A Momentum ragaszkodik az Orbánt és Gyurcsányt ellehetetlenítő kérdéshez
További Belföld cikkek
- Összecsapott Kövér László és Gyurcsány Ferenc, több mint tízmillió forintos büntetés lett a vége
- Csaknem 40 milliárd forintot ad a kormány a kórházak adósságrendezésére
- Átláthatóságot emleget Magyar Péter, de nincs nyoma a 103 millió forintnak
- Eltűnt egy 16 éves ukrán lány Budapesten
- A DK nem szavazza meg Vitézy Dávidot főpolgármester-helyettesnek
Miután kedden a Nemzeti Választási Bizottság a Momentum mind a két népszavazási kérdését elkaszálta, pedig azok jogilag helyesek voltak. Az NVB az aggályait nem indokolta meg, pedig a beadott kérdések egyértelműen nem arra vonatkoztak, amit a Választási Bizottság állít.
A párt szerdán közleményben reagált. A Momentum szerint a népszavazási kezdeményezést a közvélemény-kutatások alapján a magyarok csaknem kétharmada támogatja. Hangsúlyozták,
A két ciklusos limitről szóló kérdést két formában is benyújtották, ezek jogi megfogalmazásban így szólnak:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény úgy módosuljon, hogy ne lehessen miniszterelnöknek javasolható és megválasztható az a személy, akit korábban az Országgyűlés legalább két alkalommal miniszterelnöknek megválasztott?”
„Egyetért-e Ön azzal, hogy ne lehessen miniszterelnöknek javasolható az a személy, akit korábban az Országgyűlés legalább két alkalommal miniszterelnöknek megválasztott?”
Az NVB két jogi érvvel indokolta a kérdések elutasítását. Az egyik, hogy a kérdés az Alaptörvény módosítására irányul.
A Momentum közleményében az áll, a kérdés nem az Alaptörvény módosítására irányul, az NVB pedig nem indokolta meg, hogy szerintük miért volna mégis így. A kérdésbe beleírták, hogy a kormány tagjainak jogállásáról szóló törvényt kívánják módosítani a népszavazás eredménye alapján. Ez a törvény szabályozza a miniszterelnök választhatóságának feltételeit is, például kimondja, hogy csak olyan személy lehet miniszterelnök, aki büntetlen előéletű.
Az NVB másrészt azt kritizálta, hogy nem egyértelmű, a kérdés csak két egymást kövező ciklusra vonatkozik-e, vagy megszakításokkal is érvényes.
A Momentum szerint mivel a kérdés csak annyit mond ki, hogy akit már kétszer megválasztottak, azt ne lehessen harmadszor is megválasztani, ezért egyértelmű, hogy a kérdés nem csak egymást követő ciklusokra vonatkozik.
A Kúriához fordulnak
A Momentum a holnapi nap során a Kúriához fordul felülvizsgálatért. 90 napjuk lesz a döntésre, amit a Momentum a társadalmi párbeszéd érdekében sürgetne.
Eközben tegnap a Kúria formai okokból megtagadta az LMP Városliget átépítését érintő népszavazási kérdésének hitelesítését. Március végén Gulyás Gergely, Fidesz-alelnök úgy fogalmazott, már csak extrém esetben lehet népszavazást tartani a választásokig.
Hiába kezdeményeznek dömpingszerűen országos népszavazásokat számos témában az ellenzéki pártok, civilek, ezekre a referendumokra – ha a törvényi követelménynek meg is felelnek – csak a jövő tavaszi országgyűlési választás után van esély
- mondta Gulyás a Magyar Időknek.
A Nemzeti Választási Bizottság honlapján a mai nappal 50 elutasító határozat került ki, tehát 50 kérdést már egész biztosan visszadobtak. A Magyar Idők korábban azt írta, idén április 18-ig 60 országos népszavazási kezdeményezést nyújtottak be, de eddig, formai vagy törvényességi okokra hivatkozva, egyetlenegy kérdést sem hitelesített a testület.