KSH: 370 ezren hagynák el Magyarországot

2017.05.20. 12:54 Módosítva: 2017.05.20. 12:56

"A fiatalok és a középkorúak jelentős hányada elvágyódik Magyarországról, sokan már szervezik is külföldre költözésüket. Ha terveiket valóra váltják, pár éven belül további 370 ezer ember hagyhatja el az országot" - írja a Magyar Nemzeta KSH Népességtudományi Kutatóintézet (NKI) tudományos főmunkatársa által most publikált elemzés alapján.

Gödri Irén a közel 1500 fős reprezentatív felmérés adatait értékelve azt vizsgálta, kik és miért akarnak ideiglenesen vagy végleg elvándorolni Magyarországról.

A legfontosabb megállapítások:

  • a 18–40-es generáció mindössze egyötöde mondta azt, hogy eszébe sem jutna külföldre menni,
  • a migráción gondolkodó magyarok 35 százalékának komolyak a szándékai, 19 százalékuk pedig azt mondta, hogy már meg is hozta a döntést,
  • a terveit komolyan vevő 370 ezres csoport 48 százaléka mindenképpen menni akar, 52 százalékuk pedig már jelentkezett is valamilyen állásra. 86 százalékuk tájékozódott a külföldön tartózkodás, 87 százalékuk a külföldi munkavállalás feltételeiről. 54 százalékuk pedig egy éven belül már költözni is akar, nem húzná tovább céljainak megvalósítását.
  • sokan annyira elszántak, hogy pénzt is ölnek a „projektbe”: képzik magukat, nyelveket tanulnak,
  • a 18–40 évesek körében 11 százalékra tehető azok aránya, akik nagy valószínűséggel meg fogják valósítani migrációs terveiket,
  • a 18–24 évesek közel fele mondta azt, hogy nyakába venné a világot, a még tanulók 53 százaléka pedig azt fontolgatja, hogy az iskola befejezése után külföldre megy,
  • a külföldi életet tervezgetők nem véglegesen akarják elhagyni hazájukat: 27 százalékuk pár hétre, esetleg hónapokra, 28 százalékuk 3–5 évre települne ki.
  • a megkérdezettek 6 százaléka mondta azt, hogy ha elmegy, nem fog többé visszaköltözni Magyarországra.
  • sokkal többen álmodoznak az elköltözésről: a 18–40-es korosztályból 680 ezren, minden harmadik ember gondolkodott már ezen.  

A tanulmány szerint a migráció motorja az elégedetlenség. A megkérdezettek jelentős része arra panaszkodott, hogy munkájával, illetve szakmai előremenetelével elégedetlen. Azok körében, akik úgy vélték, hogy Magyarország helyzete az elmúlt három évben sokkal rosszabb lett, 41 százalék a migrációs potenciál” – jegyzi meg a tanulmány.

A már most is munkaerőhiánnyal küzdő magyar gazdaságra komoly csapást jelenthet, hogy az egyetemet végzett magyarok 33 százaléka, a szakmunkások 34, az idegen nyelven magas szinten beszélők 55 százaléka fontolgatja a külföldre költözést.