Elrajtolt az olimpiaellenes aláírásgyűjtés, 138 ezren kellenek a népszavazáshoz
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
Miután szerdán hitelesítette a Fővárosi Választási Bizottság a Momentum Mozgalom aláírásgyűjtő íveit, csütörtökön reggel elindult a nemrég feltűnt szervezet aláírásgyűjtő kampánya a budapesti olimpiai pályázat visszavonásáért. A főként fiatalokból álló Momentumnak bevallásuk szerint távlati célja, hogy párttá alakuljanak, és leváltsák az Orbán-kormányt.
A kormány nem foglalkozik velük
A kormány nem foglalkozik a Nolimpia mozgalommal, mondta Lázár János a csütörtöki Kormányinfón. Mindenkinek joga van népszavazást kezdeményezni, nem terveznek ellenlépéseket, hogy megakadályozzák a sikerét, tette hozzá a miniszter.
Az olimpia költségeiről szóló konkrét kérdésekre azt mondta, ahhoz előbb meg kellene nyerni a pályázatot.
Mától számítva 30 napjuk van rá, hogy összegyűjtsenek 138 ezer érvényes aláírást a budapestiektől azért, hogy ki lehessen írni egy népszavazást a budapesti olimpia megrendezéséről. A Momentum álláspontja az, hogy 2024-ig az olimpiánál fontosabb ügyekre kellene költeni a pénzt: kórházakra, iskolákra, az emberek megélhetésére, utakra és lakhatásra.
Fekete-Győr András és Orosz Anna, a Momentum Mozgalom vezetőségi tagjai csütörtök reggel tartottak kampányindító sajtótájékoztatót a Blaha Lujza téren, ahol bemutatták a hitelesített aláírásgyűjtő íveket. Elmondták, hogy a fővárosban 25 ponton gyűjtik majd az aláírásokat, illetve várják az ebben segítő aktivistákat, valamint az adományokat.
A kérdés, melyről népszavazást írnának ki, a következő:
Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata vonja vissza a 2024. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére irányuló pályázatát?
Az aláírásgyűjtő ívet az internetről is le lehet tölteni, és az aláírás után postán elküldhető vagy személyesen leadható a pultoknál. Aki aláírt a pultoknál, az egy „oklevél" feliratú szórólapot kap, rajta azzal a szöveggel, hogy
Köszönjük, hogy hozzájárultál ahhoz, hogy minden budapesti választópolgár megtakaríthasson 500.000 forintot!
A Momentumnak jelenleg 150 tagja és 500 aktivistája van, utóbbi szám azonban viszonylag gyorsan nő. Ezenkívül a mozgalomnak besegít az aláírásgyűjtésben a Lehet Más a Politika, az Együtt és a Párbeszéd is, a többi ellenzéki párt viszont kevésbé tűnik lelkesnek az ügy támogatásában.
Ahogy arról tegnap írtunk, a Fideszben egyelőre nem tartanak a kezdeményezéstől, és a kormánypártban arra számítanak, a Momentumnak nem lesz meg a kellő szervezeti háttere a 138 ezer aláírás összegyűjtéséhez, így az akció érdektelenségbe fullad.