Bakondi: Nem rettenünk meg a nyomásgyakorló migránsoktól
További Belföld cikkek
- Lázár János állítja, hogy többet tett a közlekedésért, mint bárki az utóbbi 14 évben
- Magyar Péter Sulyok Tamás helyébe lép
- Publicus: Még a Fidesz-szavazóknak sem tetszett a Menczer–Magyar-csörte
- Csaknem 700 millió forintot költött az állam a volt köztársasági elnökökre az elmúlt két évben
- Budapest számos pontján összeomlott a palackvisszaváltó rendszer
Senki sem adott be menedékkérelmet a vasárnap a horgosi határátkelőhelyhez érkezett 130 migráns közül - mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában. A beszélgetést az MTI szemlézte.
Bakondi Györgyöt azzal kapcsolatban kérdezték, hogy péntek délután 300-400, főleg afganisztáni és pakisztáni migráns indult útnak Belgrádból a magyar határ felé gyalog, miután a buszállomásnál tiltakoztak a magyar határzár ellen.
Közülük 130-an értek el a horgosi határátkelőhöz vasárnap. A bevándorlók vasárnap azt mondták az M1 tudósítójának: azért jönnek, hogy a határzár és a szigorú szabály ellen tiltakozzanak, 3-4 napig akarnak majd éhségsztrájkolni a magyar határnál.
A belbiztonsági főtanácsadó azt mondta: ahhoz, hogy nem adtak be menedékkérelmet, köze lehet annak is, hogy a határátkelőhelyen egy a migránsok által felállított rend szerint tartanak sorrendet. Eszerint az egyedülálló férfiak csak a családok, idősek, betegek után következnek, és a vasárnap érkezett 130 ember mind egyedülálló férfi.
Bakondi György megjegyezte: sok esetben nem is a migránsok, hanem különféle civil szervezetek szervezik az ilyen megmozdulásokat, amelyekhez beragasztják a bevándorlók száját, angol nyelvű feliratokkal látják el őket. Az biztos, hogy nyomásgyakorlást kísérelnek meg a magyar határon, hogy a magyar kormány és hatóságok ettől "megrettenjenek és ijedtükben mindenkit elengedjenek" Ausztria felé - fogalmazott. Erre nem fog sor kerülni - jelentette ki.
Arra a kérdésre, hogy a Horgoson feltorlódott mintegy kétezres tömeg megkísérelhet-e áttörni a határon, a belbiztonsági főtanácsadó azt mondta: nem kíván találgatni, a vasárnap érkezett 130 ember egyelőre békésen ül, elkülönülve a többi migránstól.
Hétfőn 0 és 6 óra között csak a Bács-Kiskun megyei szakaszon 166 tiltott határátlépés kísérlet történt, tehát a nyomás nem csökken a magyar-szerb határon - fűzte hozzá.
Szerbia: Nem leszünk parkoló
Aleksandar Vulin szerb szociálisügyi miniszter a szabadkai befogadóállomáson tett látogatást, és azt mondta a gyalogló migránsokról, hogy a törvényeket tiszteletben kell tartani, nem lehet veszélyeztetni a közrendet és akadályozni a forgalmat.
"Ezeknek az embereknek biztosítottunk szállást és mindent, amire szükségük van, amennyiben bármi túllépi a csendes demonstráció határát és veszélyezteti a közrendet és köznyugalmat, azt nem fogjuk hagyni" - húzta alá, majd hozzátette, hogy Szerbia nem lesz "parkolója" azoknak, akik nem tudják folytatni útjukat.
"Ameddig a demonstráció csendes, nem alkalmazunk erőt, Szerbia nem tesz ilyet, de ezeknek az embereknek van választási lehetőségük" - fogalmazott.
A tárcavezető arról is beszélt, hogy Horgoson jelenleg 600, Szabadkán 500 migráns tartózkodik, Kelebiján valamivel több mint 200-an vannak, míg 130-150-en a magyar határ melletti tisztáson éhségsztrájkolnak, ők azok, aki gyalog érkeztek oda Belgrádból. Minden erre a célra kialakított központban teljes ellátást kapnak a menekültek - mondta, majd hozzáfűzte: "ez a legtöbb, amit adhatunk és amit a balkáni útvonalon egyáltalán kapnak".
Vulin kiemelte: jó volna, ha az EU pontos jelzéseket küldene, ki az, aki nem léphet be területére, hogy ahhoz tarthassák magukat a migrációs útvonalon elhelyezkedő országok.
Újságírói kérésre válaszolva, lehet-e zavargásokra számítani, azt válaszolta: "Amikor ilyen nagy számú elkeseredett, ijedt ember gyűlik össze egy szögesdrótkerítés mentén, és nem biztos abban, hogy átjuthat-e rajta, bármi megtörténhet." Leszögezte ugyanakkor, hogy a tavalyi évben több mint 700 ezren haladtak át Szerbián, és a szerb hatóságoknak sikerült elkerülniük minden incidenst.