Nem véletlenül nem küldtek kopaszokat az olimpia ellenzőire
További Belföld cikkek
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
- Orbán Viktor előtt szólalt fel Matolcsy György: Azt kell mondanom, hogy kissé bajban vagyunk
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
- Orbán Viktor: Mi vagyunk az élő eurázsiai gondolat
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
Nagy meglepetést okozott a Momentum Mozgalom a 2024-es budapesti olimpia megrendezése ellen szóló népszavazással. Az igazi meglepetés nem a szervezet színre lépése volt, hanem az, hogy többszöri próbálkozás után ezúttal sikerült átverni a rendszeren egy népszavazási kérdést.
Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata vonja vissza a 2024. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére irányuló pályázatát?
Így szól a Momentum kérdése, amelyet először a fővárosi választási bizottság hitelesített, aztán pedig a Kúria jóváhagyott. Vagyis csütörtöktől indul az aláírásgyűjtés Budapesten, és ha megvan a 138 ezer hiteles aláírás, ki kell írni a referendumot.
Most miért lehet, ha eddig nem?
Nem a Momentum az első csapat, amelyik népszavazást szeretne. Több próbálkozás is volt az elmúlt bő egy évben, ám eddig senkinek nem jött össze.
- 2015 végén az Átlátszó újságírója, Erdélyi Katalin kezdeményezett fővárosi népszavazást az olimpiáról. „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata ne pályázzon a 2024. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?”
A választási bizottság ezt jóváhagyta, a Kúria viszont januárban elkaszálta (Karácsony Gergely városligetes szavazásával együtt.) A Kúria úgy jogászkodott, hogy a kérdés azt sugallja, a választópolgárok a pályázat beadásáról nyilváníthatnak véleményt, holott azt a referendum idejére már benyújtják. Nem indulhatott tehát el a gyűjtés. - 2016 szeptemberében Erdélyi országos szavazást kezdeményezett. „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a XXXIII. nyári olimpiai és XVII. nyári paralimpiai játékok pályázatáról és rendezéséről szóló 2016. évi LVIII. törvényt?”
Ez már a Nemzeti Választási Bizottságon sem ment át. Akkor az volt az érvelés, hogy a hatályon kívül helyezendő törvény szervezetalakítási kérdésekről is rendelkezik, márpedig az Országgyűlés szervezetalakítási hatáskörét érintő kérdésben nem lehet népszavazást tartani. A Kúria sem engedte az aláírásgyűjtést. - Közben Erdélyi az országos mellett budapesti népszavazást is kezdeményezett. „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata vonja vissza a 2024. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére irányuló pályázatát?”
Erről tehát nem az egész ország, hanem csak a fővárosiak szavazhattak volna. A fővárosi választási bizottság ezt jóváhagyta, és a Kúria sem kaszálta el. Az aláírásgyűjtést azonban Erdélyi nem indította el, mivel későn kapott értesítést a jogerőre emelkedésről, ráadásul folyamatban volt az országos népszavazása.
Ezt a harmadik, Erdélyi esetében is átengedett kérdést adta be decemberben a Momentum, és nekik is jóváhagyta minden illetékes szervezet. A momentumosok a honlapjukon utalnak arra, hogy az országos szerintük nem ment volna át, „más lehetőségünk tehát nem volt, mint helyi népszavazást kezdeményezni;
így is örülünk, hogy nem vártak minket kopaszok.”
A momentumosok arra céloznak, hogy az MSZP vasárnapi boltbezárásos szavazását néhány kopasz hátráltatta, esetükben ilyen nem történt. Erre nem véletlenül nem kellett számítaniuk. Egy fideszes, aki rálát a stratégiára, azt mondta, jelenleg több okból is veszélytelennek tartják a kezdeményezést a nagyobbik kormánypártban.
A Fidesz össze sem rezzent
Szerinte egyrészt egy helyi népszavazásról van szó, és a felmérések szerint megosztott a főváros a kérdésben, nincs elsöprő támogatása az olimpiaellenességnek. Emellett szó sincs arról, hogy a baloldal egységesen elutasítaná a 2024-es pályázatot. A budapesti MSZP, a budapesti szocialista polgármesterek, sőt Botka László, aki épp a párt miniszterelnök-jelöltje is, támogatta 2015-ben a pályázatot. (Igaz, az MSZP másik fele elutasította, ebben a cikkben rögzítettük az egyes szocialista álláspontokat.)
A mostani népszavazást ráadásul szerinte egy olyan csapat kezdeményezte, amelynek nincs összehangolt szervezte, adatbázisa, így pedig szinte lehetetlen harminc nap alatt 138 ezer hiteles aláírást gyűjteni. Pláne a hidegben.
Ha pedig össze is gyűlne elég aláírás, a Fidesz egy pozitív cél érdekében kampányolhatna, míg a momentumosoknak aligha van szervezeti hátterük egy kampány lebonyolítására. Így tehát szerinte nem várható, hogy a Fidesz bármit is lépni fog az aláírásgyűjtés ellen, szerinte „csendesen az érdektelenségbe fullad”.