülnek, Bicskére, ugyanoda, ahová a Helsinki harmadik ügyfele, az idős nő is került.

Van még józan ész és emberség

- kommentálta a döntést a jogvédő szervezet hétfőn a Facebook-oldalán.

Azt írják, a többi vádlott esetében ugyanilyen döntés született, kivéve egyiküket, aki a többieknél jóval később, csak most adott be menedékkérelmet. A tömegzavargásper tíz vádlottjából tehát most már csak ő, illetve az eleve előzetes letartóztatásban maradó megafonos szír marad fogságban. A tizenegyedik röszkei migráns, Ahmed H. ügyét külön bírósági eljárásban tárgyalják, mert őt egyedüliként terrorcselekmény elkövetésével is vádolják. Abban a perben még elsőfokú ítélet sem született, októberre várható. Ahmed H. előzetesben van.

Korábban a Migráns Szolidaritás Csoport hétfő este fél hétre tüntetést hirdetett a Kúria elé a röszkei perben hozott ítélet miatt. A szervezők szerint a röszkei ügyben folyó perek "egyértelműen koncepciós perek", a vádlottakat "a magyar állam bábként használja arra, hogy félelmet keltve erősítse a pozícióját".